Notowania

Biskupi godzą się na zniesienie Funduszu Kościelnego

Zamiast niego będzie dobrowolny odpis podatkowy w wysokości 0,5 procent. O ile zgodzi się rząd.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Loozrboy/CC/FLickr)

Biskupi podczas zebrania plenarnego Konferencji Episkopatu Polski zaakceptowali decyzję w sprawie wysokości odpisu podatkowego na Kościół - poinformował dziennikarzy kard. Kazimierz Nycz.

Przypomniał on, że dobrowolny odpis podatkowy na Kościoły i związki wyznaniowe w wysokości 0,5 proc. zakłada roboczy kompromis, który 21 lutego zawarły zespoły konkordatowe: kościelny i rządowy. Odpis ma zastąpić Fundusz Kościelny. Początkowo rząd proponował, by odpis wynosił 0,3 proc., nie zgodził się na to Episkopat.

_ - Podjęta przez Episkopat decyzja, musi być jeszcze zaakceptowana przez stronę rządową _ - zaznaczył kard. Nycz.

Nowe rozwiązanie miałoby obowiązywać od początku 2014 r., czyli odpis mógłby być zastosowany w rozliczeniu podatkowym za rok 2013.

_ Zmiany mają zostać określone w obustronnej umowie pomiędzy rządem a Episkopatem. Następnie do Sejmu zostanie skierowany projekt ustawy, na mocy której Fundusz Kościelny zostanie zniesiony - w zamian będzie wprowadzona możliwość odpisu 0,5 proc. podatku dochodowego na rzecz Kościołów i związków wyznaniowych. Odpis ma być dobrowolny i będzie przekazywany z kwoty, którą podatnik odprowadza do urzędu skarbowego. Rozwiązanie to ma funkcjonować podobnie jak 1 proc. dobrowolnego odpisu podatkowego na rzecz organizacji pożytku publicznego _ - wyjaśnił kard. Nycz.

W porozumieniu - jak zaznaczył metropolita warszawski - przewidziano też trzyletni okres przejściowy, w którym rząd wyrównywałby ewentualną różnicę między kwotą uzyskaną przez Kościół z odpisu, a tą, którą otrzymywał z Funduszu Kościelnego. Początkowo okres ten miał wynosić cztery lata. Kardynał dodał, że jest jeszcze kilkanaście spraw szczegółowych, które trzeba rozwiązać.

Obecnie z Funduszu Kościelnego pokrywane są ubezpieczenia duchownych, którzy nie mają umów o pracę, m.in. misjonarzy i zakonników zakonów kontemplacyjnych.

Fundusz Kościelny działa na mocy ustawy z 1950 roku o przejęciu przez państwo dóbr martwej ręki, poręczeniu proboszczom posiadania gospodarstw rolnych. Powstał jako rekompensata za bezprawne zagarnięcie przez państwo dóbr kościelnych na rzecz Skarbu Państwa.

Fundusz finansuje działalność charytatywną, oświatowo-wychowawczą, remonty i konserwacje zabytków sakralnych oraz utrzymanie wydziałów teologicznych na wyższych uczelniach. Działa na rzecz wszystkich Kościołów i związków wyznaniowych. W planie budżetu na 2013 r. rząd zaplanował przekazanie na Fundusz Kościelny ponad 94,3 mln zł.

Czytaj więcej w Money.pl
Ksiądz chce ujawnić finanse Kościoła Isakowicz-Zaleski mówi o finansach kościoła i o tym, dlaczego 0,3 procent to za mało.
Kościół targuje się z rządem. Chodzi o podatki W zamian rząd proponuje odpis 0,3 proc. podatku dochodowego na rzecz Kościołów i związków wyznaniowych.
Biskupi zdziwieni pośpiechem rządu - Dziwi pośpiech, z jakim ma się dokonać przekształcenie Funduszu Kościelnego. Sprawa wymaga namysłu, dyskusji i konsultacji - mówi przewodniczący kościelnej Komisji Konkordatowej arcybiskup Stanisław Budzik.
Tagi: likwidacja funduszu kościelnego, kościół, wiadomości, wiadmomości, kraj, gospodarka, prawo, najważniejsze, wiadmości
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz