Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
wiadomości
11.08.2014 08:51

Azja na skraju konfliktu. Winnego nikt nie wskazuje

W stolicy Mjanmy gdzie został zorganizowany szczyt, spotkali się przedstawiciele aż 27 państw.

Podziel się
Dodaj komentarz
(AP/Kyodo/Fotolink/East News)
Statki przy wyspach Senkaku

Spory terytorialne na morzach to realna groźba wybuchu konfliktu, ale przedstawiciele ASEAN-u - Stowarzyszenia Narodów Azji Południowo-Wschodniej - zdecydowali się pomimo poważnego sporu - nie wskazywać palcem winnego.

W specjalnym dokumencie kończącym szczyt ASEAN-u wyrażono zaniepokojenie pogłębiającymi się napięciami na Morzu Południowochińskim. Nie wymieniono jednak z nazwy Chin, które - w opinii części państw ASEAN-u - prowokują konflikty, zwiększając jednostronnie obecność na spornych terytoriach. Neutralną deklarację w Chinach uznano za sukces.

Ministrowie spraw zagranicznych 10 państw nie zgodzili się też na przyjęcie propozycji Filipin i USA. Zakładała ona, że wszystkie państwa zaangażowane w spór na Morzu Południowochińskim powstrzymają się od podejmowania jakichkolwiek działań na spornych akwenach.

W stolicy Mjanmy gdzie został zorganizowany szczyt, spotkali się przedstawiciele aż 27 państw, prócz członków ASEAN-u także m.in. Chin, USA i Japonii.

Czytaj więcej w Money.pl
Szczyt ASEAN w Mjanmie przyniesie przełom? Od szefa północnokoreańskiej dyplomacji po amerykańskiego sekretarza stanu.
Pekin usunął platformę ze spornych wód Usunięcie platformy może zmniejszyć napięcie na linii Pekin-Hanoi.
Wietnam i Chiny oskarżają się po zatonięciu Premier Wietnamu Nguyen Tan Dung oświadczył, że jego rząd rozważa różne opcje przeciwko Chinom, w tym oddanie sprawy do arbitrażu międzynarodowego. Co na to Chiny?
Tagi: wiadomości, wiadmomości, gospodarka, prawo, wiadmości
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz