Notowania

wybory
10.08.2011 09:18

Będą wyborcze ułatwienia dla niepełnosprawnych

Głosowanie korespondencyjne i nakładki na karty wyborcze w alfabecie Braille'a - to nowe udogodnienia.

Podziel się
Dodaj komentarz
(VladimirCetinski/iStockphotot)

Głosowanie korespondencyjne i nakładki na karty wyborcze w alfabecie Braille'a - to nowe udogodnienia, mające pomóc osobom niepełnosprawnym oddanie głosu w jesiennych wyborach. Po raz pierwszy w wyborach do Sejmu i Senatu będzie też można głosować przez pełnomocnika.

Rozwiązania takie wprowadza Kodeks Wyborczy, który wszedł w życie 1 sierpnia. Według danych PKW, w ostatnich wyborach parlamentarnych w 2007 r. z głosowania musiało zrezygnować 1-2 mln osób, mających ograniczone możliwości ruchowe.

W tym roku po raz pierwszy w wyborach parlamentarnych niepełnosprawni będą mogli zagłosować listownie.

Jak podkreślił szef Krajowego Biura Wyborczego Kazimierz Czaplicki, z takiej możliwości może skorzystać wyborca _ o znacznym lub umiarkowanym stopniu niepełnosprawności _.

Wyborca, który chce skorzystać z głosowania korespondencyjnego, musi zawiadomić o tym właściwego wójta (burmistrza, prezydenta miasta) najpóźniej do poniedziałku 19 września.

Co ważne - nie musi tego robić osobiście. Może zawiadomić urząd telefonicznie, pisemnie, faksem lub pocztą elektroniczną. Zgłoszenie musi zawierać: nazwisko i imię (imiona), imię ojca, datę urodzenia, pesel, oświadczenie o wpisaniu do rejestru wyborców, adres stałego zamieszkania i informację, o jakie wybory chodzi. Ponadto - co bardzo ważne - musi zawierać kopię aktualnego orzeczenia o stopniu niepełnosprawności.

Następnie wyborca otrzyma - za pośrednictwem Poczty Polskiej lub bezpośrednio od urzędnika - tzw. pakiet wyborczy.

Znajdzie się tam m.in.: koperta zwrotna, koperta na karty wyborcze, same karty oraz oświadczenie o osobistym i tajnym oddaniu głosu. Wyborca może zaznaczyć, iż chce zagłosować przy pomocy nakładki w alfabecie Braille'a, wtedy ona również znajdzie się w przesyłce.

Po oddaniu głosu wyborca zakleja kopertę zawierającą kartę do głosowania, którą - wraz z wypełnionym oświadczeniem - wkłada do koperty zwrotnej.

Jak podkreślił Czaplicki, wyborca niepełnosprawny nie musi iść ze swoją przesyłką na pocztę - na jego wniosek bezpłatnie odbierze ją listonosz. Szef KBW zastrzegł jednak, że aby listonosz odebrał przesyłkę, wyborca musi wcześniej zawiadomić pocztę o chęci oddania głosu drogą korespondencyjną. _ To jest już obowiązek i kłopot wyborcy _ - dodał Czaplicki.

Podkreślił jednocześnie, że cała procedura może odbywać się przed wyznaczonym dniem wyborów. _ Jeżeli koperta zwrotna zostanie odebrana wcześniej, to Poczta Polska jest zobowiązana przechowywać ją w warunkach bezpieczeństwa, a w dniu głosowania doręczyć do obwodowej komisji wyborczej _ - tłumaczył.

Dodał jednocześnie, że jeśli koperta zawierająca kartę do głosowania nie będzie zaklejona lub jeśli wyborca nie dołączy do przesyłki oświadczenia o tajnym i osobistym głosowaniu - jego głos nie zostanie policzony.

Kolejną nowością jest możliwość zagłosowania przez osoby niewidzące lub niedowidzące w lokalu wyborczym przy pomocy nakładki w języku Braille'a.

Nakładka będzie wykonana ze sztywniejszego papieru i będzie miała wycięte otworki, przez które stawiać się będzie na karcie znak _ X _. Jedną nakładkę, będzie można przyłożyć do każdej strony karty do głosowania. Na nakładce przy każdym otworku będą w alfabecie Braille'a podane numery pozycji kandydatów na liście; nie będzie na nich imion i nazwisk kandydatów.

_ - Aby zagłosować na wybranego kandydata (wyborca) będzie musiał znać jego pozycję na liście i numer listy, z której kandyduje. Szczerze mówiąc są to spore wyzwania dla tych osób, które chcą z takiej nakładki skorzystać _ - ocenił Czaplicki.

Wyborcy chcący skorzystać z nakładki muszą zgłosić to wójtowi do 26 września.

Do tego samego dnia wyborcy, którzy chcą głosować w lokalu wyborczym przystosowanym do głosowania dla osób niepełnosprawnych, powinni złożyć wniosek o wpisanie ich do spisu wyborców głosujących w takim właśnie lokalu.

W tegorocznych wyborach wyborcy niepełnosprawni - a także ci, którzy skończyli 75. rok życia - mogą zagłosować przez pełnomocnika (wtedy nie mogą już jednak głosować listownie).

Możliwość taka funkcjonowała już w poprzednich wyborach prezydenckich oraz samorządowych. _ O ile dobrze pamiętam, to w wyborach prezydenckich tylko 11 tys. osób skorzystało z możliwości głosowania przez pełnomocnika _ - powiedział Czaplicki.

Według niego, mogło to wynikać z tego, że wówczas ten sposób głosowania nie był do końca znany, przez co nie cieszył się dużym zaufaniem wyborców.

Jak tłumaczył, pełnomocnikiem może być tylko osoba wpisana do rejestru wyborców w tej samej gminie. Pełnomocnictwo można przyjąć tylko od jednej osoby (chyba, że drugą będzie osoba najbliższa).

Aby wyborca mógł skorzystać z tego udogodnienia, najpóźniej do 10. dnia przed wyborami musi złożyć odpowiedni wniosek do urzędu gminy (oczywiście nie musi być on składany osobiście). Urzędnik umawia się z wyborcą na sporządzenie aktu pełnomocnictwa w miejscu, wyznaczonym przez wyborcę.

_ - Te wszystkie czynności można wykonać nie ruszając się z domu _ - podkreślił Czaplicki.Przypomniał, że pełnomocnik udający się na głosowanie musi wziąć ze sobą akt pełnomocnictwa. Z instytucji pełnomocnika - jak również z nakładek w języku Braille'a mogą skorzystać jedynie osoby głosujące w kraju; nie będzie to możliwe w głosowaniu przeprowadzanym za granicą.

Czytaj w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/99/t130659.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/pis;rusza;do;boju;wiadomo;czym;uderzy,39,0,889127.html) PiS już wie, jak wygra wybory. Oto strategia Błaszczak: _ Polacy tracą miliardy na giełdzie, ceny szaleją. To jest najważniejsze _.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/193/t85441.jpg ) ] (http://prawo.money.pl/aktualnosci/wiadomosci/artykul/pkw;ujawnia;o;ile;wiecej;zaplacimy;za;wybory,18,0,888338.html) Tak drogich wyborów jeszcze nie było Według szacunków, jesienne wybory mogą kosztować nawet o 70 mln więcej niż w 2007 roku.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/224/t154080.jpg ) ] (http://prawo.money.pl/aktualnosci/wiadomosci/artykul/pis;oskarza;po;o;zlamanie;ordynacji;wyborczej,222,0,888286.html) PiS: Platforma ogłaszając to, złamała prawo Chodzi o kampanię _ Polska w budowie _, do której spoty Platforma zaprezentowała na piątkowej konferencji.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/103/t154215.jpg ) ] (http://prawo.money.pl/aktualnosci/wiadomosci/artykul/sa;juz;pierwsze;zarejestrowane;komitety;wyborcze,152,0,888216.html) To pierwsze zgłoszone komitety wyborcze Siedem komitetów wyborczych złożyło jak dotąd w PKW, zawiadomienia o swoim powstaniu.
Tagi: wybory, kraj, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, prawo, wiadmości
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz