Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Bartosz Arłukowicz pozostanie ministrem. Kłótnia w Sejmie

0
Podziel się:

- Daj pan spokój - apelował Jarosław Kaczyński do Donalda Tuska w trakcie dzisiejszych obrad.

Bartosz Arłukowicz pozostanie ministrem. Kłótnia w Sejmie
(Krystian Maj/Reporter)

Sejm dzisiaj głosował w sprawie wniosku PiS o wotum nieufności wobec ministra zdrowia Bartosza Arłukowicza. Ostatecznie okazało się, że ekipie rządzącej udało się obronić jego stanowisko.

aktualizacja: 13:38

Wszystkie kluby sejmowej opozycji opowiedziały się za odwołaniem ministra Arłukowicza. Zarzucają mu doprowadzenie do zapaści w ochronie zdrowia. Ministra bronili przedstawiciele koalicyjnych PO i PSL - skutecznie.

Premier Donald Tusk zapewnił, że minister zdrowia Bartosz Arłukowicz może liczyć na jego wsparcie. Szef rządu zgłosił gotowość debaty z opozycją o ochronie zdrowia. SLD, krytykując Arłukowicza, zaproponował drugi _ biały szczyt _, a PiS oceniło, że polityka rządu to kpiny i propaganda.

Dzisiejsze głosowanie, w którym Sejm odrzucił wniosek PiS o wotum nieufności dla Arłukowicza, poprzedziły emocjonalne wystąpienia premiera, a także m.in. prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego i szefa SLD Leszka Millera.

Premier zapewnił, że Arłukowicz może liczyć na jego wsparcie i zapowiedział, że wspólnie będą pracować nad projektem, którego celem jest skrócenie kolejek do lekarzy, szczególnie do onkologów. Podkreślił, że kiedy rozpoczynał urzędowanie jako premier w 2007 r., jedną z pierwszych jego decyzji była _ próba zakończenia gorącego okresu konfrontacji pomiędzy władzą a ochroną zdrowia poprzez zwołanie białego szczytu _.

_ Biały szczyt _ został zorganizowany w 2008 r. pod patronatem Tuska oraz ówczesnej minister zdrowia Ewy Kopacz. Rozmowy trwały dwa miesiące, uczestniczyli w nich m.in. premier, minister zdrowia, przedstawiciele prezydenta, członkowie sejmowej i senackiej komisji zdrowia, a także przedstawiciele samorządów, pracodawców, związków zawodowych.

_ - Od tego czasu bywa lepiej, bywa gorzej. Publiczna ochrona zdrowia nigdy nie jest źródłem satysfakcji obywateli nigdzie na świecie. Ale od tego czasu wspólnie pracujemy. Robimy błędy, uzyskujemy pozytywne efekty. Ale od tego czasu udało się uniknąć scenariusza konfrontacji, bo my scenariusza konfrontacji, bo my mięśni napinać przed pielęgniarkami nie zamierzaliśmy i nie zamierzamy _ - powiedział Tusk.

_ - Ciekawy jestem, czy tak naprawdę to wotum nieufności nie jest spowodowane obawą, że nam się znowu coś może udać i że waszym czarnym snem jest to, że być może w marcu naprawdę Polacy zobaczą, że jest realna szansa na skrócenie kolejek; być może to jest wasz czarny sen, że komuś w Polsce znowu się coś uda _ - powiedział premier zwracając się do opozycji.

Według Tuska debata w Sejmie pokazała, że opozycja - zarówno PiS, jak i SLD - z naiwności albo ze złej woli, broni i reprezentuje interesy tych, którzy są _ w nieustannej konfrontacji z władzami wielu krajów świata, nie tylko w Polsce, bo ich intencją jest sięgnięcie po publiczne pieniądze bez kontroli i limitów _.

_ - Trzeba mieć odrobinę cywilnej odwagi i coś z rycerza w sobie, żeby stanąć po stronie pacjentów, a nie po stronie koncernów farmaceutycznych _ - stwierdził premier. Ale - jak dodał - nie dziwi się, że nadal pokutuje ten sposób myślenia, _ biorąc pod uwagę zdarzenia, w których brali udział prominentni działacze PiS i SLD, związane z próbą wyrwania dużych pieniędzy przez koncerny farmaceutycznych z polskiego systemu ochrony zdrowia _. _ - Idziecie ręka w rękę z najsilniejszymi przeciwko najsłabszym. I okraszacie to okrzykami "łapcie złodzieja!" _ - mówił premier do polityków opozycji.

Zwracając się do prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego, Tusk powiedział, że nie trzeba mieć szczególnie potężnego charakteru, żeby _ napiąć mięśnie i zacisnąć pięści wobec pielęgniarek, ale trzeba mieć odrobinę cywilnej odwagi, żeby stanąć przeciwko tym, którzy są uzbrojeni w agencje reklamowe, w lobbystów i w gigantyczne pieniądze _. _ - Ale to trzeba mieć to coś, panie prezesie, co charakteryzuje w polskiej polityce niezbyt wielu _ - ocenił premier. Dodał, że nie ma wiary w dobrą wolę Kaczyńskiego, jeśli chodzi o ochronę zdrowia, ani w jego kompetencje. Zwrócił się też do szefa PiS, by przedstawił, jak widzi koncepcję sieci szpitali w Polsce.

Jednocześnie premier zadeklarował, że jest gotowy do debaty z przedstawicielami opozycji, jeżeli mają koncepcje nt. ochrony zdrowia. _ - Tak, jak proponowałem to już kilka tygodni temu, biorąc pod uwagę rocznicę okrągłego stołu, jestem gotów tej zimy, wiosny usiąść z każdym, także z premierem Millerem i premierem Kaczyńskim, przy jednym stole. Jeśli macie coś sensownego, konstruktywnego do powiedzenia, jeśli chodzi o system ochrony zdrowia, w każdej chwili jestem do waszej dyspozycji; jeśli macie koncepcję, odwagę i dobrą wolę _ - oświadczył szef rządu.

Zabierając później głos szef SLD Leszek Miller zaproponował rządowi zorganizowanie drugiego _ białego szczytu _. - _ Chciałem odpowiedzieć pozytywnie na sugestię premiera Donalda Tuska, aby pracować nad poprawą sytuacji w ochronie zdrowia. Nie może być tolerowany fakt, że coraz więcej szpitali przypomina fabryki, a coraz więcej pacjentów jest traktowanych jak towar _ - powiedział szef SLD.

_ - My przyniesiemy nasze pakiety ustaw, nie wierzę wprawdzie, że minister Arłukowicz do tego czasu coś zrobi i przyniesie swoje, ale skoro premier Tusk tak zabiega o pozostanie swojego ministra, to być może pan go zmobilizuje _ - dodał Miller.

Sejmowe wystąpienie Arłukowicza Miller nazwał _ tępą agresją, zalaną oceanem infantylnej obłudy _. _ - Chciał pan mieć człowieka, który nie będzie panu siusiał do namiotu do wewnątrz, tylko na zewnątrz, ale pan Arłukowicz ma tę umiejętność, że siusia zarówno na zewnątrz, jak i do wewnątrz _ - powiedział zwracając się do Tuska.

Natomiast Jarosław Kaczyński stwierdził, że polityka rządu PO to kpina ze społeczeństwa, propaganda i uleganie różnego rodzaju lobby. _ - To, że jest pan mistrzem insynuacji, oczywiście wiem, ale że pan będzie się tu przedstawiał jako bojownik z lobby, tu muszę przyznać, że pan w bardzo poważnej sprawie przekroczył wszelkie granice, może nie tylko dobrego smaku, tylko tego wszystkiego, co każe o sprawach poważnych mówić poważnie _ - powiedział prezes PiS zwracając się do premiera.

_ - Tylko w kategoriach kabaretowych was, wasz rząd, można traktować jako siłę, która walczy z lobby. Wyście stworzyli system polityki transakcyjnej, wyście ten system doprowadzili do perfekcji. Cała wasza polityka to są kpiny ze społeczeństwa i propaganda dla społeczeństwa i uleganie różnego rodzaju lobby _ - dodał. _ - Panie premierze, jeśli pan mówi o honorze i rycerskości... Daj pan spokój _ - zakończył wystąpienie Kaczyński.

Afera zaczęła się już wczoraj. Arłukowicz apelował w Sejmie o prawdę. Odpowiadając na zarzuty opozycji tłumaczył, że służba zdrowia radzi sobie w sytuacji mniejszych wpływów budżetowych. Minister tłumaczył, że opozycja zapowiada w służbie zdrowia Armagedon, ale nie mówi o prawdziwych działaniach rządu poprawiających zabezpieczenie zdrowia Polaków.

Arłukowicz podkreślił, że poprawiło się leczenie wielu chorób w tym cukrzycy, padaczki, chorób reumatycznych, stwardnienia rozsianego, alergii pokarmowych czy chorób nowotworowych. Zaznaczył, że w ubiegłym roku udzielono 80 milionów porad lekarskich, odnotowano 8 milionów hospitalizacji, wypisano ponad 150 milionów recept, a karetki wyjeżdżały do pacjentów 3 miliony razy.

Przewodniczący sejmowej komisji zdrowia Tomasz Latos z PiS podkreślał, że Bartosz Arłukowicz jest złym ministrem i powinien ustąpić ze stanowiska. - _ Premier przypomniał sobie o Bartoszu Arłukowiczu po złożeniu przez nas wniosku i przy okazji konfliktu z prezes Pachciarz i dał mu trzy miesiące na poprawę sytuacji. Zostały już tylko dwa, ale polscy pacjenci nie mogą czekać. Taki czas dla pacjenta np. poradni hematologicznej, to bardzo dużo czasu. Ja nie mam złudzeń - pod rządami tego ministra nic się w Polsce nie poprawi _ - tłumaczył.

Zobacz transmisję na żywo z posiedzenia Sejmu:

źródło: sejm.gov.pl

Profesor Leszek Czupryniak - szef Polskiego Towarzystwa Diabetologicznego twierdzi, że w ochronie zdrowia widać tylko doraźne działania. Według niego brakuje strategii, koncepcji zmian, natomiast są działania akcyjne - gdy umrze dziecko, nie dojedzie karetka, wówczas minister reaguje i podejmuje gwałtowne kroki. Dodaje, że nie udało mu się dotychczas porozmawiać z ministrem o najważniejszych sprawach chorych. - _ Nie ma otwartości i rozmowy, a w oczach ministra często widać strach przed zmierzeniem się z problemami _- mówi profesor.

Czytaj więcej [ ( http://static1.money.pl/i/h/101/124005.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/komentarze/artykul/malpi;gaj;i;rajska;plaza;arlukowicza;w;sejmie,251,0,1464571.html) *Małpi gaj i rajska plaża Arłukowicza w Sejmie * Minister _ chichot _ ujawnił swój prawdziwy talent - pisze Andrzej Zwoliński.

Prezes Polskiego Stowarzyszenia Diabetyków również narzeka na brak dialogu z ministrem Arłukowiczem. - _ Dobry minister powinien rozmawiać z pacjentem, a jeśli nie ma na to czasu, to znaczy, że mu nie zależy na życiu chorych _ - uważa Andrzej Bauman

Mecenas Paulina Kierzkowska-Knapik, ekspert prawa farmaceutycznego podkreśla, że brakuje konkretów w pracy resortu. Według niej, liczy się efekt a nie zapowiedzi zmian. Dodaje, że wiele problemów wciąż jest nierozwiązanych.

Ponadto podczas dzisiejszych obrad będzie głosowany projekt uchwały w którym zapisano m.in., że _ Sejm RP stoi na stanowisku, że w razie kontynuowania polityki przemocy, społeczność międzynarodowa może zastosować sankcje personalne wobec osób bezpośrednio odpowiedzialnych za użycie siły. Sejm apeluje o rozważenie kroków na arenie międzynarodowej zmierzających do pociągnięcia do odpowiedzialności osób, których działania doprowadziły do tragicznych w skutkach wydarzeń na Ukrainie _.

Posłowie wysłuchają też informacji rządu o realizacji w roku 2012 ustawy o wspieraniu rodziny i systemie pieczy zastępczej.

Czytaj więcej w Money.pl
NFZ wycofuje skargę na ministra zdowia Chodziło o zapłatę za świadczenia osób, które w systemie eWUŚ widnieją jako nieubezpieczone.
Korupcja i nepotyzm w polskiej służbie zdrowia Komisja Europejska wytknęła Polsce poważne problemy w resorcie ministra Bartosza Arłukowicza.
Twój Ruch: To w interesie polskich pacjentów Politycy Twojego Ruchu zaapelowali do premiera Donalda Tuska, by odwołał ministra zdrowia Bartosza Arłukowicza.
wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)