Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Białoruski opozycjonista Kawalenka wznowił głodówkę

0
Podziel się

Kawalenka został skazany na pozbawienie wolności w kolonii karnej za złamanie warunków odbywania kary ograniczenia wolności z 2010 roku.

Białoruski opozycjonista Kawalenka wznowił głodówkę
(JAKUB SZAMETO / EAST NEWS)
bEpVCIdh

Skazany na ponad dwa lata kolonii karnej białoruski opozycjonista Siarhiej Kawalenka wznowił głodówkę w proteście przeciwko wymierzonemu mu wyrokowi, który uważa za niezgodny z prawem - powiedziała przed południem jego żona Alena Radiu Swaboda.

_ - Do tego żądania (unieważnienia wyroku) dodał jeszcze postulat zwolnienia wszystkich więźniów politycznych i zagwarantowania wolności używania symboliki narodowej _ - powiedziała Alena Kawalenka.

Kawalenka, który jest witebskim działaczem opozycyjnej Partii Konserwatywno-Chrześcijańskiej - Białoruski Front Narodowy (PKCh-BNF), został skazany na pozbawienie wolności w kolonii karnej za złamanie warunków odbywania kary ograniczenia wolności z 2010 roku, wymierzonej mu za powieszenie na noworocznej choince w Witebsku historycznej biało-czerwono-białej flagi Białorusi.

bEpVCIdj

Żona opozycjonisty powiedziała, że mąż został 8 maja przeniesiony ze szpitala psychiatrycznego w Mińsku, gdzie poddano go badaniom, do aresztu w Witebsku i chociaż jest w bardzo złym stanie fizycznym, nie jest mu zapewniana odpowiednia opieka medyczna.

Kawalenka głodował od zatrzymania 19 grudnia 2011 roku z dwiema przerwami: dwutygodniową i - teraz - prawie miesięczną.

Biało-czerwono-białej flagi używano w latach 1918-19 w Białoruskiej Republice Ludowej i po rozpadzie ZSRR do 1995 roku. 14 maja 1995 roku z inicjatywy nowo wybranego wówczas prezydenta Alaksandra Łukaszenki na Białorusi odbyło się referendum, w wyniku którego zmieniono historyczną symbolikę białoruską na sowiecką z niewielkimi modyfikacjami: z czerwono-zielonej flagi zniknęły sierp i młot oraz pięcioramienna gwiazda. Biało-czerwono-białej flagi używają obecnie białoruskie środowiska opozycyjne.

Czytaj więcej o problemach opozycji na Białorusi w Money.pl
Łukaszenka grozi opozycjonistom. Jeśli będą... - Jeśli nadal będą paplać wrócą do kolonii karnej - grozi dyktator.
Nasz kandydat dostanie Nobla? Duże szanse Pod wnioskiem podpisali się polscy politycy. Ideę wsparli też parlamentarzyści z Rady Europy.
Po kilku tygodniach zaczął jednak jeść i pić Skazany na ponad dwa lata kolonii karnej białoruski opozycjonista, przerwał strajk głodowy.
bEpVCIdK
wiadomości
wiadmomości
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)