Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Białoruś: Niezależne wydawnictwo pozbawione licencji

0
Podziel się

Jeden z najważniejszych niezależnych wydawców białoruskich Ihar Łohwinau otrzymał zawiadomienie o cofnięciu mu licencji.

Białoruś: Niezależne wydawnictwo pozbawione licencji
(selensergen/iStockphoto)
bEiRpHmJ

Jeden z najważniejszych niezależnych wydawców białoruskich Ihar Łohwinau otrzymał zawiadomienie o cofnięciu mu licencji - poinformowało na swojej stronie internetowej Białoruskie Stowarzyszenie Dziennikarzy (BAŻ).

Wiceprezes BAŻ Andrej Bastuniec powiadomił, że 23 września Łohwinau dostał podpisane przez wiceminister informacji Liliję Ananicz zawiadomienie o pozbawieniu go licencji _ w związku z dopuszczeniem się poważnych naruszeń ustawodawstwa o licencjach _. BAŻ dodaje, że chodzi o wydanie albumu _ Fotografia prasowa Białorusi 2011 _, który został uznany przez sąd w Oszmianie za ekstremistyczny.

Ihar Łohwinau zapowiedział, że w najbliższym czasie zamierza skierować list do ministra informacji Aleha Pralaskouskiego z prośbą o wycofanie decyzji o odebraniu licencji, a jeśli to nie przyniesie rezultatu, nie wyklucza zwrócenia się do sądu.

bEiRpHmL

_ - Uważamy, że pozbawienie licencji odbyło się niezgodnie z prawem, przy licznych nieprawidłowościach _ - oznajmił przedstawiciel wydawnictwa, którego cytuje BAŻ.

Album _ Fotografia prasowa Białorusi 2011 _ został uznany za ekstremistyczny na wniosek KGB obwodu grodzieńskiego. KGB załączyło opinię ekspertów, którzy ocenili, że w albumie _ zawarto rozmyślnie wypaczone, nieodpowiadające rzeczywistości wymysły o życiu w Republice Białoruś w sferze politycznej, gospodarczej, społecznej i innych, uwłaczające godności narodowej obywateli _, a dobór materiałów _ odzwierciedla tylko negatywne aspekty życia narodu białoruskiego _.

BAŻ apelowało wcześniej do szefa KGB w obwodzie grodzieńskim o wycofanie skierowanej do sądu sprawy. _ - Zdjęcia w tym albumie nie stanowią wezwania do działalności ekstremistycznej i nie propagują jej. Fotografie nie tworzą rzeczywistości, tylko ją odzwierciedlają _ - podkreśliła organizacja.

Zdjęcia wskazane jako ekstremistyczne przedstawiają nie tylko sceny z opozycyjnych demonstracji - zaliczono do nich także fotografie z kategorii: _ Życie codzienne _, _ Przyroda _ i _ Sport _. Na jednym widać dwóch mężczyzn przymierzających czapki na ulicznym targowisku. Według ekspertów zdjęcie to przedstawia mieszkańców białoruskiej miejscowości, a w ich postaci cały naród białoruski, w sposób nieatrakcyjny - jako żebraków o wyglądzie włóczęgów - na tle zachodnich towarów.

bEiRpHmR

Wydawnictwo Łohwinau istnieje od 2009 r. Publikuje współczesną literaturę białoruską, prace naukowe z dziedzin humanistycznych oraz tłumaczenia na języki rosyjski i białoruski. Wydrukowało m.in. opowiadania Pawła Kaściukiewicza _ Reprezentacja Republiki Białoruś w pobocznych dyscyplinach sportu _, które w 2012 r. zostały wyróżnione literacką Nagrodą im. Jerzego Giedroycia, ustanowioną z inicjatywy polskiej ambasady w Mińsku.

Wydawnictwo ma w Mińsku własną księgarnię, która jest jednym z ośrodków niezależnego życia kulturalnego: odbywają się tam m.in. liczne spotkania z pisarzami białoruskimi i zagranicznymi, prezentowane są nowe publikacje.

Czytaj więcej w Money.pl
Chleb towarem luksusowym? Podwyżka cen Rządowe media nie tłumaczą przyczyn wzrostu cen chleba. Informują jedynie, że były to propozycje Ministerstwa Rolnictwa i Żywności.
Białorusini nadal ufają Łukaszence Wskazują opublikowane wyniki najnowszego sondażu niezależnego ośrodka NISEPI.
Łukaszenka na dożynkach. Przyznał premie Łukaszenka mówił na centralnych dożynkach w mieście Żłobin, że białoruskie rolnictwo i przemysł przetwórczy powinny stać się bardziej wydajne.
bEiRpHnm
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)