Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
białoruska opozycja
14.04.2012 21:06

Białoruś: Sannikau zwolniony z kolonii karnej

Sannikau odbywał ostatnio karę w kolonii karnej Wićba-3 w obwodzie witebskim na wschodzie Białorusi.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Tim Pearce, Los Gatos/CC/Flickr)

Były kandydat na prezydenta Białorusi Andrej Sannikau, skazany na pięć lat kolonii karnej o zaostrzonym rygorze, został zwolniony na podstawie prezydenckiej decyzji o ułaskawieniu - poinformował portal internetowy Karta'97.

- _ Do ostatniej chwili nie wierzyłem, że mnie zwolnią. Już tyle razy mnie przenosili z jednego więzienia do drugiego, że przypuszczałem, iż to też będzie kolejnie przeniesienie _ - powiedział Sannikau Karcie'97. Jak dodał opozycjonista, zwolniono go na podstawie decyzji o ułaskawieniu datowanej na 14 kwietnia.

_ - Jestem teraz trochę oszołomiony, muszę dojść do siebie. Ale chcę przekazać wszystkim słowa podziękowania za wsparcie i solidarność. Nigdy wcześniej nie doświadczyłem takiego wsparcia i solidarności. Bardzo wam dziękuję! Gdyby nie wy, nie byłoby mnie dzisiaj na wolności. Bo robiono wszystko, żebym z tego więzienia nie wyszedł _ - powiedział Sannikau.

Sannikau odbywał ostatnio karę w kolonii karnej Wićba-3 w obwodzie witebskim na wschodzie Białorusi. Jak podaje Karta'97, opozycjonista ma teraz jechać z Witebska do Mińska.

5 maja prezydent Białorusi Alaksandr Łaukszenka oświadczył, że w najbliższym czasie rozpatrzy sprawy tych więźniów, którzy sami napisali prośbę o ułaskawienie. - _ Nikt mi nie zarzuci, że nie wykonuję swoich obowiązków albo nie spełniam obietnic. Podejmiemy decyzję co do niektórych osób, które w końcu uznały zgubność swojego stanowiska i polityki wobec własnego państwa _ - powiedział wtedy.

Żony dwóch innych więźniów politycznych, Źmiciera Bandarenki i Mikoły Statkiewicza, powiedziały dziś Radiu Sawboda, że nic im nie wiadomo, by ich mężowie zostali zwolnieni.

O podpisaniu przez Sannikaua prośby o ułaskawienie powiadomiła pod koniec stycznia jego żona Iryna Chalip. Jak powiedziała, uczynił to pod wpływem tortur. Na początku lutego poinformował zaś o złożeniu prośby o ułaskawienie chory na kręgosłup Bandarenka, który odbywa wyrok dwóch lat kolonii karnej. Także jego żona podkreślała, że warunki odbywania przez niego kary należy uznać za tortury. Nic nie wiadomo, by prośbę o ułaskawienie podpisał Statkiewicz, skazany na sześć lat kolonii karnej.

Sannikau dostał w połowie maja 2011 roku wyrok pięciu lat kolonii karnej o zaostrzonym rygorze w związku z opozycyjną demonstracją w Mińsku w wieczór po wyborach prezydenckich 19 grudnia 2010 roku. Sąd uznał go za winnego organizacji masowych zamieszek.

Czytaj więcej w Money.pl
Torturowali go? Łukaszenka zaprzecza _ Mogę ułaskawić osobę, która się do mnie o to zwróci. Jak się nie zwrócą, będą siedzieć w więzieniu _ - oznajmił Łukaszenka.
Po kilku tygodniach zaczął jednak jeść i pić Skazany na ponad dwa lata kolonii karnej białoruski opozycjonista, przerwał strajk głodowy.
Sąsiad Polski dusi inflację. Ze 108 do 22 proc. Liberalizacja cen na Białorusi nastąpi nie wcześniej niż w 2013 r. - zapowiada rząd.
Tagi: białoruska opozycja, andrej sannikau, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, prawo, wiadmości
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz