Notowania

Przejdź na
obowiązek meldunkowy
10.04.2008 09:58

Bez meldunku jeszcze w tym roku

O swoim miejscu zamieszkania poinformujemy urząd przez internet.

Podziel się
Dodaj komentarz
(PAP Jacek Turczyk)

Obowiązek meldunkowy może zostać zniesiony jeszcze w tym roku. Obywatel będzie mógł drogą elektroniczną poinformować urząd o swoim miejscu zamieszkania.

Projekt zmian przepisów meldunkowych ma zostać przedstawiony najpóźniej w lipcu - podała _ Gazeta Prawna _. W Sejmie odbyło się posiedzenie komisji sejmowej Przyjazne Państwo. Witold Drożdż, wiceminister spraw wewnętrznych i administracji, przedstawił raport na temat zmian w prawie zmierzających do zlikwidowania obowiązku meldunkowego.

ZOBACZ TAKŻE:

* [ Obowiązek meldunkowy - kosztowny absurd ]( http://prawo.money.pl/aktualnosci/wiadomosci/artykul/obowiazek;meldunkowy;-;kosztowny;absurd,180,0,329908.html )
* [ Budżet zarabia miliony na wydawaniu dowodów ]( http://www.money.pl/archiwum/wiadomosci/artykul/budzet;zarabia;miliony;na;wydawaniu;dowodow,11,0,261387.html )
* [ Chochołowski: Wygodni urzędnicy i głupie prawo ]( http://www.money.pl/archiwum/felieton/artykul/chocholowski;wygodni;urzednicy;i;glupie;prawo,132,0,329604.html )

Po zniesieniu obowiązku meldunkowego trzeba będzie wprowadzić inny system ewidencjonowania obywateli. Organy państwowe, aby mogły wykonywać swoje funkcje, muszą mieć wiedzę o tym, gdzie przebywa dany obywatel - tłumaczył wiceminister Drożdż. Taką wiedzę powinny posiadać przede wszystkim urzędy skarbowe. Znikną formalności, które wiążą się także z kosztami - podkreślał wiceminister.

Planowane rozwiązanie przewiduje, że obywatel będzie miał jedynie obowiązek poinformować odpowiedni urząd o miejscu zamieszkania. Nie musiałby przy tym osobiście stawiać się w urzędzie. Formularze będą dostępne w internecie i składane drogą elektroniczną. Urzędy wymienią się informacjami o zmianie zamieszkania danej osoby. Zniesienie obowiązku meldunkowego nie będzie się wiązało z koniecznością kolejnej wymiany dowodów osobistych - podał dziennik. To na razie plany, które jak zapewnia rząd, zostaną wprowadzone jeszcze w tym roku.

Tagi: obowiązek meldunkowy, miejsce zamieszkania, wiadomości, gospodarka, najważniejsze
Źródło:
money.pl
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz