Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Białoruś oskarża Parlament Europejski, że staje po stronie terrorystów

0
Podziel się

Zdaniem białoruskiego resortu dyplomacji, PE brutalnie miesza się do funkcjonowania wymiaru sprawiedliwości w suwerennym państwie.

Białoruś oskarża Parlament Europejski, że staje po stronie terrorystów
(AP/FOTOLINK/East News)
bEsfuAaJ

Ministerstwo Spraw Zagranicznych Białorusi oceniło w wydanym oświadczeniu, że Parlament Europejski stanął po stronie terrorystów, przyjmując dzień wcześniej rezolucję na temat kary śmierci w tym kraju.

Na zdjęciu prezydent Białorusi Aleksand Łukaszenka

_ - Rezolucja Parlamentu Europejskiego o stosowaniu kary śmierci na Białorusi budzi po prostu zdumienie: PE de facto staje po stronie terrorystów, niekompetentnie podając w wątpliwość wnioski śledztwa i decyzje sądu białoruskiego w sprawie dotyczącej zamachów _ - napisano w oświadczeniu biura prasowego MSZ w Mińsku.

bEsfuAaL

Zdaniem białoruskiego resortu dyplomacji, Parlament Europejski _ brutalnie miesza się do funkcjonowania wymiaru sprawiedliwości w suwerennym państwie _.

W rezolucji Parlament Europejski potępił zasądzanie i wykonywanie kary śmierci na Białorusi w świetle niedawnych wyroków na domniemanych sprawców zamachów terrorystycznych. Przypomniał też, że bez postępu demokracji na Białorusi nie będzie postępu w dialogu UE z rządem w Mińsku.

30 listopada białoruski Sąd Najwyższy skazał na karę śmierci Dźmitryja Kanawałaua i Uładzisława Kawalioua. 25-letniego Kanawałaua oskarżono o przygotowanie i podłożenie ładunku wybuchowego w mińskim metrze w 2011 roku, co spowodowało śmierć 15 osób, a jego rówieśnika Kawalioua o współudział i niepoinformowanie o przestępstwie. Kanawałauowi zarzucono też podłożenie ładunków wybuchowych na koncercie plenerowym w Mińsku w 2008 roku oraz w Witebsku w 2005 roku.

Parlament Europejski wezwał do natychmiastowego ułaskawienia obu mężczyzn i wprowadzenia na Białorusi moratorium na wykonywanie kary śmierci.

bEsfuAaR

_ Nie rozstrzygamy, czy obaj skazani są rzeczywiście winni zarzucanych im czynów. Jednak jest wiele poważnych opinii, które kwestionują rzetelność procesu. Tym bardziej więc trzeba domagać się wstrzymania wykonania kary śmierci na tych ludziach, a najlepiej ogłoszenia całkowitego moratorium na jej wykonywanie na terenie Białorusi. Takie są m.in. standardy Rady Europy, do której Białoruś przecież aspiruje _ - powiedział wiceprzewodniczący PE Jacek Protasiewicz (PO), przewodniczący delegacji PE ds. relacji z Białorusią. Białoruś jest jedynym krajem w Europie, gdzie wykonuje się karę śmierci.

O karze śmierci na Białorusi czytaj w Money.pl
Zabili 15 osób, broni ich Rada Europy Białoruś jest ostatnim krajem w Europie, w którym wykonywana jest kara śmierci.
Zamach w Mińsku. Zatrzymano kilka osób Wybuch w metrze miał siłę od 5 do 7 kilogramów trotylu.
Kara śmierci u naszych sąsiadów. Wrze w UE Unia Europejska apeluje do tego kraju aby natychmiast ułaskawił skazanych.
bEsfuAbm
wiadomości
wiadmomości
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)