Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Bieriezowski przegrał proces z Abramowiczem

0
Podziel się:

Koszty sądowe i adwokackie procesu sięgają milionów funtów.

Bieriezowski przegrał proces z Abramowiczem
(Gavin Rodgers / Rex Features/EAST NEWS)
bETMwDrF

66-letni rosyjski oligarcha Borys Bieriezowski przegrał proces o 3 mld funtów odszkodowania wytoczony innemu oligarsze Romanowi Abramowiczowi (na zdj.) przed sądem w Londynie. Bieriezowski zarzucał swemu oponentowi szantaż, złamanie umowy i naruszenie zaufania.

Sąd opublikuje wyrok w połowie września po konsultacji ze stronami. Dziś przedstawiono jedynie meritum sentencji i streszczenie głównych punktów. W chwili ogłoszenia wyroku Bieriezowski sprawiał wrażenie przybitego. Abramowicz nie stawił się.

Proces przed sędzią Elizabeth Gloster rozpoczął się w październiku 2011 r. i został uznany za niepowtarzalną okazję do wglądu w praktyki nomenklaturowej prywatyzacji w Rosji za rządów Borysa Jelcyna. Koszty sądowe i adwokackie procesu sięgają milionów funtów.

bETMwDrH

Bieriezowski i Abramowicz, niegdyś współpracujący ze sobą w interesach, stali się przysięgłymi wrogami. Pierwszy z nich za rządów Jelcyna był szarą eminencją Kremla. W Wielkiej Brytanii schronił się na początku pierwszej kadencji Władimira Putina na urzędzie prezydenta.

Do Abramowicza, którego nazywa dawnym przyjacielem, ma pretensje o to, że wymusił na nim sprzedaż udziałów w koncernie naftowym Sibnieft poniżej ich wartości. Miał go przy tym szantażować i złamać warunki wcześniejszych dwustronnych ustaleń. Swoje szkody wycenił na 3 mld funtów (4,8 mld USD). Abramowicz zaprzeczył tym zarzutom i przez swego adwokata stwierdził, że Bieriezowski jest fantastą, człowiekiem próżnym i megalomanem.

W toku postępowania sądowego ujawniono, że Bieriezowski, z wykształcenia matematyk, który po 1991 r. przestawił się na handel mercedesami, doszedł do wielkiego majątku na fali prywatyzacji nomenklaturowej, która wyniosła w Rosji do bogactw i politycznych wpływów oligarchów.

Abramowicz korzystał z koneksji Bieriezowskiego. Obaj, wraz z trzecim partnerem, założyli Sibnieft. Kres zażyłym stosunkom przyniosło dojście do władzy Władimira Putina, który postanowił ukrócić koterię Jelcyna, co w 2000 r. zmusiło Bieriezowskiego do wyjazdu za granicę.

bETMwDrN

Abramowicz miał skorzystać z przymusowej sytuacji Bieriezowskiego i za wiedzą oraz zachętą Kremla wymusił na nim sprzedaż udziałów w Sibniefcie. Bez jego zgody miał też sprzedać jego udziały w koncernie aluminiowym Rusal.

Abramowicz twierdził, że Bieriezowski nigdy nie był jego mentorem, nie był właścicielem udziałów, a w Sibnieft nie zainwestował ani centa, odgrywając tylko polityczną rolę w jego utworzeniu. Rolę Bieriezowskiego porównał do ojca chrzestnego w mafii, któremu płaci się za ochronę. Z tego tytułu Abramowicz miał łącznie wypłacić Bieriezowskiemu 2,5 mld USD, co ten przeznaczył na ekstrawagancki styl życia.

_ - Nasze stosunki w biznesie skończyły się, a mimo to traktował mnie jak dojną krowę, oczekując, że będę pokrywał jego wydatki _ - stwierdził Abramowicz w oświadczeniu przedłożonym sądowi.

Bieriezowski, który w Wielkiej Brytanii otrzymał polityczny azyl i mieszka tam od 2001 r. jest ścigany w Rosji za malwersacje finansowe, ale władze brytyjskie odmawiają wydania go. Abramowicz, właściciel klubu piłkarskiego Chelsea, jest najbogatszym obcokrajowcem mieszkającym w W. Brytanii z fortuną ocenianą przez _ Sunday Timesa _ na około 15 mld USD.

bETMwDrO
Czytaj więcej w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/114/t180850.jpg ) ] (http://manager.money.pl/news/artykul/abramowicz;vs;bieriezowski;starcie;gigantow,38,0,957478.html) Wojna rosyjskich magnatów. O "bezcen" Bieriezowski oskarża Abramowicza o zdradę i zastraszenie.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/153/t213401.jpg ) ] (http://prawo.money.pl/aktualnosci/wiadomosci/artykul/afera;pussy;riot;adwokaci;zlozyli;apelacje,74,0,1148490.html) Adwokaci Pussy Riot złożyli apelację. Pomoże? Skarga apelacyjna powinna być rozpatrzona w ciągu miesiąca.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/223/t243423.jpg ) ] (http://prawo.money.pl/aktualnosci/wiadomosci/artykul/ziobro;ma;przeprosic;schetyne;na;antenie;radia;maryja,148,0,1146772.html) Ziobro musi przeprosić znanego polityka PO Wcześniej europoseł Solidarnej Polski mówił o pośle Platformy, że odpowiada on _ za wszystkie ciemne sprawki _.
bETMwDsi
wiadomości
wiadmomości
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)