Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
giodo
08.07.2010 15:52

Będą wyższe kary za utrudnianie kontroli danych osobowych

Za przeszkadzanie GIODO może grozić nawet dwa lata więzienia.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Redbaron/Dreamstime.com)

*Karę do dwóch lat więzienia za utrudnianie kontroli Generalnemu Inspektorowi Ochrony Danych Osobowych przewiduje projekt nowelizacji ustawy o GIODO. Rekomenduje go sejmowa Komisja Sprawiedliwości i Praw Człowieka. *

Projekt, zgłoszony przez prezydenta RP, był zmieniany przez Komisję, teraz trafi na posiedzenie plenarne. Zgodnie z projektem GIODO może powoływać także oddziały zamiejscowe. Statut Biura, podobnie jak liczbę jednostek zamiejscowych, ma określać prezydent w drodze rozporządzenia.

W projekcie doprecyzowano także przebieg kontroli prowadzonych przez urząd, zapisano, jakie dane powinno zawierać upoważnienie do przeprowadzenia kontroli, a także co powinno znaleźć się w protokole pokontrolnym. GIODO będzie mógł także występować z wnioskami o zmianę przepisów, dotyczących ochrony danych osobowych. Instytucje, które otrzymają taki wniosek będą miały obowiązek ustosunkować się do niego w ciągu 30 dni.

Projekt określa, że administrator może odmówić ujawnienia danych osobowych, gdy spowodowałoby to ujawnienie wiadomości, stanowiących tajemnicę państwową, zagrożenie bezpieczeństwa państwa, życia i zdrowia ludzi lub bezpieczeństwa i porządku publicznego, zagrożenie dla interesu gospodarczego lub finansowego oraz naruszenie danych osób, których dotyczą.

Tagi: giodo, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, prawo, najważniejsze, wiadmości, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz