Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
kraków
21.01.2014 10:38

Biegły od tortur pomoże rozwiązać sprawę zamordowanej studentki

Krakowscy śledczy powołają biegłych z FBI oraz eksperta medycyny sądowej z Europy Południowej, by pomogli wyjaśnić okoliczności zabójstwa 23-letniej studentki.

Podziel się
Dodaj komentarz
(cliff1066/CC/Flickr)

Śledczy z Archiwum X coraz bliżej rozwikłania sprawy _ skóry _. Chodzi o głośną sprawę z 1999 roku, kiedy z Wisły wyłowiono fragment skóry studentki Uniwersytetu Jagiellońskiego.

Śledztwo w tej sprawie od lat prowadzi specjalna jednostka małopolskiej policji _ Archiwum X _. Wszystko wskazuje na to, że kobieta przed śmiercią była torturowana.

Krakowscy śledczy powołają biegłych z FBI oraz eksperta medycyny sądowej z Europy Południowej, by pomogli wyjaśnić okoliczności zabójstwa 23-letniej studentki - poinformował rzecznik małopolskiej policji Mariusz Ciarka. Kobieta została zamordowana w 1998 r.

Szczątki kobiety wyłowiono z Wisły 7 stycznia 1999 r. Ciało było pozbawione skóry - jej fragmenty były fachowo odcięte i wypreparowane. Dzięki badaniom genetycznym ustalono, iż ofiarą jest zaginiona w listopadzie 1998 roku studentka UJ, Katarzyna Z.

Śledztwo zostało wznowione w 2012 r.; policjanci z tzw. Archiwum X oraz prokuratorzy uznali, że licząc, iż obecna technika i nauka pozwoli na poznanie mechanizmów śmierci kobiety oraz ustalenie i zatrzymanie sprawcy. Ślady chemiczne i biologiczne zabezpieczone na ekshumowanych szczątkach trafiły do badań w specjalistycznych instytutach naukowych w Polsce. Jednej z placówek naukowych we Wrocławiu zlecono wykonanie ekspertyzy z zastosowaniem techniki trójwymiarowej obrażeń, jakie zabójca zadał kobiecie.

_ - Sam mechanizm powstania tych obrażeń będzie znany po wykonaniu kolejnego badania tkanek miękkich i twardych szczątków, przez krakowski Zakład Medycyny Sądowej na specjalnym tomografie komputerowym _ - powiedział Ciarka. _ Już na tym etapie, obecnie wyniki ekspertyz oraz wiedza posiadana przez śledczych pozwoliły na sformułowanie wniosku, że kobieta była przed śmiercią torturowana _ - dodał.

Dlatego Prokuratura Okręgowa w Krakowie zdecydowała o powołaniu biegłego, znanego w środowisku medyków sądowych specjalisty z Europy Południowej, by pomógł wyjaśnić tę sprawę. Biegły ma zinterpretować specyficzne śladów zabezpieczone na szczątkach, mogące świadczyć właśnie o torturowaniu ofiary.

_ Niezależnie od wyników tej ekspertyzy, śledczy chcą wykorzystać także wiedzę specjalistów z FBI z zakresu psychologii kryminalnej. Od momentu rozpoczęcia śledztwa policjanci z Archiwum X oraz krakowska prokuratura współpracują z amerykańskimi specjalistami. Eksperci zza oceanu przedstawią zindywidualizowany profil psychologiczny zabójcy krakowskiej studentki, który pomoże w weryfikacji dotychczasowych ustaleń śledztwa _ - dodał Ciarka.

W lipcu 2000 roku ujawniono, iż przy szczątkach znaleziono ślady biologiczne nie pochodzące od ofiary. Wykorzystano je do weryfikacji osób, znajdujących się w kręgu podejrzeń. Nie przyniosło to jednak efektów i w październiku 2000 r. prokuratura umorzyła śledztwo. Podkreślała jednak, że w przypadku ustalenia nowych okoliczności lub dowodów śledztwo może być podjęte na nowo. Przestępstwo zabójstwa ulega przedawnieniu dopiero po 30 latach.

Pod koniec 2011 r. krakowska policja poinformowała, iż policjanci z tzw. Archiwum X ponownie analizowali materiały tego śledztwa i ustalali nowe dowody. Było to możliwe m.in. dzięki postępowi w dziedzinie badań kryminalistycznych oraz współpracy z ekspertami w różnych dziedzinach. Na tej podstawie w styczniu 2012 r. krakowska prokuratura podjęła śledztwo na nowo.

Ekshumowano szczątki zamordowanej i zarządzono ponowne badanie skóry. Decyzja taka została podjęta po zgromadzeniu nowych dowodów, m.in. w wyniku przesłuchań świadków, pomocy jasnowidza-parapsychologa oraz innych czynności, przeprowadzanych także w 2007 r. Jedną z nowych okoliczności okazało się ustalenie, że odnalezione w styczniu 1999 r. szczątki zostały wcześniej celowo wrzucone do rzeki przez sprawcę, który resztę ciała ukrył.

Czytaj więcej w Money.pl
FBI przesłuchuje rodzinę zamachowców W USA krewni Carnajewów obwiniają znajomego rodziny, radykalnego islamistę, o indoktrynowanie starszego z braci, Tamerlana.
Podpalał krzyże, ale procesu nie będzie Śledztwo zostało wszczęte z zawiadomienia złożonego przez przewodniczącego komitetu Ryszarda Nowaka. Dotyczyło obrazy uczuć religijnych poprzez podpalenie krzyży na koncertach grupy Behemoth.
Groźny pedofil zatrzymany w Krakowie Tomasz P. sam nagrał moment jak moletuje pasierbicę. Wpadł w trakcie rutynowej kontroli.
Gangsterzy ochraniali dyskoteki. 22 zatrzymanych 11 osób oskarżyła krakowska prokuratura o działanie w gangu zajmującym się rozprowadzaniem narkotyków i przejmowaniem siłą ochrony krakowskich lokali rozrywkowych.
Tagi: kraków, wiadomości, wiadmomości, kraj, gospodarka, prawo, wiadmości
Źródło:
money.pl
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz