Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
czuma
06.08.2009 10:26

Będzie kolejny wniosek o ekstradycję Mazura?

Takiej możliwości nie wyklucza minister sprawiedliwości Andrzej Czuma.

Podziel się
Dodaj komentarz
(kprm.gov.pl)

*Będziemy robili wszystko, żeby znaleźć dowody, które pozwolą schwytać głównych sprawców morderstwa gen. Marka Papały - powiedział minister sprawiedliwościAndrzeja Czuma. *

Minister dodał, że prokuratura sprawdzi, czy nowe dowody są na tyle mocne, żeby złożyć kolejny wniosek o ekstradycję z USA Edwarda Mazura, podejrzewanego o nakłanianie do zabójstwa byłego szefa polskiej policji.

Pytany o to, czy jest w tej sprawie nowy trop, Czuma powiedział w w Polsat News: _ troszkę jest _.

Media ujawniły w tym tygodniu list, który do ministra Czumy skierowała sekretarz stanu USA Hillary Clinton. To ona podejmuje ostateczną decyzję w sprawie ekstradycji ze Stanów Zjednoczonych, ale w pierwszej kolejności o dopuszczalności ekstradycji decyduje amerykański sąd.

Tymczasem sąd w Chicago odmówił zgody na wydanie Polsce Mazura. Uznał, że za słabym dowodem są przedłożone zeznania kryminalisty twierdzącego, że siedząc w więzieniu, słyszał, iż Mazur miał szukać osoby, która podjęłaby się zabicia generała policji.

25 czerwca 1998 r. Papała, były już wtedy komendant główny policji, został zastrzelony w samochodzie przed blokiem, w którym mieszkał w Warszawie. Poszukiwania zabójcy trwają do dziśWedług _ Wprost _ Hillary Clinton popiera polskie starania o ekstradycję Mazura. W liście do Andrzeja Czumy przypomniała, że w czerwcu Sąd Federalny Stanu Illinois odrzucił popierany przez USA polski wniosek o ekstradycję Mazura.

- _ Osobiście oczekuję współpracy, aby wzmocnić nasze doskonałe stosunki dotyczące wykonywania prawa _ - dodała Clinton, podkreślając, że obecnie nie ma możliwości wydania Polsce tej osoby. Czuma pisał do Clinton w lutym, że polski rząd będzie chciał przedłożyć kolejny wniosek o ekstradycję Mazura wobec pojawienia się nowych dowodów w sprawie.

Według _ Wprost _ Clinton przypomniała w liście do Czumy stanowisko departamentu stanu USA, które zostało przekazane Polsce 12 czerwca. Przedstawiciel departamentu stanu napisał: _ Jeśli polski rząd chce kontynuować żądanie ekstradycji Edwarda Mazura, trzeba, aby dostarczył nowy wniosek o ekstradycję, zawierający istotne nowe dowody przestępstwa Mazura _.

Poprzedni wniosek o aresztowanie i ekstradycję Mazura Polska przesłała Stanom Zjednoczonym w kwietniu 2005 r., jednak na jego wydanie Polsce w lipcu 2007 r. nie zgodził się sąd federalny w Chicago, który uznał, że rząd nie wykazał, iż istnieje znaczne prawdopodobieństwo popełnienia przez niego zarzucanego mu przestępstwa.

Mazur był już raz w Polsce zatrzymany i przesłuchany w sprawie zabójstwa Papały - w 2002 r., ale wtedy go zwolniono.

ZOBACZ TAKŻE:

Tagi: czuma, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, polityka, prawo, wiadmości, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz