Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Będą rodzinne domy pomocy społecznej

0
Podziel się

Taką formę opieki nad osobami niepełnosprawnymi wprowadza ustawa podpisana właśnie przez prezydenta Bronisława Komorowskiego. Jeden pracownik socjalny będzie mógł opiekować się maksymalnie 50 osobami lub rodzinami.

Będą rodzinne domy pomocy społecznej
(Jacklouis/Dreamstime)
bEgwBneJ

*Taką formę opieki nad osobami niepełnosprawnymi wprowadza *ustawa o pomocy społecznej, którą podpisał prezydent Bronisław Komorowski. Zgodnie z nią jeden pracownik socjalny będzie mógł zajmować się maksymalnie 50 osobami lub rodzinami.

Nowelizacja ustawy o pomocy społecznej oraz ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych wprowadza możliwość tworzenia rodzinnych domów pomocy społecznej dla osób niepełnosprawnych. Osoba lub rodzina opiekująca się niepełnosprawnym członkiem rodziny będzie mogła zająć się także innymi osobami niepełnosprawnymi i otrzymywać na ten cel środki z samorządu.

Rozwiązanie to umożliwi niepełnosprawnym pobyt w warunkach zbliżonych do rodzinnych, a osobom opiekującym się nimi pozwoli na prowadzenie działalności gospodarczej i zarabianie. Będzie także korzystne dla samorządów pod względem finansowym.

bEgwBneL

Nowe przepisy określają też minimalną liczbę pracowników socjalnych zatrudnionych w ośrodku pomocy społecznej. Jeden pracownik socjalny ma przypadać na 2 tys. mieszkańców, pod warunkiem jednak, że co najmniej trzech pracowników socjalnych będzie zatrudnionych w pełnym wymiarze czasu pracy. Jeden pracownik socjalny może zajmować się maksymalnie 50 osobami lub rodzinami. Ma to pozwolić na odpowiednie wykonywanie pracy socjalnej, która często z uwagi na brak czasu ogranicza się do naliczania świadczeń pieniężnych.

Ustawa wprowadza również instrumenty, które mają silniej zmobilizować bezrobotnych do podjęcia pracy. W wielu przypadkach osoby bezrobotne, dla których zgodnie z postanowieniami kontraktu socjalnego, warunkiem otrzymania świadczeń pieniężnych z pomocy społecznej jest przystąpienie np. do szkolenia czy stażu, w trakcie jego trwania przerywają uczestnictwo. Przerwanie lub odmowa uczestnictwa w tego typu zajęciach będzie skutkować odmową przyznania zasiłku.

Zasiłek okresowy ma być wypłacany osobie podejmującej pracę w ramach pracy socjalnej przez dwa miesiące. Łączenie zasiłku z zatrudnieniem będzie możliwe tylko raz na dwa lata.

Obecnie osoby, które korzystają z różnych form pomocy społecznej, w chwili otrzymania propozycji zatrudnienia tracą wszystkie uprawnienia, co często zniechęca je do podjęcia pracy, ponieważ łączna wysokość świadczeń jest często zbliżona do najniższego wynagrodzenia. Ponadto, od momentu zatrudnienia do otrzymania pierwszej pensji pozostają bez jakiegokolwiek źródła utrzymania.

bEgwBneR
Czytaj w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/214/t85462.jpg ) ] (http://prawo.money.pl/aktualnosci/wiadomosci/artykul/z;proprawkami;ale;poparli;ustawe;zlobkowa,152,0,761240.html) Z proprawkami, ale poparli ustawę żłobkową Przyjęty przez Senat projekt dopuszcza klubiki dziecięce oraz dziennych opiekunów.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/50/t97586.jpg ) ] (http://www.money.pl//podatki/poradniki/artykul/pit;2010;kto;moze;skorzystac;z;ulgi;rehabilitacyjnej,47,0,734767.html) PIT 2010: Kto może skorzystać z ulgi rehabilitacyjnej? Osoby, które mają orzeczoną niepełnosprawność, lub ci, którzy je utrzymują, mogą odliczyć wydatki poniesione na przystosowanie dla inwalidy mieszkania, samochodu, oraz na wynajęcie opiekuna lub przewodnika.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/215/t127703.jpg ) ] (http://manager.money.pl/ludzie/wywiady/artykul/akson;wozki;inwalidzkie;tez;moga;byc;modne,123,0,746107.html) Akson: Wózki inwalidzkie też mogą być modne Niestety nie w Polsce, gdzie limity pozwalają na kupno archaicznego sprzętu rehabilitacyjnego.
bEgwBnfm
wiadomości
wiadmomości
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)