Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Będzie pomoc dla obrażanych w internecie

0
Podziel się:

Jeśli doszło do przestępstwa, to dane ludzi, którzy zamieszczali groźby lub obraźliwe wpisy, można uzyskać przy pomocy policji.

Będzie pomoc dla obrażanych w internecie
(ajleon/CC/Flickr)

Generalny Inspektor Danych Osobowych Wojciech Wiewiórowski pomoże osobom obrażanym w internecie. Zapowiedział to osobiście, w Jedynce.

Wyjaśnił, że sprawa dotyczy osób, których dobra osobiste zostały naruszone w internecie i które chciałyby się dowiedzieć, kto to zrobił. Jeśli doszło do przestępstwa, to dane ludzi, którzy zamieszczali groźby lub obraźliwe wpisy, można uzyskać przy pomocy policji. Inaczej jest jednak, gdy ktoś chce dochodzić swych praw w procesie cywilnym:

- _ Chcemy taką sprawę wytoczyć, to musimy wiedzieć przeciwko komu. W takim przypadku powinniśmy wystąpić przede wszystkim najpierw do tego, kto te dane posiada, czyli dostarczyciela usług internetowych. Jeśli on odmówi to GIODO może być pierwszym arbitrem, który powie, że tu rzeczywiście idzie o dochodzenie swoich praw _- mówi inspektor.

Wojciech Wiewiórowski podkreślił jednak, że dane o użytkowniku internetu nie zawsze wystarczają do ustalenia autora obraźliwych wpisów. Dodał, że sprawa ochrony dóbr osobistych nie jest jednoznaczna. Ochrona ta jest mniejsza w wypadku osób publicznych, a większa u osób prywatnych. Zdaniem Generalnego Inspektora, obraźliwych wpisów w internecie dokonują przede wszystkim ludzie sfrustrowani. Wpisy takie mogą być jednak także częścią zorganizowanej akcji przeciwko przedstawicielom świata artystycznego lub politycznego.

Komentując prace nad ustawą, regulującą sprawy monitoringu, Wojciech Wiewiórowski przypomniał, że od co najmniej trzech lat dopomina się o jej uchwalenie. _ Gazeta Wyborcza _ napisała dziś, że raczej do tego nie dojdzie w tej kadencji Sejmu..
Wojciech Wiewiórowski podkreślił, że jest to jedna z najważniejszych spraw w jego działalności. Prace nad ustawą posuwają się jednak powoli:

Jedną z przyczyn wolnego tempa prac nad ustawą jest to, że trudno określić jej zakres.
Wojciech Wiewiórowski powiedział, że osoba filmująca na przykład wesela czy chrzciny nie musi pytać ich uczestników o zgodę. Jeśli jednak ktoś nie chce, aby go filmować, to kamerzysta musi to uszanować. Generalny inspektor zaapelował o rozwagę przy umieszczaniu filmów lub zdjęć z tego rodzaju uroczystości w internecie. Można bowiem w ten sposób komuś zaszkodzić.

Czytaj więcej w Money.pl
Wyrok dla założyciela Pirate Bay. Nie za piractwo Na dwa lata więzienia szwedzki sąd skazał założyciela słynnego portalu Pirate Bay, uznawanego za piracki. Gottfrid Svartholm Warg został skazany za internetowe włamania.
Jest akt oskarżenia przeciwko pedofilowi Akt oskarżenia trafił już do sądu - podała śląska policja. Podejrzany ma 35 lat.
Skazali go za wpisy na Twitterze. Bo obraził Oficer południowokoreańskiej armii skazany za obrazę prezydenta kraju.
internet
wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)