Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
kościół w polsce
26.08.2012 08:06

Biskupi tworzą instrukcję w sprawie zarządzania dobrami Kościoła

Dokument powinien być gotowy w ciągu kilku tygodni.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Loozrboy/CC/FLickr)

Instrukcja Konferencji Episkopatu Polski w sprawie zarządzania kościelnymi dobrami materialnymi - tak brzmi tytuł dokumentu, nad którym wczoraj na Jasnej Górze obradowała Rada Biskupów Diecezjalnych. Dokument powinien być gotowy za kilka tygodni.

Metropolita katowicki abp Wiktor Skworc, który czuwał nad redakcją tego dokumentu powiedział, że z jego powstawaniem wiązał się duży wysiłek wielu współpracowników wszystkich diecezji w całym kraju. - _ Bo chcemy generalnie uporządkować pewne sprawy finansowe i materialne, które może nie były uporządkowane po wyjściu z systemu totalitarnego, bo mamy regulacje prawne, które obowiązują działalność gospodarczą Kościoła i te regulacje są zawarte zarówno w prawie kanonicznym jak i w prawie państwowym, i te prawa muszą współbrzmieć, muszą być respektowane także przez nas _ - powiedział abp Skworc.

Instrukcja Konferencji Episkopatu Polski w sprawie zarządzania kościelnymi dobrami materialnymi, jest - jak wyjaśniał abp Skworc - rodzajem podręcznika dla biskupa diecezjalnego, dla jego współpracowników. Instrukcja zawiera wskazówki jak należy _ wszystkie sprawy (...) po prostu prowadzić, żeby one były zgodne z prawem _, żeby _ były transparentnie prowadzone _.

Przewodniczący KEP abp Józef Michalik powiedział, że dokument ten precyzuje wiele ważnych spraw, jak np. _ ostrożność z dzierżawami, żeby się nie przedawniły, ostrożność z testamentami _, a także kwestie związane ze sprzedażą, czy pożyczkami. - _ Jest z tej racji dosyć dużo konkretnych kłopotów w parafiach. Ten dokument to porządkuje _ - wyjaśniał abp Michalik.

Prace nad instrukcją trwały rok. Obecnie została ona przekazana biskupom diecezjalnym. Abp Skworc wyraził nadzieję, że zostanie ona w _ jakiejś formie przyjęta _, ale forma prawna jest jeszcze do określenia. Jak dodał, jest ona zbiorem _ tego wszystkiego, co na temat działalności ekonomicznej i materialnej ma do powiedzenia prawo polskie i prawo kanoniczne _.

Jeszcze nie wiadomo dokładnie, kiedy dokument będzie gotowy. Abp Michalik wyjaśnił, że jest to sprawa tygodni, bo trzeba dopracować ostatnie uwagi.

Na pytania dziennikarzy o ewidencjonowanie datków na tacę na wzór USA, w kontekście doniesień medialnych związanych z rzekomym datkiem prezesa Amber Gold w wys. 100 tys. zł w jednym z kościołów na tacę, abp Michalik odpowiedział, że _ taca jest anonimowym datkiem _. - _ Nie ma szans sprawdzenia ( ), to jest właśnie jedna z tych pułapek () To jest anonim (...) trzeba na to patrzeć bardzo podejrzliwie _ - mówił abp, zastrzegając, że nie ustosunkowuje się w tym wypadku do żadnej konkretnej sprawy.

_ - W Ameryce są zwyczajowo koperty z numerem albo z nazwiskiem ofiarodawcy i to się odnotowuje, u nas jest to całkowicie dobrowolna ofiara, () na msze 100 tys. nikt nie daje, z reguły są to znacznie skromniejsze ofiary _ - mówił abp Michalik.

Radę Biskupów Diecezjalnych ustanowiono w statucie Konferencji Episkopatu Polski zatwierdzonym w październiku 2009 r. W skład Rady wchodzą wszyscy biskupi diecezjalni w liczbie czterdziestu czterech. Zwołuje ją przewodniczący KEP przynajmniej raz w roku.

Podobnie jak w dwóch ostatnich latach biskupi spotykają się w jasnogórskim sanktuarium w przeddzień uroczystości Najświętszej Maryi Panny Częstochowskiej.

Czytaj więcej w Money.pl
Nie chcą oddawać majatków Kościołowi _ Zadośćuczynienie jest kwestią moralną i nie powinno być wykorzystywane jako broń ideologiczna w rozgrywkach politycznych. _
Ile zarabia Kościół. Z budżetu, tacy, ulg... Do tego dochodzą ogromne ulgi podatkowe. Zobacz jakie.
Miała zdjąć klątwę, a ukradła 10 tysięcy złotych Oszustka najpierw wmówiła kobiecie chorobę, a potem obiecała uzdrowienie.
Tagi: kościół w polsce, kościół, wiadomości, wiadmomości, kraj, gospodarka, porady prawne, prawo, wiadmości, najważniejsze, czołówki
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz