Notowania

zbiórka
02.08.2012 16:24

Będzie łatwiej zbierać pieniądze? Wkrótce zmiany

Do przeprowadzenia zbiórki nie będzie potrzebne pozwolenie resortu, a jedynie jej zgłoszenie.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Agnieszka K. Jurek/East News)

Do przeprowadzenia zbiórki nie będzie potrzebne pozwolenie resortu, a jedynie jej zgłoszenie. *Około 20 sierpnia będą gotowe założenia do nowej ustawy o zbiórkach publicznych - zapowiedział minister administracji i cyfryzacji Michał Boni. *

_ - Około 20 sierpnia resort będzie miał projekt założeń i w ostatniej dekadzie sierpnia trafi on do konsultacji społecznych. To oznaczałoby, że na przełomie września i października, może na początku października, rząd przyjąłby założenia _ - powiedział Boni podczas konferencji prasowej. _ - Taką mam wolę, tak chciałbym, żeby było _ - dodał.

W ocenie ministra, gdy rząd przyjmie założenia, nie będzie trzeba długo czekać na sam tekst nowelizacji. Treść nie jest specjalnie skomplikowana i bardzo szybko będzie można procedować nad zapisami - powiedział Boni.

_ - Ustawa o zbiórkach publicznych będzie dotyczyła jedynie pieniędzy zbieranych do puszki i darów materialnych. Świadczenia przekazywane na konto drogą elektroniczną, wpłaty na konto oraz sms-y nie będą przedmiotem tej ustawy, bo nie ma takiej potrzeby, nie jest to konieczne _ - dodał.

Przypomniał, że proponowana przez MAC nowelizacja zmienia funkcję państwa w przypadku zbiórek publicznych. Zamiast występować o zgodę na przeprowadzenie zbiórki publicznej, będzie się ją jedynie zgłaszało.

_ - Państwo nie jest od tego, by wydawać tu jakiekolwiek zezwolenia. Będzie sprawdzało zgłoszenie od strony formalnej, m.in. wpis do KRS. Wszystko odbędzie się drogą elektroniczną _ - powiedział Boni.

W internecie powstanie też elektroniczny wykaz zgłoszeń, żeby było wiadomo, że zbiórka jest w pełni legalna; każdy będzie miał do niego dostęp - tłumaczył proponowane zmiany.

Boni przypomniał, że przepisy dotyczące przepływu środków na konto organizacji prowadzących działalność społeczną są określone w innych ustawach. _ W nowelizacji będzie zobowiązanie do publicznego rozliczenia tych środków _ - powiedział.

Nowa ustawa o zbiórkach publicznych ma zastąpić prawo z 1933 r. MAC pracuje nad nią z udziałem przedstawicieli dotychczasowego Departamentu Zezwoleń i Koncesji MSW.

Pod koniec czerwca Boni wycofał z sejmowej podkomisji poprawki dotyczące zbiórek publicznych, zawarte w projekcie nowelizacji ustawy o działach administracji rządowej. Propozycja spotkała się wtedy z krytyką organizacji społecznych, które obawiały się, że wprowadzenie do ustawy o zbiórkach publicznych zbiórek drogą elektroniczną zablokuje ten sposób pomocy, ponieważ będzie wymagał zgody urzędników. Boni proponuje w nowej wersji, by wpłaty elektroniczne nie były zbiórką publiczną i przygotowuje zmianę całej ustawy.

Zrzeszone w Forum Darczyńców organizacje pozarządowe oceniły, że to właściwy kierunek zmian.

_ - Rolą państwa jest zapewnienie bezpieczeństwa prowadzenia zbiórki w przestrzeni publicznej, a także zagwarantowanie obywatelom dostępu do informacji o prowadzonych zbiórkach i ich wynikach. Środki pozyskiwane przez organizacje inną drogą podlegają ścisłej kontroli, są raportowane i przede wszystkim samym organizacjom zależy, żeby darczyńcy wiedzieli jak zostały spożytkowane _ - komentowała plany Boniego Ewa Kulik-Bielińska z Forum Darczyńców.

Tagi: zbiórka, wiadomości, wiadmomości, kraj, gospodarka, prawo, wiadmości
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz