Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Będzie łatwiej przekazać spadek - prezydent podpisał ustawę

0
Podziel się:

Zmiany w Kodeksie cywilnym pozwolą m.in. na zapisanie konkretnego majątku konkretnym spadkobiercom.

Będzie łatwiej przekazać spadek - prezydent podpisał ustawę
(PAP/Jacek Turczyk)

Możliwość ustanowienia wykonawcy testamentu i zapisania konkretnych składników majątku konkretnym spadkobiercom - to najważniejsze zmiany w Kodeksie cywilnym, uchwalone w marcu przez parlament, a teraz podpisane przez prezydenta Bronisława Komorowskiego.

Najważniejsza ze zmian to możliwość ustanowienia przez testatora (spadkodawcę) _ wykonawcy testamentu _. _ - To instytucja znana od dawna, myśmy ją odświeżyli _ - powiedział poseł Witold Pahl z PO, sprawozdawca sejmowej komisji, która pracowała nad tą nowelizacją kodeksu. Projekt połączono z inicjatywą Senatu na temat testamentów i opracowano wspólną nowelizację.

Firma nie przepadnie

Przepisy stanowią, że spadkodawca, ustanawiając wykonawcę (lub wykonawców) testamentu, powierza w ich ręce zarządzanie firmą lub gospodarstwem rolnym - do czasu rozstrzygnięcia przez sąd o nabyciu spadku przez uprawnione osoby.

_ - Pamiętajmy, że takie procesy o nabycie spadku mogą trwać nawet wiele lat, a w tym czasie zdarza się, że pracownikom są np. wypowiadane umowy o pracę, dzieją się inne zdarzenia - dlatego teraz +wykonawca testamentu+ będzie mógł legalnie zarządzać firmą do czasu sądowego rozstrzygnięcia _ - tłumaczy poseł Pahl.

Konkrety w testamencie

Druga istotna zmiana dajemożliwość swobodniejszego niż obecnie dysponowania majątkiem spadkowym przez testatora przez wprowadzenie tzw. zapisu windykacyjnego. Dzisiejsze przepisy Kodeksu cywilnego pozwalają zapisać majątek spadkobiercom w całości lub części na zasadzie procentowej. Później jednak obdarowani spadkiem muszą wnieść do sądu sprawę o nabycie spadku i samodzielnie dogadywać się, co kto odziedziczy.

_ - Nowelizacja przewiduje, że spadkodawca będzie mógł zapisać konkretnie. Przykładowo: żonie mieszkanie, córce książki, synowi samochód, sąsiadowi kolekcję numizmatów itp. _ - opowiada poseł. Według niego, takie rozwiązanie jest bliższe konstytucyjnej zasadzie swobody dysponowania majątkiem niż poprzednie rozwiązania.

Aby ograniczyć przypadki, w których wystąpią wątpliwości dotyczące takiego wskazania i jego wykładni, projekt dopuszcza posłużenie się zapisem windykacyjnym jedynie w testamentach sporządzanych w formie aktu notarialnego.

Przepisy wejdą w życie za pół roku, ale według posła Pahla już obecnie testatorzy mogą dokonywać nowych zapisów windykacyjnych, jak również ustanawiać wykonawców swych testamentów, którzy jednak dopiero jesienią wejdą w prawa, jakie ustanawia nowa ustawa.

Czytaj w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/217/t85721.jpg ) ] (http://prawo.money.pl/aktualnosci/wiadomosci/artykul/ktorej;mafii;sprzyja;minister,82,0,804946.html) Której mafii sprzyja minister? Takie pytanie w debacie nad nowelizacją ustawy o przeciwdziałaniu narkomanii zadała Beata Kempa z PiS.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/166/t91814.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/prezydencie;pokaz;ekspertyzy;o;ofe,14,0,804622.html) Prezydencie pokaż ekspertyzy o OFE Leszek Balcerowicz i kilku byłych ministrów uważają, że nie przedstawienie ekspertyz społeczeństwu, przeczy zasadzie przejrzystości debaty publicznej.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/88/t77912.jpg ) ] (http://prawo.money.pl/aktualnosci/wiadomosci/artykul/sedziowie;nie;chca;okresowych;ocen,128,0,783744.html) Sędziowie nie chcą okresowych ocen Ma je wprowadzić rządowy projekt ustawy o ustroju sądów powszechnych.
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)