Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Audyt wyjazdów służbowych posłów jest już gotowy

0
Podziel się:

W przypadkach trzech osób są to sprawy trochę poważniejsze - zdradził Sikorski.

Audyt wyjazdów służbowych posłów jest już gotowy
(Ministerstwo Spraw Zagranicznych / Flickr (CC BY-ND 2.0))
bEKfVEtN

Marszałek Sejmu Radosław Sikorski zapewnił, że audyt ma być przedstawiony, gdy posłowie poproszeni o wyjaśnienia złożą je - mają na to tydzień.

_ - Audyt jest gotowy. Wynika z niego, że w sześciu przypadkach miały miejsce błahe, nawet nie naruszenia, tylko sprawy do wyjaśnienia _ - powiedział Sikorski na briefingu prasowym. _ W przypadkach trzech osób są to sprawy trochę poważniejsze. Szef Kancelarii Sejmu zwrócił się do posłów o wyjaśnienia i dopiero po wyjaśnieniach, szef Kancelarii zdecyduje, jak się do nich odnieść _ - dodał. Zaznaczył, że posłowie dostali na złożenie wyjaśnień tydzień.

Marszałek powiedział, że wnioski z audytu będą już wkrótce przedstawione Prezydium Sejmu. _ Mamy już projekty uchwał Prezydium zmieniające zasady podróży zagranicznych posłów _ - poinformował.

bEKfVEtP

Podkreślił jednocześnie, że z audytu wynika, iż _ prawie wszyscy posłowie dobrze reprezentują Polskę za granicą i uczciwie, zgodnie z zasadami rozliczają się z delegacji _.

Pracami komisji badającej rozliczenia z zagranicznych wyjazdów posłów kierował wewnętrzny audytor kancelarii. W skład komisji weszli urzędnicy Kancelarii Sejmu.

Według informacji PAP na początku tygodnia o wyjaśnienia poproszonych zostało kilku posłów, wśród nich m.in. Łukasz Zbonikowski (PiS) i Jan Kaźmierczak (PO), a także Zbigniew Girzyński (PiS), który miał swoje wyjaśnienia złożyć już we wtorek.

Tygodnik _ Polityka _ poinformował zaś, że z pieniędzy, które wzięli na delegacje z Kancelarii Sejmu muszą się wytłumaczyć: Arkadiusz Mularczyk (Sprawiedliwa Polska), Zbigniew Girzyński i Łukasz Zbonikowski, Paweł Suski i Jan Kaźmierczak z PO oraz były poseł Twojego Ruchu Wojciech Penkalski.

bEKfVEtV

Szef PiS Jarosław Kaczyński pytany o informację, że wśród posłów, którzy muszą się wytłumaczyć znaleźli się członkowie jego partii odpowiedział: _ powiedziałem jasno, że mi ręka nie zadrży, jeżeli ktoś dopuścił się jakiś nadużyć, to zostanie usunięty z partii; przynajmniej taka będzie moja propozycja, bo ja nie mam prawa jako prezes osobiście usuwać, mogę tylko zawiesić _.

Jak powiedział, nie obawia się takich informacji _ w najmniejszym stopniu _. _ - Wręcz przeciwnie jestem zadowolony, że w końcu został jakiś uruchomiony mechanizm, który czyści partie. Chociaż nie mam pewności, czy inne partie pójdą tą samą drogą _ - dodał.

Szef PiS zaznaczył, że nie rozmawiał z _ ewentualnymi nowymi oskarżonymi _. _ Posłowie się na razie nie tłumaczyli, bo ja nie mogę działać na podstawie tego, co pisze prasa, tylko jak dostaniemy dokumenty od marszałka, to wtedy będziemy działać. Jeżeli tylko dokumenty będą przekonujące to reakcja będzie jednoznaczna _ - dodał.

Wewnętrzną komisję, która przeprowadziła audyt wyjazdów posłów powołano po ujawnionej przez media sprawie podróży do Madrytu trzech byłych posłów PiS: Adama Hofmana, Mariusza Antoniego Kamińskiego oraz Adama Rogackiego. Media donosiły, że w wyjeździe posłom towarzyszyły żony, i że z ich udziałem doszło do incydentu na pokładzie samolotu, którym posłowie wracali z Madrytu. Informowały ponadto, że Kamiński i Hofman wzięli kilkanaście tysięcy złotych zaliczki na służbową podróż do Madrytu. Posłowie PiS mieli zgłosić wyjazd do Madrytu samochodem, ale w rzeczywistości polecieć tanimi liniami lotniczymi.

bEKfVEtW

Jarosław Kaczyński ocenił w środę, że nie powinno się mówić o _ aferze madryckiej _. _ Afera to była Amber Gold, afera hazardowa, gigantyczną aferą był Smoleńsk _ - powiedział. Natomiast - dodał - to jest _ przykre wydarzenie, które powinno być surowo ukarane _. _ I my to robimy, ale oczywiście ta "afera" to jest próba pokazania nas na równi z PO, która rzeczywiście jest w liczne ciężkie afery uwikłana, PSL zresztą podobnie _ - stwierdził szef PiS.

Czytaj więcej w Money.pl
Zmiany w Kodeksie wyborczym? Jest data Projekt przygotowany przez PiS zakłada zmiany w sposobie powoływania składu PKW oraz możliwość dźwiękowej i filmowej rejestracji procedur wyborczych.
Będzie przegląd samorządów. Dziś spotkanie Premier zaznaczyła, że przypadająca w maju 2015 r. 25. rocznica wejścia w życie ustawy o samorządzie gminnym to okazja, by przyjrzeć się funkcjonowaniu samorządu w Polsce.
Sikorski mówi o stowarzyszeniu z Ukrainą - _ Nie muszę tłumaczyć, jak ważna to kwestia dla Polski, dla Europy i dla mnie osobiście _ - powiedział marszałek Sejmu.
bEKfVEuq
wiadomości
wiadmomości
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)