Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
euro 2012
30.05.2012 13:10

Bezpieczeństwo na Euro 2012. Kampania o banknotach

Narodowy Bank Polski we współpracy z policją będzie informować turystów o wyglądzie polskich banknotów.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Reporter)

Narodowy Bank Polski we współpracy z policją będzie informować kibiców, którzy przyjadą do Polski na Euro 2012 o wyglądzie polskich banknotów i stosowanych na nich zabezpieczeniach. Kampania ma uchronić kibiców przed oszustwami.

Podczas konferencji prasowej przedstawiciele NBP i policji poinformowali o kampanii _ Bezpieczne pieniądze. Podaj dalej _. Dyrektor departamentu komunikacji i promocji NBP Marcin Kaszuba powiedział, że o ile inwestorzy zagraniczni dobrze znają polską walutę, o tyle większość kibiców, którzy przyjadą do Polski na mistrzostwa, będzie miała w rękach złote po raz pierwszy.

Kampania ma uchronić kibiców przed oszustwami np. związanymi z wymianą pieniędzy czy płatnościami. Jak zapewnił Kaszuba, polskie banknoty są rzadko podrabiane.

_ - Zdajemy sobie sprawę do Polski przyjadą setki tysięcy turystów, a to wiąże się z dużym obrotem gotówki na terenie kraju. Chcielibyśmy dostarczyć im informacje o tym jak i wygląda polski pieniądz _ - mówił rzecznik komendanta głównego policji Mariusz Sokołowski.

Sokołowski i Kaszuba podkreślili, że najbezpieczniejszym sposobem płatności są transakcje bezgotówkowe, pieniądze można też bezpiecznie wypłacać z bankomatów. W tym ostatnim przypadku należy jednak zwracać uwagę, czy na urządzeniach nie ma jakiś podejrzanych nakładek, których przestępcy mogą używać do skanowania kart (w ub. r. zanotowano 1,3 tys. tego typu przestępstw, w 2010 - 600). Sokołowski radził, by w razie wątpliwości korzystać z bankomatów w placówkach bankowych lub przy nich.

Organizatorzy kampanii przygotowali materiały informacyjne w formie ulotek i broszur, które będą dystrybuowane m.in. na przejściach granicznych, lotniskach, dworcach, w środkach komunikacji publicznej i większych sieciach handlowych. Ponad 0,5 mln ulotek trafi do miast, w których będą odbywać się mecze i do Krakowa, a kolejne 50 tys. do _ stref kibica _.

Publikacje, zarówno w wersji papierowej i elektronicznej przygotowano w języku polskim, angielskim i rosyjskim. Informacje na temat kampanii można znaleźć także na stronie internetowej www.nbp.pl/Bezpiecznepieniadze.

Ze strony tej będzie można pobrać wkrótce specjalną aplikację NBPSafe na urządzenia mobilne, która kibicom pozwoli zapoznać się z polskimi banknotami i monetami oraz zabezpieczeniami stosowanymi na nich. Dzięki aplikacji kibic będzie mógł dowiedzieć się także o tym, jak wyglądały wycofane z obiegu banknoty.

Czytaj więcej o Euro 2012
Znów skandal wokół Euro 2012. Co to za eksperci? Kto i dlaczego zdecydował się zeszmacić - pisze Bartłomiej Dwornik.
Stadiony nienawiści. Na Ukrainie jest gorzej Brytyjscy kibice boją się bardziej wydarzeń na Ukrainie niż w Polsce.
Prezydent będzie kibicował z kolegami Idę na te mecze, na których pojawią się bardzo ważne postacie z europejskiego życia politycznego - zapowiedział Bronisław Komorowski.
Tagi: euro 2012, nbp, pieniądze, kibice, turyści, wiadomości, wiadmomości, kraj, gospodarka, prawo, wiadmości
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz