Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Blokada Sejmu. Prokuratura sprawdza, czy wszcząć śledztwo

0
Podziel się:

Decyzja zależy od ustalenia przez śledczych, czy podczas blokady związkowcy stosowali przemoc lub groźby.

Blokada Sejmu. Prokuratura sprawdza, czy wszcząć śledztwo
(PAP/Tomasz Gzell)
bFeWVJXF

Stołeczna prokuratura bada, czy wszcząć śledztwo w sprawie piątkowej blokady Sejmu przez związkowców Solidarności. Decyzja zależy od ustalenia przez śledczych, czy podczas blokady związkowcy stosowali przemoc lub groźby bezprawne.

_ - Prokuratura Rejonowa Warszawa-Śródmieście wszczęła z urzędu postępowanie sprawdzające w sprawie blokad uniemożliwiających posłom opuszczanie terenu Sejmu _ - powiedział Dariusz Ślepokura, rzecznik Prokuratury Okręgowej w Warszawie.

Postępowanie jest prowadzone w kierunku art. 191 par. 1 Kodeksu karnego. Przewiduje on karę do 3 lat więzienia dla tego, kto stosuje przemoc wobec osoby lub groźbę bezprawną w celu zmuszenia innej osoby do określonego działania.

bFeWVJXH

_ - Jeśli prokurator ustali, że podczas blokady stosowano przemoc lub groźby bezprawne, zostanie wszczęte śledztwo _ - oświadczył Ślepokura. Na podjęcie decyzji o śledztwie lub jego odmowie prokuratura ma 30 dni.

Ślepokura poinformował, że prokuratura zwróci się o dokumentację do organizatorów protestu oraz do Sejmu; zapyta, czy i jakie zakłócenia pracy Sejmu miały miejsce. Ponadto śledczy wystąpią o zapisy z monitoringu przed budynkiem parlamentu.

W poniedziałek śródmiejska prokuratura wszczęła śledztwo w sprawie naruszenia nietykalności cielesnej posła PO Pawła Suskiego podczas piątkowej blokady Sejmu przez Solidarność. Zawiadomienie PiS ws. incydentu z udziałem Stefana Niesiołowskiego (PO) i dziennikarki Ewy Stankiewicz trafi także do śródmiejskiej prokuratury.

bFeWVJYi
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)