Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Białoruś ma szansę na wejście do UE?

0
Podziel się:

- Białoruś nie jest krajem straconym dla UE - uważa Sztefan Fuele, komisarz UE ds. rozszerzenia.

Białoruś ma szansę na wejście do UE?
(selensergen/iStockphoto)

Unia Europejska podtrzymuje swoją ofertę wznowienia dialogu z Białorusią pod warunkiem uwolnienia i rehabilitacji więźniów politycznych w tym kraju - powiedział Sztefan Fuele, komisarz UE ds. rozszerzenia.

Dodał, że warunkiem poprawy relacji UE z Mińskiem jest też postęp w sferze przestrzegania praw człowieka na Białorusi. _ - Piłka jest po stronie Białorusi, ale nie widać wielu postępów _ - ocenił. Według komisarza niepokojące są doniesienia o warunkach przetrzymywania więźniów politycznych przez reżim w Mińsku. - _ Nie mają dostępu do adwokatów, a kontakty z rodzinami są ograniczone _ - powiedział.

_ - Wciąż mają miejsce prześladowania i przypadki łamania praw człowieka, więc nie mamy wyboru, musimy utrzymać naszą politykę sankcji i ograniczeń _ - dodał Fuele. Podkreślił też, że UE wzmacnia jednocześnie wsparcie dla społeczeństwa obywatelskiego na Białorusi.

Parlament Europejski debatował wczoraj nad projektem rezolucji o polityce UE wobec Białorusi. W dokumencie, autorstwa litewskiego europosła Justasa Paleckisa, podkreślono, że nieodzownym warunkiem wstępnym postępu w relacjach UE z Białorusią jest _ bezwarunkowe i natychmiastowe uwolnienie wszystkich więźniów politycznych oraz przywrócenie im praw politycznych i obywatelskich _.

Jeśli ten warunek zostanie spełniony, to _ szansą na poprawę stosunków _ z tym krajem może być listopadowy szczyt Partnerstwa Wschodniego. Białoruś wyraziła zainteresowanie udziałem w tym szczycie i programie Partnerstwa Wschodniego.

W projekcie rezolucji eurodeputowani proponują przegląd obowiązujących sankcji wobec białoruskich urzędników i instytucji, aby w razie potrzeby zwiększyć ich skuteczność oraz dostosować ich zakres i formę w zależności od rozwoju wydarzeń na Białorusi. Wzywają też, by UE rozważyła _ jednostronne ułatwienia w wydawaniu wiz _ i obniżenie ich ceny z 60 euro obecnie do _ poziomu przystępnego dla obywateli Białorusi _.

Rezolucja zawiera też wiele propozycji dotyczących możliwości współpracy gospodarczej i energetycznej, dialogu ze społeczeństwem obywatelskim oraz współpracy w dziedzinie zarządzania granicami._ - Białoruś nie jest krajem straconym dla UE _ - przekonywał autor projektu w trakcie debaty.

Polski eurodeputowany Paweł Kowal (PJN) ostro skrytykował reżim wizowy między Białorusią a UE. _ To wizy zamykają ludzi w klatce Łukaszenki. Otwórzmy drzwi dla Białorusi, a Łukaszenka będzie skończony _ - powiedział Kowal. Podkreślił też, że UE nie może _ odpuścić _ sprawy więźniów politycznych na Białorusi.

Eurodeputowany PO Jacek Protasiewicz powiedział, że jeśli jest choćby _ cień szansy na to, by uwolnić więźniów politycznych, warto z tej szansy wykorzystać _. _ Wierzymy, że szczyt Partnerstwa Wschodniego w Wilnie daje taką szansę, i mamy nadzieję, że tym razem białoruskie władze jej nie zmarnują _ - oświadczył.

Głosowanie nad rezolucją w sprawie polityki UE wobec Białorusi odbędzie się już dziś.

Czytaj więcej w Money.pl
Rosja znów szantażuje Białoruś gazem Rosyjski koncern naftowy Rosnieft utrzyma poziom dostaw ropy naftowej na Białoruś - oświadczył szef spółki Igor Sieczyn. Wcześniej strona rosyjska zapowiadała ich zmniejszenie o 400 tysięcy ton.
Opłaty za wyjazd na zakupy? To możliwe Prezydent Białorusi Alaksandr Łukaszenka zaproponował wprowadzenie opłaty od osób fizycznych za wyjazd za granicę na zakupy.
Ten konflikt jest Kremlowi na rękę? Białoruś może liczyć na pewne poparcie administracji prezydenta Rosji w konflikcie wokół rosyjskiego koncernu Urałkalij.
wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)