Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Będzie można zastrzec zawartość swojej teczki?

0
Podziel się:

Sejm pracuje nad zmianami w Instytucie Pamięci Narodowej.

Będzie można zastrzec zawartość swojej teczki?
(PAP/Grzegorz Jakubowski)

Sejm pracuje nad projektem zmian w IPN autorstwa PO. Zmienia on zasady wyboru władz Instytutu _ w celu jego odpolitycznienia _ i poszerza dostęp do akt IPN. PiS oraz prezes IPN Janusz Kutyka mówią o próbie _ upolitycznienia _ Instytutu.

PiS mówi o _ ciśnieniu na pośpiech _ w pracach, dowodząc, że PO chce, by nowego prezesa IPN wybierano już według nowych zasad.

Politycy PO twierdzą, że _ trzeba naprawić tę źle kierowaną przez prezesa Janusza Kurtykę instytucję _, bo IPN _ zaczął mówić podobnym językiem jak PiS _ i mieć _ podobną wizję historii _.

Zarazem zapewniali, że nie chcą odwoływać Kurtyki przed upływem jego kadencji pod koniec 2010 r. (zmiany miałyby wejść w życie do czerwca 2010 r., aby wybór nowego prezesa odbywał się już na nowych zasadach). Według PiS projekt służy przejęciu przez PO kontroli nad polityką historyczną IPN i jego publikacjami. Dla SLD dobry jest _ każdy krok w stronę likwidacji IPN _. PSL liczy na mniejszą obecność polityki w IPN.

Najważniejsza przyjęta przez komisję poprawka PO dotyczy możliwości zastrzeżenia przez osobę, która dostała wgląd w swe akta z IPN (a nie była oficerem lub agentem służb PRL), że nie będą udostępniane informacje ujawniające jej pochodzenie etniczne lub rasowe, przekonania religijne, przynależność wyznaniową oraz dane o stanie zdrowia, życiu seksualnym i stanie majątkowym. Pierwotnie projekt PO likwidował taką możliwość, a odpowiedzialność za ujawnienie danych wrażliwych miała spoczywać na tym, kto pozyska je z IPN i ujawni.

Komisja odrzuciła poprawki posła PiS Arkadiusza Mularczyka, który chciał m.in., by prezesa IPN Sejm powoływał większością 3/5 głosów (a nie zwykłą) i by lustrować nie tylko członków nowej Rady IPN, ale też wybierających ich elektorów. Był też przeciw wskazywaniu kandydatów do niej przez sędziów i prokuratorów. Poprawki mają być ponowione w II czytaniu.

Projekt PO zachowuje generalną zasadę, że każdy obywatel ma dostęp tylko do swojej teczki (co jest prawem od 1999 r.). Od 2007 r. jawne i dostępne dla każdego są teczki osób pełniących najważniejsze funkcje w państwie.

Oto najważniejsze propozycje zmian z projektu PO:. Dodaj wykresy do Twojej strony internetowej

ZOBACZ TAKŻE:

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)