Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Bezpłatne podręczniki. PiS chce ich także w liceach

0
Podziel się:

Projekt popiera PO i PSL, zastrzeżenia mają posłowie opozycji, w tym PiS, które chce, by z bezpłatnych podręczników korzystali także uczniowie szkół ponadgimnazjalnych.

Bezpłatne podręczniki. PiS chce ich także w liceach
(skynesher/iStockphoto)

W Sejmie dziś miała miejsce debata nad projektem ustawy dotyczącym bezpłatnych podręczników. Projekt popiera PO i PSL, zastrzeżenia mają posłowie opozycji, w tym PiS, które chce, by z bezpłatnych podręczników korzystali także uczniowie szkół ponadgimnazjalnych.

_ - Dla rodziców mających dzieci w szkołach podstawowych i gimnazjach zniknie potrzeba kupowania co roku podręczników _ - przekonywała posłanka PO Katarzyna Hall, która podczas drugiego czytania podsumowała dotychczasowe prace nad rządowym projektem nowelizacji ustawy o systemie oświaty. Projekt ten uzupełnia i rozszerza uchwaloną w lutym nowelizację umożliwiającą MEN zlecenie przygotowania i wydania podręczników.

Posłanka PO Urszula Augustyn proponowaną ustawę określiła pierwszym krokiem, który odciąży portfele rodziców. _ - Popatrzmy co działo się na rynku. Podręczniki były coraz piękniejsze, coraz bardziej rozbudowane, wybór naprawdę ogromny, zresztą tego wyboru do dzisiaj nikomu nie bronimy, natomiast ceny za te podręczniki były po prostu kosmiczne _ - mówiła Augustyn.

Wprowadzenie do szkół bezpłatnych podręczników krytykuje PiS m.in. dlatego, że mają otrzymać je wyłącznie uczniowie szkół podstawowych i gimnazjów, ale już nie uczniowie szkół ponadgimnazjalnych. Poseł tej partii Zbigniew Dolata poinformował, że jego klub przygotował 27 poprawek, które mają zapewnić, że z darmowych podręczników będą korzystać także uczniowie np. liceów ogólnokształcących. Poprawki PiS dotyczą także zapewnienia bezpłatnych podręczników do lekcji religii i etyki.

_ - Prawo i Sprawiedliwość nie godzi się na nierówne traktowanie rodziców uczniów szkół ponadgimnazjalnych. Ich również dotyczy konstytucyjna zasada bezpłatności nauki w szkołach publicznych _ - podkreślił Dolata.

Poseł Twojego Ruchu Piotr Paweł Bauć zwrócił uwagę, że bezpłatne podręczniki szkolne będą sfinansowane z rządowego programu _ Wyprawka szkolna _. _ Pieniądze są z części, która miała pomagać właśnie biednym, źle sytuowanym, często wielodzietnym rodzinom, czyli z "Wyprawki szkolnej" _ - mówił Bauć. Według niego, argumentacja rządu, że pieniądze te nie były w pełni wydawane świadczy o tym, że rząd źle pracuje.

Poseł TR krytykował zbyt szybkie tempo prac nad wprowadzaniem rządowych podręczników. _ Ponad 200 złożonych uwag, wskazanych błędów (...) nie świadczy dobrze o tym produkcie. Wiemy dlaczego. Nie da się w 5 minut napisać nawet krótkiego wypracowania, a co dopiero podręcznika _ - mówił Bauć. Poinformował, że decyzja o ewentualnym poparciu projektu będzie zależała od przebiegu dalszych prac w komisji edukacji.

_ - Klub Polskiego Stronnictwa Ludowego będzie popierał ten projekt i wraz z koalicjantem zrobi wszystko, żeby odciążyć każdy budżet domowy osoby posiadającej dziecko uczęszczające do publicznej placówki edukacyjnej _ - powiedział poseł PSL Artur Bramora. Zapewnił też, że wydatki na podręczniki dla uczniów są realnie wyliczone bez szkody dla finansów państwa. Poseł PSL zgłosił także poprawki, dzięki którym dyrektorzy szkół będą mogli podjąć decyzję o przyjęciu uczniów do placówek po okresie rekrutacji.

Poseł SLD Artur Ostrowski podkreślił, że idea projektu wprowadzającego darmowe podręczniki jest słuszna. _ To odwrót od decentralizacji edukacji w Polsce, bo to państwo będzie bezpośrednio wpływać na to, co dzieje się w szkole _ - mówił Ostrowski. Zastrzegł jednak, że przygotowany przez MEN podręcznik _ Nasz Elementarz _ dla uczniów pierwszych klas podstawówek był przygotowywany w zbytnim pośpiechu.

Przypomniał też, że SLD zgłosiło wniosek mniejszości, zgodnie z którym podręczniki dla uczniów w klasach I-III szkół podstawowych będą mogły być kupowane na rynku wydawniczym. _ W tej chwili wszystkie dzieci, nauczyciele i rodzice skazani są na jeden wyłącznie elementarz pani minister Kluzik-Rostkowskiej (...). Zostawmy to prawo wyboru podręcznika w pierwszej klasie nauczycielom, rodzicom i dajmy taką możliwość skorzystania z innych podręczników _ - przekonywał Ostrowski. Dodał, że nie przyjęcie tego wniosku byłoby _ jawną niesprawiedliwością _, ponieważ nauczyciele starszych klas taki wybór będą mieli zapewniony.

Poseł SLD odniósł się także do propozycji, by zapewnić bezpłatne podręczniki do lekcji religii. Według niego, podręczniki te powinny być sfinansowane przez Kościół, a nie z budżetu państwa.

Rozpatrywanie rządowego projektu nowelizacji ustawy o systemie oświaty odbywa się w trybie pilnym. Zgodnie z nim od 1 września 2014 r. uczniowie pierwszych klas szkół podstawowych otrzymają bezpłatne podręczniki. Docelowo do 2017 r. wszyscy uczniowie szkół podstawowych i gimnazjów będą mieli zapewnione bezpłatne podręczniki, które będą własnością szkół wypożyczaną szkołom.

Z powodu zgłoszonych poprawek projekt trafi z powrotem do prac sejmowej komisji edukacji; głosowanie nad całością projektu zaplanowano na piątek.

Czytaj więcej w Money.pl
"Zamiast informacji, popis megalomaństwa" Waszczykowski uważa, że szef MSZ nie przedstawił założeń polityki zagranicznej, ale refleksje na temat ćwierćwiecza, 15-lecia w NATO czy 10-lecia w Unii.
W Sejmie o podręcznikach. Transmisja Zgodnie z projektem, we wrześniu tego roku darmowe podręczniki otrzymają uczniowie klas I szkół podstawowych, za rok - uczniowie klas II, za dwa lata - uczniowie klas III.
Najpierw OFE, teraz Lasy Państwowe. Rząd... Według PiS rząd chce, by Lasy Państwowe odprowadzały do budżetu państwa po 100 milionów złotych rocznie, a w latach 2014 i 2015 - po 800 milionów złotych.
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)