Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Berlusconi krytykuje sąd za "polityczny wyrok"

0
Podziel się

Były premier Włoch uważa, że sędziowie się nad nim znęcają.

Berlusconi krytykuje sąd za "polityczny wyrok"
(Jennifer Lorenzini/Splash News/East News)
bDZwJoGJ

Były premier Włoch Silvio Berlusconi, skazany wczoraj przez sąd w Mediolanie na cztery lata więzienia za oszustwa podatkowe w telewizji Mediaset, oświadczył, że wyrok ten jest polityczny. Zarzucił sędziom, że się nad nim _ znęcają _.

Były trzykrotny szef rządu otrzymał też zakaz zajmowania stanowisk państwowych przez pięć lat, a nie trzy, jak wcześniej podawano z mediolańskiego sądu - wyjaśniła agencja ANSA. Z wyroku czterech lat więzienia trzy lata darowano Berlusconiemu na mocy przepisów o amnestii z 2006 roku.

Początkowy wyrok czterech lat był wyższy niż ten, jakiego domagał się prokurator, który wnioskował o trzy lata i osiem miesięcy pozbawienia wolności dla byłego premiera Włoch.

bDZwJoGL

W wypowiedzi dla należącej do niego stacji Italia 1 Berlusconi oświadczył: _ To wyrok polityczny, niesłychany i nie do przyjęcia _. - _ Nie ulega wątpliwości, że to polityczne skazanie, tak, jak polityczne są liczne procesy, które mi wytoczono _ - dodał.

Były premier powiedział, że był przekonany, iż zostanie uniewinniony. - _ Ja i moi adwokaci uważaliśmy, że wyrok skazujący w tym procesie jest niemożliwy _ - powiedział.

Według Berlusconiego wyrok _ to potwierdzenie prawdziwego znęcania się sądowego, wykorzystywania wymiaru sprawiedliwości w celach politycznych _. - _ Ten kraj staje się niecywilizowany, barbarzyński, nie do życia i przestaje być demokracją. Przykro mi, ale tak jest _ - powiedział Berlusconi.

Zakończony wczoraj proces trwał z przerwami prawie sześć lat, a dotyczył początku lat 90. i zakupu przez należący do Berlusconiego telewizyjny koncern Mediaset praw do emisji amerykańskich seriali oraz filmów. Do transakcji tych dochodziło przy udziale pośrednika z USA, producenta filmowego Franka Agramy. Został on wczoraj skazany zaocznie na trzy lata więzienia.

bDZwJoGR

Sąd przychylił się do argumentacji prokuratury, że podczas załatwiania tych transakcji, przeprowadzanych w rajach podatkowych, doszło do oszustw.

Sędzia odczytując wyrok podkreślił, że oszustwa podatkowe były _ bardzo duże _ i stworzony został _ oszukańczy system _, sprzeczny z logiką rynku. - _ Ceny były podnoszone w nieuzasadniony sposób _, a były premier był _ beneficjentem _ tych oszustw - ocenił mediolański sąd, który skazał także dwie inne osoby z kierownictwa telewizji Mediaset na kary od dwóch do trzech lat więzienia. Oczyszczony z zarzutu oszustwa został natomiast prezes telewizji Mediaset, Fedele Confalonieri, a także pięć innych osób z koncernu.

76-letni Berlusconi ma za sobą około 30 postępowań sądowych w różnych sprawach. Na ogół były one umarzane z powodu przedawnienia. Jeszcze jeden proces, również w Mediolanie, toczy się obecnie. Berlusconi oskarżony jest o korzystanie z usług nieletnich prostytutek i nadużycie władzy.

Przedwczoraj, a więc na dwa dni przed wydaniem wyroku w sprawie Mediaset, były premier i magnat finansowy ogłosił, że nie będzie już ubiegał się o stanowisko szefa rządu w wyborach parlamentarnych na wiosnę przyszłego roku.

bDZwJoGS

W pierwszym komentarzu sekretarz generalny partii Berlusconiego, Lud Wolności, Angelino Alfano nazwał wyrok _ sądowym znęcaniem się _. Politycy z kierownictwa tego centroprawicowego ugrupowania mówią, że to _ polowanie na człowieka _ i _ próba dokonania zabójstwa politycznego _.

Czytaj więcej w Money.pl
Berlusconi skazany na karę więzienia Sprawa, w której skazano byłego szefa włoskiego rządu, dotyczy początku lat 90.
6 lat więzienia dla ekspertów za trzęsienie ziemi Na sześć lat więzienia skazał sąd w L'Aquili we Włoszech członków tzw. Komisji ds. Wielkich Zagrożeń przy Obronie Cywilnej. Sądzono ich za to, że nie podjęli kroków prewencyjnych w związku z rosnącą aktywnością sejsmiczną w mieście w 2009 roku.
Berlusconi śpiewał, ale nie tańczył. Bo... Były premier Włoch odczytał oświaczenie przed sądem w Mediolanie.
bDZwJoHm
wiadomości
wiadmomości
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)