Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Azyl dla Snowdena w Rosji? Najpierw musi przejść badania

0
Podziel się:

Rozpatrzenie prośby o azyl tymczasowy byłego współpracownika amerykańskiego wywiadu zajmie do trzech miesięcy.

Azyl dla Snowdena w Rosji? Najpierw musi przejść badania
(PAP/EPA)

Były współpracownik amerykańskich służb specjalnych Edward Snowden, który złożył dzisiaj wniosek o tymczasowy azyl w Rosji, musi przejść obowiązkowe badania lekarskie, a także rejestrację daktyloskopową - informuje agencja RIA Nowosti.

Źródła w Federalnej Służbie Migracyjnej (FSM) powiadomiły, że rozpatrzenie prośby o azyl tymczasowy zajmie do trzech miesięcy. Na ten okres Snowdenowi zostanie wydane zaświadczenie, które pozwoli mu przebywać na terenie Rosji - twierdzą źródła.

Przedstawicielka organizacji ds. pomocy uchodźcom Olga Płykina powiedziała, że już w momencie wydania zaświadczenia ubiegający się o azyl ma prawo pobytu na terytorium Rosji. Tymczasem znany rosyjski adwokat Anatolij Kuczerena powiedział agencji AFP, że Snowden pozostanie w strefie tranzytowej na czas rozpatrywania jego wniosku.

Były członek kierownictwa FSM, doktor nauk politycznych Władimir Wołoch oświadczył, że na razie status Snowdena jest nieokreślony, toteż nie powinien opuszczać strefy tranzytowej lotniska Szeremietiewo. - _ Rosja podejmuje decyzję o wszczęciu procedury udzielenia lub nieudzielania azylu, czyli bierze na siebie odpowiedzialność za jego (Snowdena) bezpieczeństwo. A jego swobodny pobyt na terenie Rosji nie jest według mnie w pełni bezpieczny; są ludzie, którzy go nie popierają _ - powiedział Wołoch.

Mecenas Kuczerena, który spotkał się z Amerykaninem na lotnisku Szeremietiewo w Moskwie, poinformował, że Snowden przekazał pracownikowi Federalnej Służby Migracyjnej wniosek o udzielenie mu tymczasowego azylu w Rosji. Służba potwierdziła, że wpłynął do niej wniosek. Na jej stronie internetowej napisano, że azyl tymczasowy jest przyznawany na rok i co roku może być przedłużany o 12 miesięcy.

- _ Uznał, że musi napisać wniosek o tymczasowy azyl i ta procedura właśnie się odbyła _ - powiedział Kuczerena. Adwokat, który jest członkiem Izby Społecznej Federacji Rosyjskiej, organu konsultacyjnego bliskiego Kremlowi, oczekuje, że decyzja w sprawie azylu zapadnie wkrótce.

- _ Jako że nie zna języka rosyjskiego ani rosyjskiego prawa, wyjaśniłem mu wszystko na temat statusu uchodźcy i praw, które je określają, na temat dekretu z 1995 roku dotyczącego azylu politycznego oraz dyrektywy rządowej w sprawie tymczasowego azylu _ - powiedział Kuczerena.

Snowden, ścigany przez wymiar sprawiedliwości USA za ujawnienie tajnych informacji o programie inwigilacji elektronicznej prowadzonym przez amerykańską Agencję Bezpieczeństwa Narodowego (NSA), od 23 czerwca przebywa w strefie tranzytowej moskiewskiego lotniska, dokąd przyleciał z Hongkongu. Amerykanin nie może opuścić tej strefy, ponieważ władze USA anulowały jego paszport.

Przerywając milczenie 30-latek w miniony piątek powiedział na lotnisku podczas spotkania ze znanymi obrońcami praw człowieka i adwokatami, że stara się o tymczasowy azyl w Rosji, ale dodał przy tym, że jego zamiarem jest bezpieczne udanie się do Ameryki Łacińskiej. Azyl polityczny zaoferowały mu Wenezuela, Boliwia i Nikaragua.

Snowden jest ścigany przez władze amerykańskie, po tym jak ujawnił dziennikom _ Guardian _ i _ Washington Post _, że NSA prowadzi inwigilację elektroniczną obejmującą m.in. sojuszników Stanów Zjednoczonych.

Biały Dom powiedział, że Snowden powinien zostać wydalony z Rosji i wydany Stanom Zjednoczonym, gdzie winien stanąć przed sądem pod zarzutem szpiegostwa. - _ Nie jest obrońcą praw człowieka, nie jest dysydentem. Jest oskarżony o spowodowanie wycieku tajnych informacji _ - powiedział rzecznik Białego Domu Jay Carney.

Czytaj więcej w Money.pl
Snowden ujawnił, z kim współpracują USA Rozmowę z informatykiem, który ujawnił szpiegowską aferę, publikuje w najnowszym wydaniu niemiecki tygodnik Der Spiegel.
Jak Amerykanie postrzegają Snowdena? Uniwersytet Quinnipiac wskazuje na znaczną zmianę stanowiska Amerykanów wobec antyterrorystycznych działań prowadzonych przez rząd USA.
Wiedzą, gdzie jest Snowden. Widzieli się z nim Obecna na spotkaniu ze Snowdenem słoweńska dziennikarka Polona Frelich twierdzi, że Amerykanin wygląda na człowieka zmęczonego psychicznie i fizycznie.
wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)