Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Będa zmiany w organizacji Wojsk Specjalnych?

0
Podziel się:

Wizyta była okazją do dyskusji nad funkcjonowaniem Wojsk Specjalnych w nowym systemie kierowania i dowodzenia Siłami Zbrojnymi, obowiązującym od początku roku.

Będa zmiany w organizacji Wojsk Specjalnych?
(Maj/Reporter)

Koziej zapoznał się z najważniejszymi przedsięwzięciami, jakimi obecnie zajmują się żołnierze krakowskiego Centrum. Wizyta była też okazją do dyskusji nad funkcjonowaniem Wojsk Specjalnych w nowym systemie kierowania i dowodzenia Siłami Zbrojnymi, obowiązującym od początku roku.

Dowódca COS-DKWS gen. bryg. Jerzy Gut przedstawił szefowi BBN zadania i strukturę Centrum oraz proces osiągania zdolności _ państwa ramowego _ NATO w zakresie operacji specjalnych. Podkreślił przy tej okazji wagę zaplanowanego na wrzesień międzynarodowego ćwiczenia z wojskami _ Noble Sword-14 _. Celem ćwiczenia jest natowska certyfikacja całości dowodzonego przez Polaków Komponentu Operacji Specjalnych (SOC) wydzielanego przez Polskę i natowskich sojuszników do Sił Odpowiedzi NATO (NRF) w roku 2015.

Państwo ramowe w obszarze operacji specjalnych Sojuszu to kraj, na którego bazie formuje się Dowództwo Komponentu Operacji Specjalnych, zdolne do planowania i dowodzenia sojuszniczymi oddziałami specjalnymi w ramach sił odpowiedzi NATO.

Gen. Gut przedstawił również wyzwania stojące przed polskimi komandosami w kolejnych latach. Rozmawiano też o roli naszych Wojsk Specjalnych w aspekcie zobowiązań sojuszniczych.

Szefowi BBN zaprezentowano także Mobilne Modułowe Stanowisko Dowodzenia, przystosowane do szybkiego transportu oraz działania w każdych warunkach klimatycznych.

Elementem wizyty w krakowskim Centrum było ponadto podsumowanie efektów planowania operacyjnego prowadzonych wspólnie przez COS-DKWS z pozostałymi komponentami tworzącymi siły odpowiedzi NATO pod kierownictwem Sojuszniczego Dowództwa Sił Połączonych w Neapolu, w ramach przygotowań do zaplanowanego na listopad ćwiczenia _ Trident Juncture-14 _.

Czytaj więcej w Money.pl
Polska i USA zgodne. Potrzebna presja Szef BBN oficjalnie poinformował ambasadora USA o wynikach poniedziałkowego posiedzenia Rady Bezpieczeństwa Narodowego.
MON czeka na ostateczne oferty śmigłowców Ministerstwo Obrony Narodowej zamówiło 70 maszyn.
MON przyspieszy zakupy wyrzutni i śmigłowców Działania te to efekt przeglądu w planie modernizacji technicznej sił zbrojnych, który w marcu.
wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)