Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
białoruś
01.10.2014 12:25

Białoruś zawiesiła ruch pieszy m.in. do Polski

Zawieszenie takiego ruchu granicznego dotyczy też Litwy i Łotwy.

Podziel się
Dodaj komentarz
(AP/Fotolink/East News)

Od środy Białoruś zawiesiła ruch pieszy na drogowym przejściu granicznym z Polską w Kuźnicy (Podlaskie), gdzie ostatnio granicę przekraczało w ten sposób kilkadziesiąt tysięcy osób miesięcznie. Zawieszenie takiego ruchu granicznego dotyczy też Litwy i Łotwy.

Powodem decyzji Białorusi jest to, że - w ocenie tamtejszych służb granicznych - piesi nie mają obecnie zagwarantowanego koniecznego poziomu bezpieczeństwa i _ stale powstają trudne sytuacje _ na przejściach, projektowanych wyłącznie z myślą o ruchu samochodowym.

_ - Ta sytuacja stwarza wiele powodów dla uzasadnionych próśb i skarg obywateli, w tym cudzoziemców, oraz krytycznych publikacji w mediach _ - oświadczył kilka dni temu rzecznik Państwowego Komitetu Granicznego Białorusi Alaksandr Ciszczanka.

_ - Państwa sąsiednie zostały już powiadomione w sposób przewidziany prawem. Decyzja ta wynika z braku na białoruskich przejściach granicznych niezbędnej infrastruktury dla ruchu pieszego: osobnych korytarzy dla pieszych oraz osobnych terminali celnych i granicznych _ - mówił wtedy rzecznik.

W Polsce przejścia graniczne z Białorusią znajdują się w województwie podlaskim i lubelskim.

W tym drugim zawieszenie ruchu pieszego nie będzie miało żadnego znaczenia dla statystyk, bo w Lubelskiem nie ma żadnego przejścia obsługującego ruch pieszy z Białorusią.

w województwie podlaskim od stycznia tego roku granicę pieszo można było przekraczać w Kuźnicy. Planowano, że od 2015 r. pieszy ruch będzie możliwy także na przejściu Połowce-Pieszczatka.

Według danych Podlaskiego Oddziału SG w Białymstoku, od stycznia do końca sierpnia granicę pieszo przekroczyło w Kuźnicy (w obie strony) blisko 265 tys. osób - to 15 proc. całego ruchu osobowego na tym przejściu.

Ruch pieszy w Kuźnicy sukcesywnie wzrastał: w styczniu było to 11,5 tys. osób, w lipcu ponad 41,5 tys., w sierpniu - prawie 40,5 tys. osób. W zdecydowanej większości przekraczającymi granicę byli obywatele Białorusi, którzy robili w Polsce zakupy.

Nie ma statystyk, jak duży obrót towarowy w strefie przygranicznej generowany był przez ruch pieszy i - wobec tego - czy widoczny będzie jego istotny spadek. Celnicy i Straż Graniczna przypuszczają jednak, że większość osób, które dotąd przechodziły do Polski na piechotę, nadal będzie to robić i przyjeżdżać do Polski pociągiem czy samochodem.

Czytaj więcej w Money.pl
"Nie ma naszych wojsk na Ukrainie" _ Nikt z sił zbrojnych Białorusi nie uczestniczył i nie uczestniczy w działaniach wojskowych na terytorium innych państw _.
Kolejny zarażony dzik przy granicy z... Główny Lekarz Weterynarii poinformował w komunikacie, że padłego dzika znaleziono w powiecie, w którym już wcześniej wykryto dwa przypadki wirusa ASF.
Katastrofa samolotu na Białorusi Nie ma ofiar ani zniszczeń. Pilot jest cały i zdrowy.
Tagi: białoruś, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, prawo, wiadmości
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz