Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Bogdan Zdrojewski do dymisji? Tego chce Twój Ruch

0
Podziel się

To nie jest placówka kultury, to jest placówka religii stwierdził profesor Hartman przy okazji manifestacji Kultura zamiast kultu.

Bogdan Zdrojewski do dymisji? Tego chce Twój Ruch
(PAP/Jakub Kamiński)
bEhDTxrF

Dymisji ministra kultury w trybie natychmiastowym - w związku z dotacją dla muzeum w Świątyni Opatrzności Bożej - domagali się na manifestacji przedstawiciele partii Janusza Palikota. Kardynała Kazimierza Nycza wzywają do zwrotu dotacji.

W manifestacji _ Kultura zamiast kultu _, zorganizowanej przez Twój Ruch przed warszawskim gmachem ministerstwa kultury, wzięło udział ponad 100 osób. Protestowały one przeciwko przyznaniu przez resort kultury 6 mln zł dotacji na planowane w Świątyni Opatrzności Bożej Muzeum Jana Pawła II i Prymasa Wyszyńskiego .

Trzymali transparenty z napisami _ Boski Zdrojewski - minister czy ministrant? _, _ Kultura - tak, kult - nie _; skandowali: _ Biblioteki, nie - kościoły _, _ Platforma kościelna _, _ Tusku - oddaj sześć milionów! _, _ Świeckie państwo, bez Platformy _.

bEhDTxrH

Zdaniem lidera Twojego Ruchu Janusza Palikota, ministerstwo kultury powinno wspierać te instytucje, z których ma pożytek. - _ A jaki pożytek będzie z Muzeum Jana Pawła II i Prymasa Wyszyńskiego? _ - pytał Palikot. Jak dodał, _ to nie jest muzeum państwowe, ani muzeum kultury, to jest muzeum kościelne, a na to nie można - zgodnie z konstytucją - dawać pieniędzy _.

_ - Nie zgodzimy się na to, żeby ta decyzja - o finansowaniu Świątyni Opatrzności Bożej - uszła Bogdanowi Zdrojewskiemu bezkarnie. Zapłaci za to wysoką ceną - polityczną i społeczną _ - powiedział Palikot.

Prof. Jan Hartman zapewniał o swoim szacunku do Bogdana Zdrojewskiego. _ - Jest pan wrocławianinem, byłym prezydentem mojego rodzinnego miasta Wrocławia, absolwentem studiów filozoficznych i poważnym człowiekiem. A jednak dał się pan wmanewrować w nieuczciwy interes, dostał pan polecenie znalezienia funduszy w swoim ministerstwie, w swoim skromnym budżecie. Żeby wykonać zobowiązanie wobec Watykanu, wobec kościoła katolickiego i polskich biskupów. Zadanie dofinansowania gigantycznej budowli Świątyni Opatrzności Bożej _ - mówił Hartman.

Jak ocenił, minister zrobił to z naruszeniem prawa, gwałcąc zasady demokratycznego konkursu i kpiąc sobie z idei konkursu. _ - Kpiąc z tych wszystkich, którzy w tym konkursie wystąpili i których projekty zostały przez recenzentów ocenione znacznie wyżej niż projekt muzeum Jana Pawła II _ - ocenił. W opinii Hartmana, jeśli Zdrojewskiego _ zmuszano do tego _, to powinien był złożyć swój urząd.

bEhDTxrN

_ - To nie jest placówka kultury, to jest placówka religii. Polskie państwo nie ma uprawnień dofinansowania tego rodzaju inwestycji i pan o tym doskonale wie _ - podkreślił Hartman.

W podobnym tonie wypowiadał się Roman Kotliński, redaktor naczelny tygodnika _ Fakty i mity _. Jak mówił, _ świątynie i dobra księżowskie, watykańskie nie należą do państwa polskiego - dlatego nie mogą, nie powinny być dotowane przez państwo.To są pieniądze odebrane polskim dzieciom, polskim bezrobotnym i polskiej kulturze _ - uznał Kotliński.

Odczytał też petycję skierowaną do Zdrojewskiego, w której organizatorzy manifestacji wyrażają sprzeciw przeciwko przyznanej dotacji. _ - Żądamy odwołania decyzji o przyznaniu dotacji dla ŚOB, przeznaczenie jej na cele związane z polską kulturą, jak również - z powodu rażącego naruszenia polskiego prawa - dymisji Pana Ministra w trybie natychmiastowym _ - napisano w petycji.

Spod gmachu resortu kultury członkowie manifestacji przeszli na ul. Miodową, przed budynek Archidiecezji Warszawskiej. Tam odczytano drugą petycję - skierowaną do kardynała Kazimierza Nycza. Członkowie Twojego Ruchu domagają się w niej _ zwrotu bezprawnie przyznanej przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego dotacji na budowę Świątyni Opatrzności Bożej _.

bEhDTxrO

Ministerstwo kultury wielokrotnie podkreślało, że _ nie przekazało żadnej dotacji na budowę Świątyni Opatrzności Bożej w Warszawie _, ale - w ramach jednego z programów ministra - 6 mln zł przyznano w tym roku na budowę Ekspozycji Głównej Muzeum Jana Pawła II i Prymasa Wyszyńskiego. Dotacja ta stanowiła ok. 30 proc. wnioskowanej kwoty. Resort poinformował też, że środki na Muzeum Jana Pawła II nie pochodzą z budżetu państwa tylko z odpisu z gier liczbowych - czyli z Funduszu Promocji Kultury.

Czytaj więcej w Money.pl
Muzeum Jana Pawła II to polska racja stanu? Minister kultury Bogdan Zdrojewski zaznaczył, że wybudowanie muzeum poza Świątynią Opatrzności Bożej kosztowałoby ponad dwa razy więcej niż przyznana przez resort dotacja.
Zdrojewski naruszył kodeks karny? SLD twierdzi, że dotacja na budowę muzeum przy Świątyni Opatrzności Bożej w Warszawie może działać na szkodę interesu publicznego lub prywatnego.
6 mln zł na kościół? Ministerstwo tłumaczy się Zawiadomienie do CBA i prokuratury w związku z tą sprawą zapowiedzieli posłowie Twojego Ruchu.
bEhDTxsi
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)