Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
państwo islamskie
18.09.2014 14:22

Australia: Dżihadyści planowali morderstwa w miejscach publicznych

Otrzymane przez służby informacje były pewne i dlatego zdecydowano się przeprowadzić operację antyterrorystyczną.

Podziel się
Dodaj komentarz
(PAP/EPA)

Państwo Islamskie (IS) planowało zabić nieokreśloną liczbę osób w miejscach publicznych, ścinając im głowy - poinformowały australijskie władze, wyjaśniając okoliczności akcji antyterrorystycznej, w której zatrzymano 15 osób.

Operację zorganizowano, gdy służby wywiadowcze otrzymały doniesienia o apelach przywódców tego ugrupowania terrorystycznego IS nawołujących bojowników do przeprowadzenia serii morderstw w Australii. Informacje te potwierdził szef australijskiego rządu Tony Abbott.

Zapytany o doniesienia, że zatrzymani planowali ścinanie głów przypadkowym osobom w Sydney, premier odparł: _ Takie właśnie informacje otrzymaliśmy od wywiadu _.

_ - Apele - całkiem wyraźne apele - były wysyłane przez Australijczyka, który najwyraźniej zajmuje wysoką pozycję w ISIL-u, do siatki wsparcia w Australii, by dokonywano pokazowych zabójstw tutaj, w tym kraju _ - powiedział szef rządu, używając skrótu wcześniejszej nazwy IS (Islamskie Państwo w Iraku i Lewancie). Dodał, że otrzymane przez służby informacje były pewne i dlatego zdecydowano się przeprowadzić operację antyterrorystyczną.

Doniesienia o zagrożeniu terrorystycznym potwierdził australijski prokurator generalny George Brandis. Poinformował, że do publicznych morderstw nawoływała osoba pochodząca z Afganistanu, która mieszka w Australii.

_ Istnieje duże prawdopodobieństwo, że doszłoby do tego (zabójstw), gdyby policja dziś nie zadziałała _ - powiedział Brandis.

Agencja Associated Press dotarła do sporządzonych w czwartek dokumentów sądowych, w których napisano, że jednym z autorów apeli był 33-letni Mohammad Ali Baryalei - uznawany za najwyższego rangą Australijczyka w szeregach dżihadystów z IS. AP dodaje, że policja wystawiła nakaz jego aresztowania.

Ok. 800 funkcjonariuszy policji stanowej i federalnej urządziło w czwartek naloty na ponad 20 miejsc w Sydney oraz kilka w Brisbane i Logan. Jeden z zatrzymanych, Omarjan Azari, usłyszał jeszcze tego dnia zarzut planowania zamachu terrorystycznego.

Prokurator Michael Allnutt powiedział, że Azari miał zamordować przypadkową osobę, aby w ten sposób zastraszyć opinię publiczną. Śledczy ocenił, że plan Azariego charakteryzował się _ niespotykanym poziomem fanatyzmu _.

W dokumentach sądowych, do których dotarła agencja AP, podano, że Azari i Baryalei wraz z innymi od maja do września br. przygotowywali zamachy terrorystyczne. Informacje pozyskano kilka dni temu dzięki podsłuchom telefonicznym.

W ubiegłym tygodniu rząd po raz pierwszy od 2003 roku podniósł alert antyterrorystyczny z umiarkowanego na wysoki. Jako powód podano rosnące obawy przed zamachami w kraju ze strony zwolenników aktywnego w Syrii i Iraku IS.

Australijski wywiad szacuje, że obecnie 60 obywateli Australii walczy po stronie islamistów w obu tych krajach, 15 zginęło, a kolejnych 100 aktywnie wspiera dżihadystów z kraju.

W sierpniu rząd zaproponował pakiet surowych przepisów w walce z terroryzmem oraz przekazanie 630 mln dolarów australijskich (590 mln USD) na potrzeby wywiadu i służb bezpieczeństwa. Dodatkowe 64 mln AUD (60 mln USD) zostanie przeznaczone na programy integracyjne, mające na celu walkę z ekstremizmem i radykalizacją postaw wśród młodych obywateli.

Czytaj więcej w Money.pl
Ostrzeżenie przed zamachami w Europie Na początku września izraelski minister obrony Mosze Ja'alon (na zdj) zaapelował do służb wywiadowczych krajów wolnego świata o współpracę w celu powstrzymania i pokonania dżihadystów z Państwa Islamskiego.
Australia wyśle wojska do walki z dżihadystami W odpowiedzi na apel USA Australia wyśle siły powietrzne i komandosów do walki z dżihadystami z Państwa Islamskiego (IS) w Syrii i Iraku.
Wojna z dżihadystami. Holandia da samoloty? Ta propozycja ma być przedyskutowana na cotygodniowym jutrzejszym posiedzeniu rządu Holandii i musiałaby być zatwierdzona przez parlament.
Tagi: państwo islamskie, zamach terrorystyczny, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, prawo, wiadmości
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz