Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Będą adwokaci i radcy bez aplikacji i egzaminu

0
Podziel się:

Rząd zatwierdził łatwiejszy dostęp do adwokatury bez aplikacji.

Będą adwokaci i radcy bez aplikacji i egzaminu

Adwokatem lub radcą można będzie zostać nie tylko po ukończeniu aplikacji.

Odpowiednią nowelizację przyjęła dziś Rada Ministrów. Zmieniono przede wszystkim przepisy, które Trybunał Konstytucyjny uznał za niezgodne z Konstytucją RP (chodzi o zmiany w Prawie o adwokaturze, ustawie o radcach prawnych oraz ustawie Prawo o notariacie).

Profesorowie i doktorzy habilitowani nauk prawnych, radcy i starsi radcy Prokuratorii Generalnej Skarbu Państwa z 3-letnim stażem, sędziowie, prokuratorzy oraz notariusze będą mogli ubiegać się o wpis na listę adwokatów lub radców prawnych bez konieczności zdawania egzaminu zawodowego i odbywania aplikacji - czytamy w komunikacie biura prasowego rządu.

| Kto zostanie adwokatem lub radcą bez egzaminu i aplikacji? |
| --- |
| Wykonywanie zawodu adwokata lub radcy prawnego będzie możliwe bez obowiązku odbycia aplikacji i zdania egzaminu dla tych osób, które przez co najmniej 3 lata zajmowały stanowisko: asesora sądowego lub prokuratorskiego, referendarza sądowego i starszego referendarza sądowego, aplikanta sądowego lub prokuratorskiego, aplikanta sądowo-prokuratorskiego, asystenta sędziego lub prokuratora. Uprawnienie to obejmie osoby, które po 1 stycznia 1991 r. zdały egzamin sędziowski lub prokuratorski oraz doktorów nauk prawnych. |

Ponadto uprawnienie do zdawania egzaminu adwokackiego lub radcowskiego bez konieczności odbycia aplikacji będą miały osoby, które po ukończeniu studiów prawniczych przez co najmniej 5 lat, jednak nie dłużej niż 10 lat, były zatrudniane w kancelarii adwokackiej lub radcy prawnego, spółce cywilnej, partnerskiej lub komandytowej. To samo uprawnienie będzie dotyczyć osób, które ukończyły studia prawnicze i były zatrudnione w administracji publicznej.

Kandydaci na aplikację adwokacką i radcowską będą rozwiązywać ten sam test. Egzaminy będą odbywały się raz w roku.

Zgodnie z projektem nowelizacji, zespół opracowujący zestawy pytań egzaminacyjnych będzie powoływany przez ministra sprawiedliwości i będzie składać się (w równej liczbie) z osób wyznaczonych przez ministra i przedstawicieli samorządu adwokackiego lub radcowskiego. Przy ministrze sprawiedliwości zostanie utworzona komisja egzaminacyjna II stopnia. Jej zadaniem będzie rozpatrywanie odwołań.

ZOBACZ TAKŻE:

wiadmomości
wiadomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)