Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Bahrajn: Król znosi stan wyjątkowy

0
Podziel się:

Wprowadzony w połowie marca dla stłumienia protestów stan wyjątkowy przestanie obowiązywać od 1 czerwca.

Bahrajn: Król znosi stan wyjątkowy
(PAP/EPA)

Król Bahrajnu, szejk Hamad ibn Isa al-Chalifa, zarządził zniesienie 1 czerwca stanu wyjątkowego w kraju. Stan wyjątkowy wprowadzono w połowie marca dla stłumienia protestów w królestwie rządzonym przez sunnicką mniejszość.

Informację o nowym dekrecie królewskim ogłoszono w dniu, gdy przed sądem stanęło 21 przedstawicieli opozycji, głównie aktywistów szyickich, oskarżanych o próbę obalenia monarchii.

Bahrajńska państwowa agencja informacyjna podała, że podsądni są oskarżeni o udział w próbie obalenia rządu i pozostawanie w kontakcie z organizacją terrorystyczną pracującą dla obcego państwa. Stanęli przed specjalnym sądem utworzonym na mocy dekretu o stanie wyjątkowym.

Co najmniej 30 osób zginęło od chwili, gdy szyicka większość rozpoczęła w lutym antyrządowe protesty w Bahrajnie. Opozycja domagała się przekształcenia kraju w rzeczywistą monarchię konstytucyjną, zapewniającą obywatelom większy wpływ na rządzenie. Chciała też, by rodzina królewska zrezygnowała z uprawnień do stanowienia prawa i obsadzania wszelkich stanowisk politycznych, a także zajęła się kwestią dyskryminacji szyitów, stanowiących ok. 70 proc. ludności.

Władze Bahrajnu oskarżają o zorganizowanie protestów szyicki Iran oraz libańskie ugrupowanie Hezbollah.

Czytaj w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/218/t136666.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/nad;zatoka;perska;widmo;nowych;rebelii,24,0,805400.html) Nad Zatoką Perską widmo nowych rebelii Władze Bahrajnu zamknęły opozycyjna gazetę. W Omanie zwolniono 57 więźniów.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/187/t95675.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/kuwejt;przywroci;pokoj;w;bahrajnie,224,0,801504.html) Kuwejt przywróci pokój w Bahrajnie? Szyici chcą, by Kuwejt został mediatorem między nimi a rządem.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/230/t135142.jpg ) ] (http://prawo.money.pl/aktualnosci/wiadomosci/artykul/bahrajn;-;ostro;wobec;opozycji;sa;aresztowania,138,0,795786.html) Bahrajn - ostro wobec opozycji. Są aresztowania Władze Bahrajnu jako powód uwięzienia podały kontakty z obcymi państwami i nawoływanie do przewrotu.
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)