Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Barack Obama nie docenił Państwa Islamskiego

0
Podziel się:

Odrzucił też krytykę, że USA wycofując się z Iraku w 2011 roku oraz odmawiając dotychczas bezpośredniego zaangażowania się w trwającą od trzech i pół roku wojnę domową w Syrii przyczyniły się do wzrostu siły IS.

Barack Obama nie docenił Państwa Islamskiego
(Barack Obama/Flickr)

W wywiadzie dla telewizji CBS wyemitowanym w niedzielę wieczorem czasu lokalnego Obama zgodził się z szefem wywiadu amerykańskiego Jamesem Clapperem, który wcześniej przyznał, że USA zostały zaskoczone szybkim wzrostem Państwa Islamskiego (IS), a także przeceniły zdolności i wolę irackiej armii do walki.

_ - To prawda, to absolutna prawda _ - powiedział Obama. Ale odrzucił krytykę, że USA wycofując się z Iraku w 2011 roku oraz odmawiając dotychczas bezpośredniego zaangażowania się w trwającą od trzech i pół roku wojnę domową w Syrii przyczyniły się do wzrostu siły IS.

Obama przekonywał, że USA wychodząc z Iraku pozostawiły ten kraj w demokracji i z dobrze uzbrojonym wojskiem. _ Ale te szanse zostały roztrwonione w ciągu pięciu lat, bo premier Nuri al-Maliki był o wiele bardziej zainteresowany umacnianiem swej szyickiej bazy _ - dodał Obama wbijając ostrze krytyki w sekciarskie rządy byłego premiera Iraku. Jednocześnie pochwalił _ pewien postęp _ w nowym rządzie w Bagdadzie pod przewodnictwem premiera Haidera al-Abadiego.

Barack Obama przyznał, że prowadzona przeciwko IS kampania wojskowa będzie trudniejsza w Syrii niż w Iraku.

W przeciwieństwie do Iraku, gdzie w walce z dżihadystami USA mogą opierać się na współpracy z nowym rządem w Bagdadzie i irackiej armii, w Syrii USA nie mają takiego sojusznika. Wręcz przeciwnie, USA utrzymują, że reżim syryjskiego prezydenta Baszara el-Asada stracił legitymację do rządzenia Syrią i powinien odejść.

Zdaniem prezydenta, za wzrost siły Państwa Islamskiego winę ponosi przede wszystkim trwający od kilku lat chaos w Syrii, która - jak ocenił - stała się _ strefą zero dla dżihadystów z całego świata _.

Podczas wywiadu nie pozostawił wątpliwości co do intencji USA, by pokonać IS. _ Musimy ich odepchnąć, ograniczyć ich pole działania, a następnie uderzyć w ich dowodzenie, potencjał militarny, oraz odciąć od zaopatrzenia w paliwo, od źródeł finansowania i nowych bojowników z zagranicy _ - powiedział Barack Obama.

Czytaj więcej w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/239/m125423.jpg ) ] (http://prawo.money.pl/aktualnosci/wiadomosci/artykul/walka;z;panstwem;islamskim;obama;nie;ma;wyjscia;musi;,219,0,1626331.html#utm_source=money.pl&utm_medium=referral&utm_term=redakcja&utm_campaign=box-podobne) Obama w sytuacji bez wyjścia? Musi... _ Niewielu prezydentów było równie niechętnych co Obama, by demonstrować siłę USA za granicą _ - pisze amerykański dziennik.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/224/m319968.jpg ) ] (http://prawo.money.pl/aktualnosci/wiadomosci/artykul/dzihadysci;w;iraku;nie;bedzie;interwencji;ladowych;wojsk;amerykanskich,34,0,1620002.html#utm_source=money.pl&utm_medium=referral&utm_term=redakcja&utm_campaign=box-podobne) Obama nie pośle piechoty przeciw dżihadystom Prezydent USA zapewnił, że nie dojdzie do operacji lądowej przeciw Państwu Islamskiemu. - _ Siły amerykańskie wysłane do Iraku nie mają za zadanie podjęcia misji bojowej _ - podkreślił.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/155/m312987.jpg ) ] (http://prawo.money.pl/aktualnosci/wiadomosci/artykul/panstwo;islamskie;obama;tworzy;koalicje;by;z;nim;walczyc,242,0,1606386.html#utm_source=money.pl&utm_medium=referral&utm_term=redakcja&utm_campaign=box-podobne) Obama tworzy nową koalicję. Chce walczyć z... W Walce z dżihadystami Amerykanie oczekują pomocy militarnej, dostaw uzbrojenia, wsparcia finansowego i współpracy wywiadowczej.
wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)