Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
notariusz
30.09.2008 12:10

Bez rejestru notariusz nie potwierdzi nabycia spadku

Nowe przepisy pozostaną martwe, bo elektroniczny rejestr jest dopiero testowany.

Podziel się
Dodaj komentarz

Od 2 października notariusz teoretycznie będzie mógł poświadczyć nabycie spadku. Nowe przepisy jednak praktycznie nie wejdą w życie, bo elektroniczny rejestr aktów dziedziczenia, jest dopiero testowany - czytamy w _ Rzeczpospolitej _.

_ Musi być pewność, że system będzie funkcjonował sprawnie _- tłumaczy Czesława Kołcun prezes Warszawskiej Izby Notarialnej. Krajowa Rada Notarialna miała na stworzenie elektronicznego rejestru 12 miesięcy.

Dopóki nie ruszy rejestr, dopóty notariusze nie będą mogli korzystać ze swoich nowych uprawnień. Po zarejestrowaniu spisany przez rejenta akt poświadczenia dziedziczenia będzie miał taki sam skutek jak prawomocne postanowienie sądu stwierdzające nabycie spadku. Ten sposób poświadczenia dziedziczenia ma być znacznie szybszy niż poświadczenie przed sądem-podaje _ Rzeczpospolita _.

ZOBACZ TAKŻE:

Poświadczenie może dotyczyć zarówno dziedziczenia ustawowego, jak i spadku na podstawie testamentu. Wszyscy spadkobiercy muszą być jednak zgodni. Inaczej sprawą zajmie się sąd. Droga sądowa jest też przewidziana gdy mamy do czynienia z testamentem ustnym - czytamy w dzienniku.

Niezwłocznie po sporządzeniu aktu poświadczenia dziedziczenia notariusz wpisze ten akt do centralnego rejestru prowadzonego przez KRN. Zarejestrowany akt będzie dowodem, że dana osoba jest spadkobiercą. Nie trzeba będzie czekać na jego uprawomocnienie.

Tagi: notariusz, wiadmomości, wiadomości, gospodarka, prawo, wiadmości
Źródło:
money.pl
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz