Notowania

katastrofa w smoleńsku
29.04.2010 07:38

Będzie fala pozwów po katastrofie Tu-154?

Rodziny ofiar tragedii pod Smoleńskiem mogą walczyć o rekordowe odszkodowania.

Podziel się
Dodaj komentarz
(prezydent.pl/GFDL)

*Rząd spodziewa się wkrótce pozwów z żądaniami potężnych odszkodowań od rodzin ofiar, które zginęły w katastrofie pod Smoleńskiem - wynika z informacji _ Dziennika Gazety Prawnej _. *

Według nieoficjalnych doniesień, prawdopodobnie kancelaria premiera będzie chciała jednak uniknąć procesów, które mogłyby zostać fatalnie odebrane przez opinię publiczną. Dlatego rozważane jest zawieranie ugód.

W każdym innym przypadku adresatem pozwów będzie prawdopodobnie minister obrony narodowej, gdyż Tu-154M należał do wojska.
Urzędnik z Rządowego Centrum Bezpieczeństwa mówi _ Dziennikowi Gazecie Prawnej _, że podejrzewa, iż niektóre osoby są nakłanianie do złożenia pozwów przez potężne kancelarie prawne, które zwietrzyły interes. Przyznaje zarazem, że rodziny mają do tego prawo.

_ Dziennik Gazeta Prawna _ wyjaśnia, że Skarb Państwa uniknie odpowiedzialności finansowej jedynie wtedy, gdy prokuratura i komisja do spraw badania przyczyn katastrofy uznają, że jej przyczyną była siła wyższa bądź ewidentny błąd pojedynczej osoby. Ale - zdaniem gazety - to jest mało prawdopodobne, podobnie jak stwierdzenia, że miał miejsce zamach. W każdym innym przypadku adresatem pozwów będzie prawdopodobnie minister obrony narodowej, gdyż Tu-154M należał do wojska.

Tymczasem, dwa tygodnie po katastrofie okazuje się, że Polacy wciąż są podzieleni w ocenie decyzjio pochowaniu Lecha Kaczyńskiego na Wawelu. Z sondażu PBS DGA dla _ Gazety Wyborczej _wynika, że zdaniem 48 procent badanych Wawel nie był odpowiednim miejscem dla pochówku pary prezydenckiej. 41 procent ma odmienne zdanie.

Nadal powszechny (98 procent odpowiedzi) jest żal, że zginęło tylu ludzi. Dumę z zachowania Polaków w żałobie odczuwa 90 procent badanych. Blisko połowa ankietowanych odczuwa dumę, że ofiary katastrofy oddały życie w służbie ojczyźnie.

_ Gazeta Wyborcza _ poprosiła też o wskazanie, kto był najlepszym prezydentem po 1989 roku. 52 procent badanych wskazało na Aleksandra Kwaśniewskiego, na Lecha Kaczyńskiego - 27 procent, 11 procent na Lecha Wałęsie, a 2 procent na Wojciecha Jaruzelskiego.

Sondaż przeprowadzono w dniach 23-25 kwietnia na reprezentatywnej próbie 1024 osób.

* **ZOBACZ TAKŻE:**
* [ Tusk o katastrofie: Służby zdały egzamin ]( http://news.money.pl/artykul/tusk;o;katastrofie;sluzby;zdaly;egzamin,52,0,614964.html )
* [ Politycy: Nasze kampanie będą dużo skromniejsza ]( http://news.money.pl/artykul/politycy;nasze;kampanie;beda;duzo;skromniejsza,168,0,614568.html )
* [ Wiadomości z kraju i ze świata na Twojej stronie internetowej ]( http://www.money.pl/webmaster/do_pobrania/artykuly/ )
Tagi: katastrofa w smoleńsku, samolot, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, prawo, najważniejsze, wiadmości, IAR
Źródło:
money.pl
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz