Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
mandaty
10.08.2009 09:56

Bez konsekwencji za niezapłacony mandat

Piraci drogowi mogą poczuć się bezkarni. Powodem ochrona danych osobowych.

Podziel się
Dodaj komentarz
(włodi/CC/Flickr)

Piraci drogowi, którzy nie płacą mandatów mogą poczuć się bezkarni. Wyrok Naczelnego Sądu Administracyjnego może zablokować ściąganie z kont niezapłaconych mandatów - pisze _ Metro _.

Chodzi o ochronę danych osobowych - o ile banki mogę udzielić wszelkich informacji o swoim kliencie np. prokuraturze i policji, o tyle skarbówce już nie.

Naczelny Sąd Administracyjny zajął się sprawą mieszkanki Śląska.Wniosła ona sprawę do sądu, gdyż nie spodobało jej się, że bank i udzielił skarbówce informacji na temat jej konta. Urząd skarbowy windykował należność za niezapłacony mandat. Kobieta powołała się na tajemnice bankową, która ma chronić dane klientów - czytamy w gazecie.

W pierwszej instancji sąd uznał, że taka praktyka urzędów skarbowych jest legalna. Ale NSA orzekł, że o ile prawo zezwala na udzielanie takich informacji np. prokuraturze i policji, o tyle skarbówce już nie - podaje dziennik.

Raport Money.pl
*Raport: Polacy dostali mandaty za 550 mln złotych * W 2007 r. ze względu na niską ściągalność mandatów do budżetu nie wpłynęło ponad 203 mln złotych. Rok wcześniej była to kwota 180 mln złotych. Czytaj w Money.pl

| | *Mandat - do kiedy można ścigać za jego niezapłacenie? * Policja lub straż miejska mają 3 lata na dochodzenie zapłaty mandatu karnego. Czytaj w Money.pl |
| --- | --- |

Tagi: mandaty, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, prawo, wiadmości
Źródło:
money.pl
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz