Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
bazy nato w europie
04.06.2014 16:19

Bazy NATO w Europie. Słowacja nie chce u siebie obecności wojsk Sojuszu

Premier Słowacji Robert Fico oświadczył, że po inwazji na Czechosłowację jego kraj ma bardzo złe doświadczenia z obcymi wojskami.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Government of the Slovak republic/CC BY 2.5/wikimedia commons)
Nie chcemy baz NATO w nasszym kraju - mówi słowacki premier</br>

Słowacja przyłączyła się w środę do stanowiska Czech, praktycznie wykluczając goszczenie na swym terytorium oddziałów NATO. Premier Robert Fico oświadczył, że nie wyobraża sobie obecności zagranicznych żołnierzy na Słowacji _ w formie jakichś baz _.

Szef słowackiego rządu mówił o tym na transmitowanej przez telewizję konferencji prasowej, odpowiadając na pytanie dotyczące ogłoszonych dzień wcześniej w Warszawie przez prezydenta USA Baracka Obamę planów zwiększenia wsparcia militarnego wschodnioeuropejskich członków NATO.

Biały Dom zapowiedział również przeanalizowanie stałego stacjonowania wojsk w Europie w związku z kryzysem ukraińskim, choć - jak wskazuje Reuters - nie padło konkretne zobowiązanie wysłania żołnierzy, _ o co zabiega Polska i niektórzy z jej sąsiadów, ale nie Czechy ani Słowacja _.

Fico podkreślił, że Słowacja zamierza dotrzymać swych zobowiązań wobec NATO mimo ograniczeń budżetowych. Dodał, że możliwe będzie kontynuowanie wykorzystania przez zagraniczne wojska baz szkoleniowych na terenie Słowacji do ćwiczeń.

Wyjaśniając, dlaczego Słowacja jest przeczulona na punkcie obecności obcych wojsk na swoim terytorium, premier przypomniał dokonaną pod wodzą ZSRR inwazję na Czechosłowację w 1968 roku, po której nastąpiły następnie dwie dekady radzieckiej obecności wojskowej.

Premier Czech Bohuslav Sobotka oświadczył wczoraj, w odpowiedzi na inicjatywę Obamy, że jego kraj nie prosi o stacjonowanie obcych wojsk na swoim terytorium i nie zabiega o zwiększoną obecność militarną NATO w Europie.

W maju czeski minister obrony Martin Stropnicky powiedział, że Czesi nieufnie podchodzą do jakiejkolwiek obecności obcych wojsk w ich kraju i wyjaśnił, że nastawienie takie jest pozostałością po inwazji na Czechosłowację w 1968 roku.

Czytaj więcej w Money.pl
Szef NATO chwali Polskę. Bo wydamy więcej Anders Fogh Rasmussen cieszy się z zapowiedzi zwiększenia przez Polskę wydatków na obronność do 2 proc. PKB.
Czesi nie potrzebują wojsk USA u siebie Premier Czech Bohuslav Sobotka uważa, że obecnie nie ma potrzeby rozmieszczania wojsk USA w jego kraju.
Na wschodzie Ukrainy spodziewają się szturmu W Ługańsku wokół jednostki ukraińskich wojsk pogranicza, gromadzą się dziesiątki dywersantów uzbrojonych w granatniki przeciwpancerne.
Tagi: bazy nato w europie, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, prawo, wiadmości
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz