Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
al-kaida
03.10.2013 17:42

Belgia: członek Al-Kaidy przekazany Stanom Zjednoczonym

Trabelsi prowadził długą kampanię sądową, by nie dopuścić do przekazania go wymiarowi sprawiedliwości w USA, twierdząc, że obawia się nieludzkiego traktowania.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Simon Aughton/CC/Flickr)

Skazany w 2003 roku w Belgii za próbę zorganizowania zamachu na bazę wojskową członek Al-Kaidy Nizar Trabelsi, którego ekstradycji domagały się USA, uznając go za winnego również innej działalności terrorystycznej, został już przekazany Amerykanom.

Trabelsi, Tunezyjczyk zatrzymany dwa dni po zamachach z 11 września 2001 roku, został skazany na 10 lat więzienia za planowanie, wraz z innymi terrorystami, zamachu na belgijską bazę wojskową Kleine Brogel Air Base, w której stacjonują żołnierze amerykańscy.

Trabelsi prowadził długą kampanię sądową, by nie dopuścić do przekazania go wymiarowi sprawiedliwości w USA, twierdząc, że obawia się _ nieludzkiego traktowania _. 23 września Rada Państwa - Sąd Administracyjny Belgii - oddaliła jego ostatni wniosek.

Belgia _ otrzymała gwarancje władz amerykańskich, z których wynika, że Trabelsi będzie sądzony przez sąd cywilny, a nie wojskowy i że nie zostanie skazany na karę śmierci _ - wyjaśniła minister sprawiedliwości Belgii Annemie Turtelboom.

USA wystąpiły o ekstradycję Tunezyjczyka w 2008 roku; w 2007 roku wielka ława przysięgłych Dystryktu Kolumbii oskarżyła go _ próby zabicia amerykańskich obywateli poza terytorium Stanów Zjednoczonych _, co w Ameryce jest przestępstwem karanym dożywotnim więzieniem. Trabelsi jest też oskarżany przez Waszyngton o _ przynależność do organizacji usiłującej posłużyć się bronią masowego rażenia oraz dostarczającej wsparcia materialnego zagranicznym organizacjom terrorystycznym _.

Trabelsi, były zawodowy piłkarz, uzależnił się od narkotyków, a następnie trafił do obozów szkoleniowych Al-Kaidy w Afganistanie.

Czytaj więcej w Money.pl
Groźny terrorysta zatrzymany w Belgii Według hiszpańskiego MSW Al Lal był szefem finansowym siatki, która - jak się przypuszcza - szkoliła bojowników w bazach w Ceucie i sąsiednim Maroku.
Zaskakujące statystyki dotyczące eutanazji Około trzech czwartych Belgów opowiada się za rozszerzeniem prawa dotyczącego eutanazji na osoby niepełnoletnie, cierpiące na nieuleczalną chorobę lub chorych na Alzheimera.
Politolog: zostawcie Syrię w spokoju _ - Świat powinien poczekać, bo obalając dyktatora, nie da się zbudować demokracji - _przekonuje światowej sławy amerykański politolog Benjamin R. Barber.
Tagi: al-kaida, belgia, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, prawo, wiadmości, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz