Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Belgia wyśle swoje myśliwce do Iraku

0
Podziel się:

Belgia przyłącza się do koalicji pod wodzą USA, która walczy w Iraku z bojownikami Państwa Islamskiego.

Belgia wyśle swoje myśliwce do Iraku
(historic.brussels/CC/Flickr)
bECKGjSd

Belgijski parlament zatwierdził decyzję o wysłaniu sześciu myśliwców do Iraku. W ten sposób Belgia przyłącza się do koalicji pod wodzą USA, która walczy w Iraku z bojownikami Państwa Islamskiego.

Za wysłaniem kontyngentu na okres miesiąca z możliwością przedłużenia głosowało 114 deputowanych przy dwóch głosach sprzeciwu w liczącej 150 miejsc Izbie Deputowanych.

_ - Sześć myśliwców F-16 weźmie udział w operacji militarnej, o co wystąpił iracki rząd _ - powiedział w parlamencie minister obrony Pieter De Crem.

bECKGjSf

Belgia udostępni koalicji 6 bojowych odrzutowców F-16 wraz ze 120 pilotami i członkami personelu pomocniczego oraz dwa samoloty transportowe C-130 do przewozu żołnierzy i zaopatrzenia do Iraku. Piloci i personel pomocniczy polecą do Iraku na pokładzie Embraera.

Od 8 sierpnia siły USA przeprowadzały naloty na cele IS w Iraku, by wesprzeć walczącą z dżihadystami na lądzie armię iracką oraz kurdyjskich bojowników. W ubiegłym tygodniu do nalotów tych przyłączyła się Francja ze swoimi myśliwcami wielozadaniowymi Rafale i samolotami rozpoznawczymi ATL2.

W środę rząd Holandii poinformował, że wyśle do Iraku sześć myśliwców F-16. Poza dokonywaniem lotów w przestrzeni powietrznej Iraku Holandia przez okres do roku będzie zapewniać szkolenie i doradztwo dla wojsk irackich oraz zbrojnych formacji kurdyjskich. Decyzję o militarnym wsparciu akcji przeciwko islamistom musi jeszcze zatwierdzić parlament.

W piątek premier Danii Helle Thorning-Schmidt poinformowała, że w ramach koalicji jej kraj wyśle do Iraku siedem myśliwców F-16. Dodała, że oczekuje, iż parlament w przyszłym tygodniu zaaprobuje udział Danii w koalicji, po czym F-16 od razu rozpoczną działania.

bECKGjSl

Swój udział w koalicji zapowiedziała także Australia. Jak poinformował w ubiegłym tygodniu minister obrony David Johnston, w operacji ma wziąć udział do ośmiu myśliwców F/A-18 Super Hornet.

Czytaj więcej w Money.pl
Brytyjski parlament wydał zgodę na bombardowania w Iraku Premier David Cameron nazwał Państwo Islamskie _ psychopatycznymi mordercami stosującymi średniowieczne metody _.
Transport niemieckiej broni dotarł do Kurdów Jak poinformowała Bundeswehra, w transporcie znalazły się m.in. wyrzutnie przeciwpancerne, karabiny szturmowe i amunicja.
W Syrii i Iraku dużo dżihadystów z Europy Liczba dżihadystów z Europy, biorących udział w walkach w Syrii i Iraku, wzrosła w ostatnim czasie do "około 3 tysięcy" - poinformował unijny koordynator ds. zwalczania terroryzmu Gilles de Kerchove.
bECKGjSG
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)