Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
cba
07.02.2011 13:10

Badają czy agent Tomek nie przesadził

Prokuratura bada działania CBA wobec Marczuk. Podejrzewa, że przekroczono uprawnienia.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Slawek/CC/Flickr)

Prokuratura Okręgowa Warszawa-Praga sprawdza czy CBA nie przekroczyło swoich uprawnień prowadząc sprawę Weroniki Marczuk. Wątek ten badany jest na razie w ramach śledztwa dot. książki - wywiadu z b. agentem CBA Tomaszem Kaczmarkiem.

Jak poinformowała rzeczniczka praskiej prokuratury Renata Mazur, w ubiegłym tygodniu prokuratorzy otrzymali materiały od warszawskiej prokuratury okręgowej. _ Dotyczą one ewentualnego przekroczenia uprawnień przez funkcjonariuszy CBA _ - dodała.

Materiały wyłączono z zakończonego w styczniu umorzeniem śledztwa ws. płatnej korupcji, której miała dopuścić się Weronika Marczuk. Celebrytka podejrzana była od 2009 r. o powoływanie się na wpływy oraz żądanie i wzięcie łapówki za pośredniczenie w korzystnym rozstrzygnięciu procesu prywatyzacyjnego Wydawnictw Naukowo-Technicznych. Miało chodzić w sumie o 450 tys. zł, z których - według CBA - miała przyjąć pierwszą transzę 100 tys. zł. Groziło jej do 8 lat więzienia.

Prokuratura nie stwierdziła jednak przestępstwa, bo według niej Marczuk nie powoływała się na wpływy - ani w WNT, ani w Ministerstwie Skarbu Państwa.

CBA zatrzymało Marczuk we wrześniu 2009 r., a działania wobec niej prowadził m.in. agent Tomasz Kaczmarek, znany jako _ agent Tomek _.

Agent Tomek stał się bardzo rozmowny. Złamał tajemnicę?

Sprawa Marczuk została poruszona w książce - wywiadzie z Tomaszem Kaczmarkiem. W styczniu prokuratura Okręgowa Warszawa-Praga wszczęła śledztwo w sprawie ujawnienia tajemnicy państwowej i służbowej, jej bezprawnego wykorzystania oraz rozpowszechniania wiadomości ze śledztwa przeciw Weronice Marczuk w tym wywiadzie. _ Po otrzymaniu wyłączonych materiałów dotyczących ewentualnych nieprawidłowości w działaniu CBA, prokuratorzy zdecydowali, że będę one badane właśnie w tym śledztwie _ - powiedziała Mazur.

Za ujawnienie i wykorzystanie tajemnicy państwowej Kodeks karny przewiduje karę od trzech miesięcy do pięciu lat więzienia, a za ujawnienie tajemnicy służbowej - do trzech lat. Za rozpowszechnianie bez zezwolenia wiadomości ze śledztwa grozi do dwóch lat więzienia.

O możliwości przestępstwa zawiadomił organa ścigania adwokat Beaty Sawickiej i Weroniki Marczuk, które agent rozpracowywał jako podejrzewane o korupcję.

Kaczmarek w wywiadach promujących książkę zapewniał, że nie ujawnił żadnych tajemnic. Mówił, że bronił się przed _ frontalnym atakiem _ niektórych dziennikarzy oraz pomówieniami obu kobiet, czego nie mógł robić jako funkcjonariusz.

W grudniu 2010 r. Sąd Okręgowy w Warszawie oddalił wniosek adwokata Marczuk o zakaz rozpowszechniania książki agenta Tomka. Adwokat złożył zażalenie na tę decyzję, której powodem był fakt, że książka jeszcze wtedy się nie ukazała, a _ wniosek oparto na cytatach z mediów _.

W procesie sądzonej za korupcję b. posłanki PO Sawickiej Kaczmarek zeznawał latem jako tzw. świadek anonimowy - do sądu przychodził w kominiarce, zeznawał za zamkniętymi drzwiami. Na potrzeby tej sprawy był zwolniony z _ obowiązku zachowania tajemnicy państwowej _. _ Zeznania świadka anonimowego, włącznie z nagraniami jego głosu, są nadal objęte klauzulą tajności _ - powiedział rzecznik, sędzia Wojciech Małek.

Sąd ws. Sawickiej oddalił wniosek obrony o odebranie agentom CBA statusu świadków incognito. Obrońcy zaskarżyli już do Trybunału Konstytucyjnego przepisy dotyczące takich świadków. Chodzi o to, że taki status (wizerunku ani danych świadka incognito nikt poza sądem i prokuratorem nie może poznać) może nadać jedynie prokurator i tylko prokurator może taki status uchylić.

W procesie Sawicka zeznała, że _ Tomek _ prowokował ją do zachowań, które dziś kwalifikowane są jako korupcyjne. Sąd oddalił wniosek obrony o powołanie na świadka psychologa, który miałby ocenić, czy agent _ rozkochał w sobie Sawicką _. Sąd podkreślił, że legalność działań CBA będzie oceniana w tym procesie, bo jeśli działania agentów _ zamiast proponowania określonych zachowań okazałyby się podżeganiem do nich _, należałoby uznać, że jest to nielegalne.

Czytaj w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/185/t46521.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/agent;tomek;ujawnia;tajemnice;panstwowa,235,0,736747.html) "Agent Tomek" ujawnia tajemnicę państwową? Tak podejrzewa ABW i zgłasza sprawę do prokuratury książkę-wywiad z agentem.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/148/t125076.jpg ) ] (http://www.money.pl/archiwum/mikrofon/artykul/czempinski;agent;tomek;podaza;za;moda,190,0,732094.html) Czempiński: Agent Tomek podąża za modą Co roku ukazuje się wiele książek o kulisach pracy tajnych służb.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/88/t77912.jpg ) ] (http://prawo.money.pl/aktualnosci/wiadomosci/artykul/ksiazka;agenta;tomka;zajmie;sie;prokuratura,249,0,740601.html) Książką agenta Tomka zajmie się prokuratura Jest podejrzenie ujawnienia tajemnicy państwowej i wiadomości ze śledztwa.
Tagi: cba, kraj, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, prawo, wiadmości
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz