Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Będzie powtórka wyborów w Wałbrzychu. Druga tura unieważniona

Unieważniając wybory, sąd wygasił mandat prezydenta miasta Piotra Kruczkowskiego z PO.

Podziel się
Dodaj komentarz
(PAP/Grzegorz Hawałej)

*Sąd Okręgowy w Świdnicy unieważnił drugą turę wyborów na prezydenta Wałbrzycha. Tym samym wygasił mandat prezydenta Piotra Kruczkowskiego z PO.Politycy PiS będą domagać się od ministra sprawiedliwości, wyjaśnienia dlaczego sąd orzekał tak rozbieżnie w tej samej sprawie. *

Może dobrze, że tak się stało - zastanawia się Małgorzata Kidawa-Błońska z Platformy. Posłanka dodaje, że chodzi o dobro samorządności oraz, by mandat prezydenta był sprawowany bez żadnych wątpliwości.

POSŁUCHAJ MAŁGORZATY KIDAWY BŁOŃSKIEJ:

Posłanka dodał, że sytuacja wokół wyborów w Wałbrzychu wymagała wyjaśnień.

POSŁUCHAJ MAŁGORZATY KIDAWY BŁOŃSKIEJ*:*

Posłanka PiS z Wałbrzycha Anna Zalewska jest zdziwiona werdyktem sądu, który jej zdaniem miał dzisiaj rozpatrzyć apelację w sprawie pierwszej tury wyborów.

POSŁUCHAJ ANNY ZALEWSKIEJ:

Anna Zalewska powiedziała, że skupia się na wątku handlu głosami.

*POSŁUCHAJ ANNY ZALEWSKIEJ: *


Jeżeli nie będzie dalszych odwołań, wybory w Wałbrzychu odbędą się jeszcze raz. Anna Zalewska uważa, że prezydent z PO nie ma szansy na zwycięstwo ponieważ przekroczył wszelkie granice zarówno w trakcie kampanii wyborczej jak i po zaprzysiężeniu.

Sąd po raz drugi rozpatrywał protest wyborczy jednego z kandydatów na prezydenta Wałbrzycha Patryka Wilda ze Stowarzyszenia Obywatelski Dolny Śląsk.

Cieszę się, że sąd zauważył nieprawidłowości, do których doszło w czasie wyborów i przynajmniej częściowo te wybory unieważnił - powiedział Patryk Wild, komentując piątkową decyzję sądu m.in. o unieważnieniu II tury wyborów na prezydenta Wałbrzycha. _ - Nie jest to jednak orzeczenie, które w 100 proc. pokrywa się z moim protestem, ponieważ chciałem unieważnienia także I tury. Fundamentalne jest jednak to, że w końcu wyrażono sprzeciw wobec wybranej w taki sposób władzy, która obecnie funkcjonuje _ - mówił Wild, który był jednym z kandydatów na prezydenta Wałbrzycha.

Wild domagał się rozpisania ponownych wyborów na prezydenta Wałbrzycha, do rady powiatu i do rady miasta, bo - jego zdaniem - podczas głosowania doszło do korupcji wyborczej: kupowania głosów na rzecz komitetów wyborczych, zwłaszcza Platformy Obywatelskiej.

Na początku roku świdnicki sąd odrzucił protest Wilda, uznając tym samym ważność wyborów w Wałbrzychu. Jednak pod koniec marca wrocławski Sąd Apelacyjny nakazał świdnickiemu sądowi ponowne zajęcie się tym protestem. SA nakazał m.in. przesłuchanie pięciu świadków zgłoszonych przez Wilda, którzy potwierdzają proceder kupowania głosów oraz sprawdzenie, ile postępowań było prowadzonych w tej sprawie przez policję i prokuraturę.

Podczas czwartkowego posiedzenia sąd przesłuchał świadków, zresztą tych samych, których tydzień temu, w środę również przesłuchiwał sąd świdnicki przy okazji rozpatrywania protestu wyborczego innego kandydata na prezydenta Wałbrzycha, Mirosława Lubińskiego. Lubiński domagał się powtórzenia jedynie II tury wyborów. Sąd w Świdnicy ten protest oddalił.

Tymczasem Prokuratura Okręgowa w Świdnicy od 10 grudnia prowadzi śledztwo dotyczące korupcji wyborczej na podstawie materiałów przekazanych przez Centralne Biuro Antykorupcyjne. Do tej pory postawiono zarzuty kupowania głosów na rzecz PO 11 osobom.

Czytaj w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/89/t77913.jpg ) ] (http://prawo.money.pl/aktualnosci/wiadomosci/artykul/wybory;w;walbrzychu;jednak;wazne,105,0,815721.html) Wybory w Wałbrzychu jednak ważne Sąd oddalił protest wyborczy jednego z kandydatów na prezydenta. Nie znaleziono dowodów na oszustwa i korupcję.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/10/t116490.jpg ) ] (http://prawo.money.pl/aktualnosci/wiadomosci/artykul/po;kupowala;glosy;bedzie;ciag;dalszy,203,0,767179.html) PO kupowała głosy? Będzie ciąg dalszy Jeden z kandydatów na prezydenta Wałbrzycha odwołał się decyzji sądu, odrzucającej jego protest.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/11/t116491.jpg ) ] (http://prawo.money.pl/aktualnosci/wiadomosci/artykul/15;glosow;za;300;zl;walbrzyska;afera;wyborcza,191,0,788415.html) 15 głosów za 300 zł? Wałbrzyska afera wyborcza Śledztwo będzie przedłużone o kolejne trzy miesiące.
Tagi: małgorzata kidawa - błońska, wiadomości, wiadmomości, kraj, gospodarka, prawo, najważniejsze, wiadmości
Źródło:
money.pl
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz