Notowania

komisja europejska
17.03.2010 17:25

Będzie można skarżyć UE przed trybunałem

Ale dopiero po przejściu przez narodowe sądy i Trybunał Sprawiedliwości w Luksemburgu.

Podziel się
Dodaj komentarz
(ec.europa.eu)

Komisja Europejska wdraża procedurę, która pozwoli europejczykom skarżyć unijne instytucje przed Trybunałem w Strasburgu. *Przewodniczący Komisji Europejskiej Jose Manuel Barroso* *uważa, że to ważny krok. *

Traktat Lizboński, jaki wszedł w życie 1 grudnia 2009 r., nadał UE osobowość prawną. Dzięki temu Unia może przystąpić do Europejskiej Konwencji Praw Człowieka.

Przewodniczący Komisji Europejskiej Jose Manuel Barroso oznajmił, że przystąpienie do EKPC ma dla UE znaczenie prawne i polityczne. - _ Dzięki temu powstanie spójny system ochrony praw podstawowych na całym kontynencie. Będzie on stanowił dopełnienie Traktatu Lizbońskiego _- powiedział.

Kiedy już stroną Konwencji stanie się Unia Europejska, jej obywatele będą mogli skarżyć przed Trybunałem unijne instytucje, ale dopiero po przejściu przez narodowe sądy i Trybunał Sprawiedliwości UE w Luksemburgu. Europejski Trybunał Praw Człowieka będzie mógł również prześwietlić wszystkie akty prawne organów i instytucji UE pod kątem ich zgodności z tekstem konwencji.

Zanim Unia ostatecznie dołączy do stron Konwencji zgodę muszą wyrazić wszystkie państwa członkowskie Konwencji. Ostateczny termin podpisania Konwencji nie jest znany, ale obecna prezydencja hiszpańska uważa ten krok za swój priorytet.

Przystąpienie do EKPC jest warunkiem członkostwa w Radzie Europy. W przypadku Unii Europejskiej nie będzie jednak oznaczało jej wejścia w skład Rady.

Europejska Konwencja Praw Człowieka

* **ZOBACZ TAKŻE:**
* **[ Wiadomości z kraju i ze świata na Twojej stronie internetowej ]( http://www.money.pl/webmaster/do_pobrania/artykuly/ )**
Tagi: komisja europejska, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, prawo, wiadmości, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz