Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
sejm
17.04.2013 19:57

Będą zmiany w prawie o przestępstwach seksualnych

Komisja kodyfikacyjna zakończyła pracę nad trzema projektami nowelizacji Kodeksu karnego w części dotyczącej przestępstw na tle seksualnym.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Money.pl/Tomasz Brankiewicz)

Sejmowa komisja ds. zmian w kodeksach opowiedziała się w środę za tym, aby nie uzależniać możliwości wszczynania śledztw o przestępstwa seksualne od wniosku ofiary, a sprawy takie mają być prowadzone w warunkach większego komfortu dla pokrzywdzonych.

Komisja kodyfikacyjna zakończyła pracę nad trzema projektami nowelizacji Kodeksu karnego w części dotyczącej przestępstw na tle seksualnym. Z kilkoma poprawkami przyjęto sprawozdanie podkomisji pod kierunkiem Jerzego Kozdronia (PO). Większość w podkomisji była przeciw projektowi Solidarnej Polski, w myśl którego zaostrzeniu - nawet do poziomu 15 i 25 lat więzienia - kar za zgwałcenia oraz zgwałcenia szczególnie okrutne i wobec nieletnich.

Według polityków SP zaostrzenie sankcji jest zasadne wobec znanych przypadków skazywania gwałcicieli na łagodne kary w zawieszeniu. Kozdroń, uzasadniając, czemu większość w podkomisji była przeciw takiej nowelizacji, mówił, że uznano, iż obecne sankcje - do 12 lat więzienia, są wystarczające i nie trzeba zaostrzać prawa. _ Sąd ma możliwość skazywać gwałcicieli surowo, jeśli wyrok jest zbyt łagodny - to prokurator powinien go zaskarżyć _ - powiedział.

Komisja zarekomenduje Sejmowi pozytywnie dwa pozostałe projekty nowelizacji kodeksu w części dotyczącej przestępstw na tle seksualnym. Pierwszy, złożony do laski marszałkowskiej przez posłanki PO, wprowadza zmianę w zasadach ścigania tej kategorii przestępstw. Obecnie, aby wszcząć postępowanie ws. np. gwałtu, potrzebny był formalny wniosek osoby pokrzywdzonej.

Po noweli wniosek taki nie będzie już potrzebny, a prokuratura lub policja będzie mogła wszcząć postępowanie z urzędu. Zarazem, aby pozostawić ofierze możliwość wyrażenia woli zachowania tych spraw w prywatności (czym uzasadniano formalny wymóg uzyskania wniosku od ofiary), zamiast wniosku o wszczęcie śledztwa, do czasu rozpoczęcia procesu będzie ona mogła wnieść o nieściganie sprawcy.

Trzeci projekt nowelizacji, również autorstwa PO, ma wprowadzić zasadę, że ofiary przestępstw seksualnych są przesłuchiwane w całym postępowaniu raz (powtórne przesłuchania byłyby możliwe tylko wyjątkowo), w specjalnym, przyjaznym pomieszczeniu i w obecności psychologa. Dźwięk i obraz z przesłuchania byłby nagrywany, aby sąd łatwiej mógł je ocenić. _ Chodzi o to, aby pokrzywdzeni nie musieli być narażeni na niekończące się przesłuchania _ - podkreślał Kozdroń.

Dyskusja członków komisji wywiązała się na tle liczby _ przyjaznych pokoi _ w kraju i ich dostępności. Według danych Ministerstwa Sprawiedliwości, w całym kraju jest około 300 takich pomieszczeń, ale sądy mają ich około 70 (chce mieć jeszcze 20) - pozostałymi dysponuje policja lub pozarządowe instytucje świadczące pomoc pokrzywdzonym.

_ - Pomysł zmiany przepisów jest dobry, ale obawiam się, że w okresie vacatio legis ustawy nie zdołamy przygotować przy sądach odpowiedniej liczby pokoi _ - mówił dyrektor Tomasz Darkowski z MS. Według niego koszt przygotowania jednego takiego pomieszczenia to około 30 tys. zł. Zarazem Darkowski ocenił, że może okazać się bardziej komfortowe dla ofiary, gdy takie pomieszczenie nie będzie mieścić się w sądzie, gdzie byłaby ona narażona na kontakt ze sprawcą. Projekty trafią teraz na posiedzenie Sejmu.

Czytaj więcej w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/140/m198028.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/badania;cbos;zle;o;sejmie;dobrze;o;prezydencie,99,0,1289571.html#utm_source=money.pl&utm_medium=referral&utm_term=redakcja&utm_campaign=box-podobne) Prezydent wciąż dobrze oceniany, ale Sejm... Działalności prezydenta Bronisława Komorowskiego źle ocenia tylko 24 proc ankietowanych.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/179/m257715.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/koniec;koalicji;po-psl,53,0,1282869.html#utm_source=money.pl&utm_medium=referral&utm_term=redakcja&utm_campaign=box-podobne) Koniec koalicji PO-PSL? Wszystko przez to, że trzech posłów ludowców zagłosowało za odwołaniem ministra transportu.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/180/m208564.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/piechocinski;dyscyplina;w;partii;musi;byc,173,0,1282733.html#utm_source=money.pl&utm_medium=referral&utm_term=redakcja&utm_campaign=box-podobne) Piechociński: Dyscyplina w partii musi być Szef PSL zamierza wyciągnąć konsekwencje wobec posłów, którzy zagłosowali za wotum nieufności dla ministra transportu.
Tagi: sejm, wiadomości, wiadmomości, kraj, gospodarka, prawo, wiadmości
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz