Notowania

Biernacki: premier dał mi w działaniu wolną rękę

Nowomianowany minister sprawiedliwości otrzymał od Donalda Tuska aż trzy propozycje objęcia teki ministra.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Piotr Kowalczyk/AGENCJA SE/East News)

*Premier dał mi w działaniu wolną rękę, prosił tylko o determinację - podkreślił powołany w poniedziałek na stanowisko ministra sprawiedliwości Marek Biernacki. Ujawnił, że otrzymał od premiera Donalda Tuska w sumie trzy propozycje objęcia teki ministra. *

_ - Już kilka lat temu dostałem propozycję na ministra sprawiedliwości _ - mówił i dodał, że uznał, iż trzeci raz nie może odmówić premierowi. _ Gdybym odmówił, mogłoby dojść do zamętu politycznego wewnątrz Platformy _ - ocenił Biernacki, który był gościem TVN24.

Zaznaczył, że otrzymywał też propozycje objęcia funkcji sekretarza stanu od b. ministra sprawiedliwości Jarosława Gowina oraz b. wicepremiera Grzegorza Schetyny.

_ - Premier dał mi w działaniu wolną rękę, prosił tylko o determinację, jaką przejawiałem w innych sprawach dotyczących Ministerstwa Spraw Wewnętrznych (ówczesne MSWiA) czy dalszej przeszłości _ - zaznaczył Biernacki. _ Jest program, który należy zrealizować, uchwalony przez radę ministrów. Przedstawiłem też szereg innowacyjnych pomysłów, które chciałbym realizować _ - zapowiedział.

Pytany czy zamierza przeprowadzić _ czystki w ministerstwie _, odparł: _ W żadnym wypadku nie będzie czystek w ministerstwie, ponieważ musi ono pracować bardzo intensywnie, musimy popracować nad tymi projektami ustaw, które zostały już przygotowane jeszcze za czasów ministra Gowina _. _ Na razie, w tym miesiącu na pewno nikogo nie wymienię _ - zapewnił.

Biernacki wyjaśnił, że podczas poniedziałkowego przekazania mu gabinetu przez Gowina przedstawił mu on zakres spraw, które były dla b. ministra najważniejsze. _ (Gowin) Zawsze zakładał, że dla niego sprawą bardzo istotną jest deregulacja, ale też wiedział, że dla mnie będą istotne sprawy prokuratorsko-sądowe _ - ocenił Biernacki.

Jego zdaniem potrzebna jest ocena, czy sprawdza się reorganizacja sądów rejonowych, która weszła w życie na początku roku. _ Musimy zweryfikować czy nowy system się sprawdza, a jeżeli się sprawdzi, a to zakładamy, to będzie funkcjonował _ - mówił.

Nowy minister ujawnił też, co dalej z projektem ustaw o legalizacji związków partnerskich._ Sprawy światopoglądowe pozostają na swoim miejscu tak jak były. I takie jest też stanowisko moje i też chcę podkreślić wyraźnie - premiera (Donalda) Tuska. Ten projekt, te projekty były projektami niekonstytucyjnymi i to potwierdzają wszyscy konstytucjonaliści _ - powiedział Biernacki.

_ - Według mnie, w tej formule, w której powołują związki quasi-małżeńskie, to nie jest to zgodne z konstytucją. Ja się na te tematy - podkreślam - nie chcę wypowiadać jako minister, wypowiadam się prywatnie, ale staram się to ograniczać, żeby nie rozpętywać tej dyskusji, ale wyraźnie też chcę powiedzieć, że pan premier Tusk w rozmowie ze mną nawet nie poruszył tego tematu, bo nawet bym się zdziwił, zresztą zna mnie dobrze, żebym zmieniał swoje zdanie podczas głosowań. To byłby też bardzo zły sygnał i dla niego, i dla mnie - _powiedział minister.

Czytaj więcej w Money.pl
Tusk dokona dzisiaj zmian w rządzie _ Marek Biernacki jest jedną z czołowych postaci tej bardziej konserwatywnej części Platformy _.
Nowy minister "wizerunkowy". Jak go oceniają? - _ Wchodzi do fatalnego rządu, który kompromituje się codziennie - _uważa szef klubu PiS.
Gowin znalazł dla siebie nowe miejsce _ - Kandydaturę Gowina przyjmujemy z zaciekawieniem _ - mówi rzecznik PSL Krzysztof Kosiński.
Tagi: minister sprawiedliwości, wiadomości, wiadmomości, kraj, gospodarka, prawo, wiadmości
Źródło:
money.pl
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz