Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Białoruś skrytykowana za brak demokracji

0
Podziel się:

Parlament Europejski potępił przebieg wrześniowych wyborów parlamentarnych na Białorusi, a także wezwał władze w Mińsku do zmiany prawa i praktyk wyborczych.

Białoruś skrytykowana za brak demokracji
(VladimirCetinski/iStockphotot)

Parlament Europejski potępił przebieg ostatnich wyborów parlamentarnych na Białorusi, uznając je za niedemokratyczne, zaś pozytywnie ocenił wybory parlamentarne w Gruzji. MSZ Białorusi oceniło, że rezolucja na temat wyborów białoruskich prowadzi w ślepy zaułek.

W przyjętej rezolucji Parlament Europejski potępił przebieg wrześniowych wyborów parlamentarnych na Białorusi, a także wezwał władze w Mińsku do zmiany prawa i praktyk wyborczych oraz do natychmiastowego poszanowania praw człowieka.

Europosłowie zwrócili uwagę na liczne przypadki łamania prawa w czasie wyborów oraz podczas kampanii wyborczej: przedstawicielom opozycji odmówiono rejestracji ich kandydatur na podstawie drobnych nieprawidłowości, wielu kandydatom opozycji odmówiono dostępu do telewizji, a studenci i pracownicy przedsiębiorstw państwowych zostali zmuszeni do oddania głosu pod groźbą utraty pracy lub wydalenia z uczelni.

Do parlamentu białoruskiego nie dostał się ani jeden kandydat opozycji. Ponadto w więzieniach wciąż przetrzymywanych jest wielu więźniów politycznych.

_ - Zamiast podążać w kierunku demokracji Białoruś zrobiła krok wstecz _ - ocenił po głosowaniu przewodniczący delegacji PE ds. stosunków z Białorusią Filip Kaczmarek (PO). - _ Mieliśmy nadzieję, że wybory okażą się przełomem w zamrożonych dotychczas stosunkach UE i Białorusi. Niestety, wybory nie mogą być podstawą do nawiązania współpracy parlamentarnej, ani kontaktów między UE i Białorusią _ - dodał.

Zgodnie z rezolucją, PE będzie kontynuował politykę zamrożenia kontaktów z Białorusią, zarówno na płaszczyźnie dwustronnej, jak i w ramach Zgromadzenia Parlamentarnego Partnerstwa Wschodniego (EURONEST). Równocześnie Parlament Europejski zaapelował do Rady UE i Komisji Europejskiej o wsparcie inicjatyw mających na celu wzmocnienie społeczeństwa obywatelskiego na Białorusi, w tym poprzez dalsze ułatwienia wizowe dla Białorusinów.

MSZ Białorusi uznało rezolucję PE za daleką od rzeczywistości. - _ Parlament Europejski niczym ekspresowa maszyna drukarska kopiuje szablonowe, motywowane politycznie rezolucje. Właśnie taka treść, a dokładniej brak jakiejkolwiek treści wyłania się z kolejnej rezolucji na temat Białorusi _ - oświadczył rzecznik MSZ Andrej Sawinych. Dodał, że rezolucja prowadzi w ślepy zaułek.

W drugiej przyjętej dzisiaj rezolucji europosłowie pozytywnie ocenili październikowe wybory parlamentarne w Gruzji. Wygrała je koalicja Gruzińskie Marzenie miliardera Bidziny Iwaniszwilego, która pokonała Zjednoczony Ruch Narodowy prezydenta Micheila Saakaszwilego. Europosłowie z zadowoleniem przyjęli oświadczenie Saakaszwilego, w którym uznał on porażkę swej partii. Zarazem, potępili apel Iwaniszwilego, wzywający prezydenta do ustąpienia ze stanowiska. Iwaniszwili został w czwartek premierem.

_ - Wzywamy wszystkie siły polityczne (w Gruzji) do współpracy (...). Nie chcemy w żaden sposób pozwolić na dyskredytację tych wyborów. Obecna kohabitacja będzie wymagać dodatkowych wysiłków z obu stron, jednak mamy nadzieję, że nowy rząd i opozycja skupią się na dalszych demokratycznych przemianach w kraju _ - oświadczył sprawozdawca PE ds. Gruzji europoseł Krzysztof Lisek (PO).

W rezolucji posłowie ponownie zaapelowali do Rosji, by wycofała wojska z okupowanych terytoriów gruzińskich - Osetii Południowej i Abchazji. Wyrazili też nadzieję, że nowe władze w Gruzji będą kontynuować współpracę z Unią Europejską i NATO.

Czytaj więcej w Money.pl
"Nie damy czerpać przyjemności z władzy" Nowością w programie nowego rządu jest zapowiedź wprowadzenia bezpośrednich wyborów burmistrzów i wójtów.
Odchodzi do opozycji. Wzywa zwycięzcę do... - _ Gruzja powoli staje się normalną europejską demokracją _ - powiedział prezydent Micheil Saakaszwili, inaugurując sesję nowego parlamentu po przegranych dla jego partii wyborach.
Nieuczciwe wybory. Będzie zmiana prawa? To niższa izba białoruskiego parlamentu. Dzisiaj zebrała się ona na pierwszej sesji po wyborach z 23 września.
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)