Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
pijani za kierownicą
28.06.2013 13:18

Białoruś zaostrza prawo dla pijanych kierowców

Konfiskatę samochodu w razie jazdy po pijanemu po raz drugi w ciągu roku przewiduje ustawa przyjęta dzisiaj przez wyższą izbę białoruskiego parlamentu, Radę Republiki.

Podziel się
Dodaj komentarz
(gudmd.haralds/Flickr)

Konfiskatę samochodu w razie jazdy po pijanemu po raz drugi w ciągu roku przewiduje ustawa przyjęta dzisiaj przez wyższą izbę białoruskiego parlamentu, Radę Republiki.

Ustawa ma na celu zaostrzenie odpowiedzialności za kierowanie pojazdem w stanie upojenia alkoholowego, pod wpływem narkotyków, środków psychotropowych lub innych substancji odurzających. Przewiduje ona m.in. zwiększenie grzywny oraz zaostrzenie odpowiedzialności karnej za jazdę po pijanemu, przekazanie kierowania pojazdem osobie będącej w takim stanie lub odmowę poddania się badaniu alkomatem.

Przy tym pojazd, kierowany przez osobę, która popełniła takie wykroczenie po raz drugi w ciągu roku, podlega konfiskacie. Wyjątkiem będą jedynie pojazdy użytkowane wbrew woli właściciela albo przejęte w wyniku działań niezgodnych z prawem, np. kradzieży.

Przedstawiając projekt ustawy, prokurator generalny Alaksandr Kaniuk podkreślił, że działania pijanych kierowców będących sprawcami wypadków drogowych, w wyniku których zginęli ludzie, niektórzy specjaliści skłonni są kwalifikować jako _ zabójstwo transportowe _.

W rozmowie z dziennikarzami zaznaczył, że ustawa będzie po wejściu w życie dotyczyć nie tylko Białorusinów, ale też obywateli innych państw. 19 czerwca projekt ustawy został przyjęty przez niższą izbę parlamentu, Izbę Reprezentantów, od razu w dwóch czytaniach.

Według danych białoruskiego MSW co roku na Białorusi jest zatrzymywanych za jazdę w stanie nietrzeźwym 50-55 tys. kierowców. Liczba osób sądzonych rocznie za kierowanie pojazdem po pijanemu więcej niż raz w ciągu roku wynosiła w ostatnich latach około 4,5 tys.

Czytaj więcej w Money.pl
Rząd zatwierdził listę płatnych dróg Odcinki autostrad z Mińska do Witebska i do Grodna są na zatwierdzonej przez rząd Białorusi liście dróg, za przejazd którymi trzeba będzie od 1 lipca płacić.
Jechali ze zlotu motocyklistów z promilami Motocyklistów z Białorusi i Rosji - w tym dwie kobiety - zatrzymano na drodze prowadzącej z Brześcia do rosyjskiej granicy.
Rosną kolejki tirów do przejść granicznych Na wyjazd przez Kuźnicę kierowcy musieli czekać około 34 godzin, a w Bobrownikach 32 godziny.
Tagi: pijani za kierownicą, białoruś, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, prawo, wiadmości
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz