Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
awantura w samolocie
07.11.2014 17:32

Awantura w samolocie. Trzej posłowie PiS zawieszeni

Posłowie PiS muszą tłumaczyć się ze służbowego wyjazdu do Madrytu.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Piotr Kowalczyk/AGENCJA SE/East News)
Mariusz Błaszczak

Adam Hofman, Mariusz Antoni Kamiński i Adam Rogacki zostali zawieszeni w prawach członków partii. Posłowie muszą tłumaczyć się ze służbowego wyjazdu do Madrytu. W Sejmie zakończyło się nadzwyczajne spotkania marszałka z Mariuszem Błaszczakiem (na zdjęciu). To właśnie szef klubu Prawa i Sprawiedliwości poinformował o zawieszeniu swoich posłów.

Aktualizacja: 19:00

Mariusz Błaszczak przekonywał, że nie można tolerować takich sytuacji. _ - Po konsultacjach z kierownictwem PiS, przede wszystkim z premierem Jarosławem Kaczyńskim, chcę państwu przedstawić decyzję dotycząca zawieszenia trzech posłów, którzy wyjechali do Madrytu, do czasu wyjaśnienia sprawy. Ale zawieszenie traktujemy jako najłagodniejszą formę odpowiedzialności za to, co się wydarzyło _ - powiedział w Sejmie.

Jak dodał, _ gdyby nie fakt, że dziś premier Kaczyński jest już w podróży, jutro jest konwencja w Szczecinie, to pewnie decyzja miałaby bardziej jeszcze dalej idący charakter _. _ - Nie tolerujemy tego, że mamy do czynienia z sytuacją, w której jest bardzo duże prawdopodobieństwo tego, że doszło do nadużyć _ - oświadczył szef klubu PiS.

Co dalej? _ Decyzja w najbliższym możliwym terminie _

Błaszczak zaznaczył, że zawieszenie w prawach członków partii to decyzja, która _ ma charakter wstępny _. Dopytywany, przyznał, że najbardziej surową formą kary zgodnie ze statutem PiS, jest wyrzucenie z partii. _ _

_ - Decyzja zostanie podjęta jak najszybciej, ale z uwagi na kampanię wyborczą, z uwagi na wyjazdy, jutro jest konwencja PiS w Szczecinie, pojutrze w Gdańsku, a więc w najbliższym możliwym terminie, kiedy dojdzie do posiedzenia władz PiS, ta sprawa zostanie rozstrzygnięta _ - zapewnił szef klubu PiS.

_ - Sprawa musi być zbadana, wyjaśnienia muszą być pilnie złożone. Gdyby nie kampania wyborcza, to zapewne już dziś sprawa zostałaby rozstrzygnięta _ - podkreślił. Zaznaczył, że w PiS nie są tolerowane tego typu praktyki. Być może w PO, na pewno w PO takie praktyki są tolerowane. W PiS takich praktyk nie tolerujemy - podkreślił.

_ - Zawieszenie w prawach członka PiS oczywiście powoduje, że poseł nie może wypełniać swoich obowiązków _ - odparł Błaszczak, pytany, czy decyzja o zawieszeniu posłów oznacza, że na przykład Hofman będzie nieobecny w ostatniej fazie kampanii wyborczej. Tymczasowym rzecznikiem PiS, po zawieszeniu Hofmana, zostanie poseł Marcin Mastalerek.

Podpisali się i wyszli?

Ta deklaracja jest sprzeczna z listem sekretarza generalnego Zgromadzenia Parlamentarnego Rady Europy, do którego dotarła Informacyjna Agencja Radiowa. Wojciech Sawicki napisał do szefa polskiej delegacji Andrzeja Halickiego, że Mariusz Antoni Kamiński pojawił się na spotkaniu w Madrycie tylko rano.

Z kolei Adam Hofman i Adam Rogacki podpisali listę obecności późnym popołudniem. Odrzucili też propozycję obsługi, która chciała wręczyć im kopie dokumentów dotyczących debaty i opuścili budynek spotkania bez wejścia na salę.

Wojciech Sawicki pisze także o dwóch innych spotkaniach w Izmirze i w Paryżu w 2013 roku, które ci trzej politycy również opuścili szybko, bez brania w nich czynnego udziału.

Sikorski chce wyjaśnień

_ Marszałek Sejmu pisemnie zwrócił się do posłów o przekazanie do 12 listopada br. szczegółowych informacji na temat ich pobytu na obradach Komisji Zagadnień Prawnych i Praw Człowieka Zgromadzenia Parlamentarnego Rady Europy oraz środków publicznych wydanych w związku z tym wyjazdem _ - czytamy w komunikacie biura prasowego Kancelarii Sejmu.

Kancelaria poinformowała ponadto, że w związku z _ wątpliwościami dotyczącymi wyjazdu _ posłów PiS do Madrytu, przewodniczący Delegacji Parlamentarnej RP do Zgromadzenia Parlamentarnego Rady Europy Andrzej Halicki _ wystąpił do marszałka Sejmu z wnioskiem o nierozliczenie środków finansowych przekazanych posłom na pokrycie kosztów delegacji _.

_ Podjęcie decyzji w sprawie rozliczenia finansowego wyjazdu posłów Adama Hofmana, Mariusza Antoniego Kamińskiego i Adama Rogackiego, marszałek Sejmu uzależnia od informacji przekazanych przez nich w wyznaczonym terminie _ - czytamy w komunikacie.

Sprawa stała się głośna, po tym jak media opisały awanturę na pokładzie maszyny, którą lecieli posłowie. Współpasażerowie za pośrednictwem mediów relacjonowali sprzeczkę żon polityków z obsługą samolotu, która zwróciła uwagę, że na pokładzie nie można spożywać własnego alkoholu.

Czytaj więcej w Money.pl
Prywatyzacja lasów. PO, PSL i SLD w sprawie... PO, PSL i SLD za projektem zmian w konstytucji zakazującym przekształcania własnościowych lasów zarządzanych przez państwo, z wyjątkiem uzasadnionego celu publicznego. PiS zarzuca koalicji, że projekt jest procedowany, bo zbliżają się wybory samorządowe.
Neumann: Pakiet kolejkowy na pewno zadziała Wiceminister przypomniał, że większość rozwiązań określonych w ustawach wejdzie w życie od stycznia.
Zabójczy szczep grypy przy granicy z Polską Nie wiadomo, w jaki sposób choroba dotarła do Niemiec. Wirus H5N8 występował do tej pory tylko w Azji, głównie w Korei Południowej.
Tagi: awantura w samolocie, wiadomości, wiadmomości, kraj, gospodarka, prawo, najważniejsze, wiadmości
Źródło:
money.pl
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz