Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Białoruski opozycjonista na wolności

0
Podziel się

Po 2,5 roku więzienia na wolność wyszedł Źmicier Daszkiewicz, lider opozycyjnej organizacji białoruskiej Młody Front. Został skazany za rzekome pobicie przypadkowych przechodniów.

Zdjęcie z zatrzymania w 2005 roku
Zdjęcie z zatrzymania w 2005 roku
bDJzFxRx

Lider opozycyjnej organizacji białoruskiej Młody Front Źmicier Daszkiewicz wyszedł rano na wolność z więzienia w Grodnie po ponad 2,5 roku pozbawienia wolności - poinformowały niezależne portale. Daszkiewicz był więziony przez 986 dni. Portal internetowy Nawiny poinformował, że przed więzieniem w Grodnie powitało go około 50 osób.

Opozycjonista powiedział, że czuje się zdrowy i dziękuje za wszystkie wyrazy wsparcia. Zadeklarował także, ze zamierza kontynuować swą dotychczasową działalność.

Daszkiewicza oczekiwała przed bramą jego żona i zastępczyni w Młodym Froncie Nasta Daszkiewicz, dziennikarze oraz przyjaciele, którzy spędzili przed więzieniem całą noc.

bDJzFxRz

Daszkiewicz został skazany na dwa lata kolonii karnej w marcu 2011 roku z zaliczeniem okresu aresztu od grudnia poprzedniego roku. Sąd uznał, że dzień przed wyborami prezydenckimi z 19 grudnia 2010 roku wraz z innym działaczem Młodego Frontu pobił on dwóch przygodnie napotkanych mężczyzn. Oskarżeni działacze twierdzili, że to oni padli ofiarą napaści, a całe zajście było zainscenizowane.

Pod koniec sierpnia ubiegłego roku Daszkiewicza skazano na dodatkowy rok kolonii karnej z zaliczeniem czterech miesięcy, jakie pozostały mu do odsiedzenia z poprzedniego wyroku. Sąd w kolonii karnej uznał, że jest winny złośliwego niepodporządkowywania się nakazom administracji.

W obronie Daszkiewicza, który został uznany za więźnia politycznego, występowały największe międzynarodowe organizacje obrony praw człowieka, w tym Human Rights Watch i Międzynarodowa Federacja Praw Człowieka (FIDH).

Powstały w 1997 roku Młody Front jest największą młodzieżową organizacją prodemokratyczną na Białorusi, liczy - według własnych szacunków - 1000-1500 członków. Wielokrotnie próbował się oficjalnie zarejestrować na Białorusi jako organizacja, ale za każdym razem spotykał się z odmową władz. Ostatecznie zarejestrował się w Czechach.

bDJzFxRF
Czytaj więcej w Money.pl
Strategiczne porozumienie trzech organizacji Trzy białoruskie opozycyjne organizacje zawarły długoterminowe strategiczne partnerstwo na trzy najbliższe kampanie wyborcze.
Tu karają za publiczne wręczanie prezentów _ Nawet jednoosobowy marsz czy protest jest traktowany jako naruszenie ustawy o imprezach masowych. _
"To oznacza wepchnięcie w ramiona Rosji" Andrej Sannikau uważa, że Unia Europejska powinna zerwać stosunki z dyktaturą na Białorusii
bDJzFxSa
wiadomości
wiadmomości
KOMENTARZE
(0)