Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Będą ulgi na bilety dla uczniów ze szkół międzynarodowych?

0
Podziel się:

W liście, upublicznionym na stronie RPO, Lipowicz podkreśliła, że dostaje skargi uczniów i ich rodziców dotyczące braku jednoznacznych uregulowań prawnych w kwestii uprawnień do przejazdów ulgowych komunikacją miejską.

Będą ulgi na bilety dla uczniów ze szkół międzynarodowych?
(STANISLAW KOWALCZUK/East News)

Rzecznik Praw Obywatelskich upomina się u premiera o przepisy, które dałyby uczniom spoza Polski, ze szkół przy ambasadach oraz z tzw. szkół międzynarodowych w Polsce prawo do ulgowych przejazdów środkami komunikacji, jakie mają wszyscy inni uczniowie (na zdjęciu Irena Lipowicz - Rzecznik Praw Obywatelskich).

Irena Lipowicz napisała do premiera Donalda Tuska, gdyż z ustaleń RPO wynika, iż w tej sprawie _ brak jest porozumienia między poszczególnymi członkami Rady Ministrów _. Dlatego poprosiła premiera by rozważył możliwość _ zarządzenia uzgodnienia stanowisk członków Rady Ministrów w celu rozwiązania wskazanych wyżej problemów, wpływających na ochronę praw i równe traktowanie obywateli _.

W liście, upublicznionym na stronie RPO, Lipowicz podkreśliła, że dostaje skargi uczniów i ich rodziców dotyczące braku jednoznacznych uregulowań prawnych w kwestii uprawnień do przejazdów ulgowych komunikacją miejską i zbiorową dla uczniów oraz uprawniających do tego dokumentów. Przypomniała, że zagadnienie to jest normowane jedynie przez władze samorządowe, co rodzi możliwość występowania różnorodnych unormowań, a w efekcie liczne nieporozumienia, wskutek nieznajomości przepisów obowiązujących w różnych miejscowościach.

Lipowicz podkreśliła, że jedynym powtarzającym się w przepisach prawa miejscowego wymogiem dla skorzystania z ulgi jest obowiązek legitymowania się legitymacją szkolną, co w praktyce stwarza _ znaczne problemy _. Wzór legitymacji szkolnej określa bowiem rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej z 2010 r., a legitymacje z nim zgodne otrzymują jedynie uczniowie uczęszczający do szkół polskiego systemu oświaty. Problemy z korzystaniem z ulgowych przejazdów komunikacją miejską mają zatem uczniowie będący polskimi obywatelami, ale uczący się poza granicami kraju; uczniowie szkół przy przedstawicielstwach państw obcych w Polsce oraz uczniowie tzw. szkół międzynarodowych w naszym kraju.

W tej sprawie RPO i Rzecznik Praw Dziecka prowadzili korespondencją z MEN i z Ministerstwem Infrastruktury. _ Z wyjaśnień przedstawianych RPO, jak i RPD wynika, iż brak jest porozumienia między poszczególnymi członkami Rady Ministrów _ - napisała Lipowicz. Dodała, że choć, jak zapewniano, trwają w tej sprawie uzgodnienia, uczniowie nadal oczekują na konkretne rezultaty.

Zdaniem RPO niezbędne jest podjęcie działań _ na rzecz skutecznych uzgodnień międzyresortowych tak, aby doprowadzić do efektywnych ustaleń _. _ Docelowe rozwiązania prawne, w mojej opinii, powinny mieć na celu zapewnienie równoprawnego traktowania wszystkich uczniów bez względu na miejsce zamieszkania, rodzaj szkoły czy organ prowadzący szkołę _ - oświadczyła Lipowicz. Według niej konieczne jest także równe traktowanie uczniów będących obywatelami państw UE.

Przedstawiając kwestię premierowi, RPO poprosiła go, aby rozważył zarządzenie uzgodnienia stanowisk ministrów w całej sprawie. _ Uprzejmie proszę Pana Premiera o poinformowanie mnie o zajętym w tej sprawie stanowisku i podjętych działaniach mających na celu zapewnienie skutecznej ochrony praw obywatelskich _ - kończy swój list Lipowicz.

Czytaj więcej w Money.pl
Młodzież i polityka. Fatalne wyniki badań Młodzi w zdecydowanej większości (70 proc.) krytycznie postrzegają funkcjonowanie w Polsce demokracji (w 2010 r. - 61 proc.). Przeciwnego zdania jest 16 proc. (w 2010 r. - 22 proc.).
Referendum w sprawie 6-latków. Jest wniosek Dziś wieczorem Sejm zajmie się wnioskiem PiS o przeprowadzenie referendum w tej sprawie. Wcześniej posłowie wysłuchają informacji ministra edukacji o stanie przygotowań do objęcia obowiązkiem szkolnym sześciolatków.
Laptopy dla gimnazjalistów. Rusza program Szansę na komputer, z darmowym dostępem do Internetu, mają uczniowie publicznych gimnazjów, którzy mieszkają w Warszawie. Pod uwagę będą brane ich wyniki w nauce.
Darmowy podręcznik będzie kosztował 5 mln zł Twórcy nowelizacji zastrzegają jednak, że obecnie trudne jest oszacowanie całości kosztów.
wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)