Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Berlusconi skazany na karę więzienia

0
Podziel się

Sprawa, w której skazano byłego szefa włoskiego rządu, dotyczy początku lat 90.

Berlusconi skazany na karę więzienia
(photo-service.europarl.europa.eu)
bErQxHSJ

Były premier Włoch został skazany przez sąd w Mediolanie na cztery lata więzienia za oszustwa podatkowe w telewizji Mediaset. Z tego wyroku darowano mu trzy lata. Otrzymał też zakaz zajmowania stanowisk państwowych przez trzy lata.

Aktualizacja: 18.25

Początkowy wyrok czterech lat był wyższy niż ten, jakiego domagał się prokurator, który wnioskował o trzy lata i osiem miesięcy pozbawienia wolności dla byłego trzykrotnego premiera Włoch. Jednak - jak ogłosił sąd - trzy lata z wydanego wyroku Berlusconiemu darowano.

bErQxHSL

Sprawa, w której skazano byłego szefa włoskiego rządu, dotyczy początku lat 90. i zakupu przez należący do Berlusconiego telewizyjny koncern Mediaset praw do emisji amerykańskich seriali oraz filmów. Transakcje te odbywały się przy udziale pośrednika z USA, producenta filmowego Franka Agramy. Został on skazany zaocznie w piątek na trzy lata więzienia.

Sąd przychylił się do argumentacji prokuratury, że podczas załatwiania tych transakcji, przeprowadzanych w rajach podatkowych, doszło do oszustw.

Sędzia odczytując wyrok podkreślił, że oszustwa podatkowe były _ bardzo duże _ i stworzony został _ oszukańczy system _, sprzeczny z logiką rynku. - _ Ceny były podnoszone w nieuzasadniony sposób _, a były premier był _ beneficjentem _ tych oszustw - ocenił mediolański sąd, który skazał także dwie inne osoby z kierownictwa telewizji Mediaset na kary od dwóch do trzech lat więzienia.

Oczyszczony z zarzutu oszustwa został natomiast prezes telewizji Mediaset, Fedele Confalonieri, a także pięć innych osób z koncernu.

bErQxHSR

76-letni Berlusconi ma za sobą około 30 postępowań sądowych w różnych sprawach. Na ogół były one umarzane z powodu przedawnienia. Jeszcze jeden proces, również w Mediolanie, toczy się obecnie. Berlusconi oskarżony jest o korzystanie z usług nieletnich prostytutek i nadużycie władzy.

W środę, a więc na dwa dni przed wydaniem wyroku w sprawie Mediaset, były premier i magnat finansowy ogłosił, że nie będzie już ubiegał się o stanowisko szefa rządu w wyborach parlamentarnych na wiosnę przyszłego roku.

W pierwszym komentarzu sekretarz generalny partii Berlusconiego, Lud Wolności, Angelino Alfano nazwał piątkowy wyrok _ sądowym znęcaniem się _. Politycy z kierownictwa tego centroprawicowego ugrupowania mówią, że to _ polowanie na człowieka _ i _ próba dokonania zabójstwa politycznego _.

Sam Berlusconi nie wypowiedział się jeszcze na ten temat.

bErQxHSS
Czytaj więcej w Money.pl
Berlusconi śpiewał, ale nie tańczył. Bo... Były premier Włoch odczytał oświaczenie przed sądem w Mediolanie.
Balowali w maskach prosiąt. Jest dymisja Pod presją apeli większości polityków i opinii publicznej w atmosferze skandalu podała się do dymisji przewodnicząca władz stołecznego regionu Lacjum Renata Polverini z centroprawicy byłego premiera Silvio Berlusconiego.
Ostrygi, wino, panienki. Tak szaleją urzędnicy Za fundusze na polityczną działalność klubu partii byłego premiera, politycy bawili się na wystawnych przyjęciach.
bErQxHTm
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)